Odos priežiūros ABC - Daily Spoon
Eiti prie turinio
JAU PREKYBOJE: RAMINANTIS IR ATPALAIDUOJANTIS RITUALAS DE-STRESS
Grožio gidas
Mityba ir sveikata
Supermaisto nauda

Odos priežiūros ABC

Odos priežiūros ABC

Jaunystės fontano legenda žinoma daugeliui ir jau šimtmečius audrina pasakotojų ir jų klausytojų protus ir vaizduotę. Ir nors iš tikrųjų jis tikriausiai neegzistuoja, apie galimybę sulėtinti senėjimo procesą bei išvengti raukšlių veide yra pagalvojęs ne vienas. Gali būti, kad niekada nesusidursite su šiuo mitiniu šaltiniu. Tačiau yra daugybė įpročių, kuriuos galite įtraukti į savo kasdienę rutiną ir taip paskatinti savo odą švytėti bei išlikti jaunatviška ir gyvybinga kaip įmanoma ilgiau.

Paprastai sveiką odą įsivaizduojame lygią, su nedaug įtrūkimų ar dėmių, pakankamai sudrėkintą – nei per sausą, nei per riebią, gana tolygios spalvos. Tačiau svarbu pažymėti, kad sveika oda nelygu tobulai odai. Ji gali būti sveika ir švytinti, bet kartu turėti įprastų savybių, pavyzdžiui, matomas poras, smulkias linijas ir raukšles, retkarčiais pasitaikančias dėmes. Kiekvieno žmogaus oda yra skirtinga, tačiau kiekvieno iš mūsų odą veikiantys veiksniai yra panašūs.

Kas daro įtaką odai?

Genetika: dėl genų žmogus gali būti labiau linkęs turėti sausą ar papilkėjusią odą. Kai kurios sausos odos būklės, pavyzdžiui, atopinis dermatitas, yra susijusios su genetika.
Hormonai: hormonų svyravimai gali sukelti spuogų protrūkius ir pakeisti žmogaus odos riebumą ar sausumą. Tai būdinga visiems žmonėms, ypač lytinio brendimo, nėštumo ir menopauzės metu.
Sveikatos būklė ir vaistai: jei asmuo turi kitų sveikatos sutrikimų arba vartoja vaistus, tai gali turėti įtakos jo odos būklei. Pavyzdžiui, hormoninė kontracepcija gali turėti tiek teigiamos, tiek neigiamos įtakos odos sveikatai.
Aplinka: saulės spindulių, ekstremalių temperatūrų, sauso oro, tabako dūmų ir taršos poveikis gali turėti neigiamos įtakos odai.
Elgesys: vandens vartojimas, mityba, miegas, stresas ir fiziniai pratimai gali turėti įtakos odos būklei. Produktai, kuriuos žmogus naudoja odai, taip pat gali padėti arba pakenkti jos sveikatai.

Nors visų šių veiksnių ir neįmanoma pilnai kontroliuoti, tačiau daugelį jų išties galime pakoreguoti siekiant pagerinti ne tik savo odos, bet ir bendros sveikatos būklę.

Odos priežiūros ABC

Neretai žmonės pradeda rūpintis oda naudodami odos priežiūros priemones. Tai gali atrodyti sudėtinga, nes yra daugybė įmonių, teigiančių, kad jų produktai padės pasiekti švytinčią odą. Tačiau teigiama, kad odos priežiūra neturi būti sudėtinga ar brangi. Neturint sunkesnių odos sutrikimų, naudinga paprasta rutina, kurią sudaro valymas, drėkinimas ir apsauga nuo saulės.

Valymas

Valymo priemonės padeda pašalinti nuo odos susikaupusius nešvarumus, makiažą ir riebalų perteklių. Renkantis valomąją priemonę svarbu ieškoti švelnios, pH subalansuotos priemonės, į kurios sudėtį neįeina aštrios cheminės medžiagos ar muilas. Odą valykite pabudę, prieš miegą ir po prakaitavimo. Naudokite šiltą, o ne šaltą ar karštą vandenį ir nusausinkite odą švariu rankšluosčiu.

Drėkinimas

Drėkinamosios priemonės padeda odai neišsausėti, suteikia drėgmės. Kad pasiektumėte geriausių rezultatų, rekomenduojama drėkinamąjį kremą tepti iš karto po veido valymo, kad oda sulaikytų drėgmę. Riebią odą turintys žmonės gali rinktis drėkinamąjį kremą be aliejaus, o sausą odą turintiems žmonėms siūloma rinktis sunkesnį, kurio sudėtyje yra aliejų ar sviestų.

Apsauga nuo saulės

Saulės spinduliuose yra UV spindulių, kurie gali sukelti nudegimus ir skatinti odos senėjimą. Prieš išeidami į lauką sumažinsite šių žalų riziką paprasčiausiai naudodami SPF priemonę. Rinkdamiesi SPF produktą, ieškokite tokio, kuris yra plataus spektro, SPF 30 arba didesnis, tinkantis jūsų odos tipui. Tepkite apsauginiu kremu nuo saulės visas atviras odos vietas, įskaitant aplink akis ir kaklą. Kai saulė stipriausia, būkite pavėsyje arba dėvėkite lengvus drabužius ir galvos odą dengiančią skrybėlę.

Skutimasis

Dar vienas svarbus momentas – plaukų skutimas. Skutimasis paveikia epidermio lipidinį sluoksnį, kuris atsakingas už drėgmės išlaikymą odos audiniuose. Pažeidus šį viršutinį sluoksnį, oda gali išsausėti ir tapti jautri išoriniam dirginimui ir cheminėms medžiagoms. Kad to išvengtumėte, drėkinkite odą ir plaukus, naudokite skutimosi balzamą arba kremą, kad pateptumėte odą, skuskite švariu, aštriu skustuvu, po kiekvieno skutimo nuskalaukite skustuvą, po naudojimo leiskite skustuvui visiškai išdžiūti.

Maistas švytinčiai odai

Sveika mityba naudinga visam organizmui, įskaitant odą. Tiesą sakant, kelionė link švytinčios odos būtent ir prasideda iš vidaus. Tad, net jei žmogus tinkamai prižiūri odą išoriškai, ji gali neatrodyti taip, kaip jis norėtų, jei nėra rūpinamasi savimi iš vidaus. Maistinga ir subalansuota mityba gali daryti stebuklus, kai kalbama apie odos (ir ne tik) sveikatą, ypatingai turint omenyje, kad sveikas žarnynas = sveika oda.

Ilgalaikiai įpročiai > staigūs pokyčiai

Svarbu nedaryti skubotų ir drastiškų pokyčių ir ugdyti ilgalaikius įpročius pamažu – tokiu būdu kelionė sveikatingumo link netaps kančia ir išliks didesnė tikimybė, kad pavyks iš šio kelio nenuklysti. Pavyzdžiui, jei koreguojate maisto produktų racioną, nekeiskite visko iškart – pasirinkite po vieną ar keletą produktų, kuriuos įtrauksite ar išbrauksite iš savo pirkinių krepšelio. Tokį principą taikykite ir gaminant maistą, planuojantis patiekalus į priekį. Jei kalbant bendrai, stenkitės vengti maisto produktų, kuriuose yra daug cukraus, sočiųjų riebalų ir druskos. Vietoj to sutelkite dėmesį į šviežius vaisius ir daržoves (padidinkite jų kiekį mityboje), neskaldytus grūdus, liesus baltymus, sveikus riebalus, pavyzdžiui, alyvuogių aliejų, avokadus ir riešutus ir panašiai.

Medžiagos, garsėjančios savo ypatinga nauda odos sveikatai:

Vitaminas A – būtinas sveikų odos ląstelių augimui ir palaikymui; gali apsaugoti nuo odos vėžio. Šaltiniai: saldžiosios bulvės, špinatai, morkos, raukšlėtieji melionai.
Vitaminas B2 (riboflavinas) – padeda palaikyti kolageno lygį odoje. Šaltiniai: pieno produktai, grybai, migdolai, kiaušiniai, lašiša.
Vitamino B6 (piridoksino) – jo trūkumas gali sukelti odos bėrimus ir odos įtrūkimus aplink burną. Šaltiniai: avinžirniai, paukštiena, lašiša, bulvės, bananai.
Vitaminas C – antioksidantas, padedantis formuotis odos barjerui ir kolagenui, saugantis nuo saulės žalos ir mažinantis kai kurių odos ligų riziką. Šaltiniai: citrusiniai vaisiai, paprikos, kiviai, brokoliai, braškės.
Vitaminas D – gali būti svarbus žaizdų gijimui, apsaugai nuo saulės padarytos žalos ir uždegimo mažinimui. Šaltiniai: riebios žuvys, pavyzdžiui, lašiša, sardinės, silkė ir skumbrė, kiaušinių tryniai.
Omega-3 riebalų rūgštys – gali padėti sergant kai kuriomis odos ligomis ir apsaugoti nuo saulės padarytos žalos. Šaltiniai: linų sėmenų aliejus, chia sėklos, graikiniai riešutai, lašiša, silkė, skumbrė, rapsų aliejus.
Antioksidantai – tai medžiagos, padedančios apsaugoti odos paviršių nuo oksidacinės žalos, kurią sukelia laisvieji radikalai ir kiti aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, UV spinduliai ir tarša. Antioksidantai dažnai randami odos priežiūros priemonių formulėse, nes pasižymi stipriu senėjimą stabdančiu poveikiu. Šaltiniai: brokoliai, špinatai, morkos, bulvės. Vienas garsiausių antioksidantų šaltinių – matcha. Jos naudingomis savybėmis pasinaudoti išties paprasta, pavyzdys – šis receptas su matcha milteliais.

Naudingas patarimas – palengvinkite reikalingų odai medžiagų suvartojimą mišinuko for Skin Glow pagalba. Vienas šaukštas = 7 ingredientai odos lepinimui.

Gyvenimo būdo pokyčiai

Turint omenyje, kad odos sveikatai įtaką daro ne tik maistas, kurį valgome, svarbu peržvelgti ir savo kasdienę rutiną bei įpročius. Tam tikri gyvenimo būdo pokyčiai taip pat gali prisidėti prie siekio turėti švytinčią odą. Aptarsime keletą svarbiausių.

Rūkymas

Cigarečių dūmuose esantys toksinai kenkia kolagenui ir elastinui, t. y. skaidulinėms odos sudedamosioms dalims, kurios palaiko odos stangrumą ir elastingumą. Be jų oda gali sukietėti ir tapti mažiau elastinga, todėl gali atsirasti gilesnių raukšlių ir ankstyvas senėjimas. Šis žalingas įprotis gali sukelti ir kitų odos problemų, įskaitant lėtą žaizdų gijimą, odos infekcijas, kai kurias odos ligas, įskaitant psoriazę. Rūkymas taip pat didina plokščialąstelinio odos vėžio, ypač lūpų, riziką. Metę rūkyti galite pagerinti savo odos būklę. Gerėjant kraujotakai, oda gauna daugiau deguonies ir maistinių medžiagų. Tai gali padėti pasiekti sveikesnę veido odą.

Streso mažinimas

Dėl kortizolio (streso hormono) odos liaukose padidėja riebalų gamyba, todėl gali užsikimšti poros ir atsirasti spuogų. Lėtinis stresas nuolat didina šių hormonų kiekį ir gali neigiamai paveikti jūsų odos sveikatą. Streso mažinimas ir laiko skyrimas atsipalaidavimui yra naudingas ir kūnui, ir protui. Mažinkite stresą skirdami laiko veiklai, kuri jums patinka, praktikuokite jogą, kvėpavimo pratimus, padidinkite savo fizinį aktyvumą. Skirkite skirti pakankamai laiko kokybiškam miegui, kadangi miegas ir stresas veikia vienas kitą tiesiogiai – nepakankamas miegas gali padidinti patiriamo streso lygį, o stresas gali paveikti miego kokybę.

Bendruomenė

Daugiau straipsnių