Chia sėklų pradžiamokslis | Daily Spoon

Chia sėklos: maistinė vertė, nauda, patarimai

Spa 22, 2021

Chia sėklos (kitaip dar vadinamos ispaninio šalavijo sėklomis) dėl savo maistinių savybių yra gavusios supermaisto titulą. Teigiama, kad būtent iš jų įsisavinamos medžiagos teikia didžiulę naudą organizmui ir netgi gali prisidėti prie tam tikrų ligų prevencijos. Daugelis jas esame ragavę arba bent jau girdėję, tačiau kas slepiasi šiose mažose, juodose sėklytėse, ir kodėl jas verta įtraukti į savo mitybos racioną?

Chia sėklų maistinė vertė

 

Apskritai, supermaisto sąvoka reiškia, jog produkte yra koncentruotos maistinės savybės. Chia sėklos turi sudėtyje vadinamąją “šventąją trejybę”: skaidulas, baltymus ir Omega-3 riebalų rūgštis. Taip pat šios sėklos pasižymi antioksidacinėmis savybėmis ir turi tokių mineralų, kaip magnis, cinkas, kalcis ir fosforas. Vos 2 šaukštai chia sėklų turi 4 gramus baltymų, 11 gramų skaidulų, 7 gramus gerųjų riebalų, 30 procentų magnio ir 18 procentų rekomenduojamos paros normos kalcio mineralų.

 

Chia sėklų nauda organizmui

Skaidulos: chia yra tikras maistinių skaidulų šaltinis, naudingas virškinimo sistemai ir skatinantis žarnyno peristaltiką (žarnyno judesius). Skaidulos sėklose taip pat gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį ir sulėtinti virškinimą, užkirsti kelią cukraus kiekio kraujyje padidėjimui po valgio ir paskatinti sotumo jausmą. Jos maitina ir mūsų žarnyno mikrobiotą, o tai teigiamai veikia bendrą žarnyno sveikatą. Dėl šios priežasties Chia sėklos yra vienas iš Daily Spoon mišinuko žarnyno sveikatai ingredientų.

Baltymai: chia sėklose yra amino rūgščių, kurių organizmas negali pasigaminti. Baltymai yra reikalingi raumenų ir kitų audinių veiklos palaikymui, ląstelių atsinaujinimui. Mitybos specialistų tyrimai rodo, jog baltymai suteikia sotumo jausmą ir sumažina norą užkandžiauti vėlyvų vakarą.

Omega-3 rūgštys: chia sėklose itin gausu linolo ir alfa-linoleno rūgščių. Net 60 proc. riebalų chia sėklose sudaro šios omega rūgštys. Įvairių tyrimų metu įrodyta, kad Omega-3 riebalų rūgštys mažina cholesterolio kiekį, reguliuoja širdies ritmą ir kraujospūdį, apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo, mažina vidines uždegimines reakcijas.

Antioksidantai: sėklose randama chlorogeno rūgšties, kofeino rūgšties, miricetino, kvercetino ir kaempferolio. Manoma, kad jie turi širdies, kepenų apsauginį poveikį, taip lėtina senėjimą bei apsaugo nuo kancerogeninio (medžiaga, skatinanti vėžinių ląstelių vystymąsi) poveikio.

Chia sėklų panaudojimo būdai

1. Chia pudingas. Tai, ko gero, pats populiariausias ispaninio šalavijo panaudojimo būdas ir puikus būdas pasidaryti maistingus pusryčius visąlaik skubantiems. Vakare užpilkite 2 valgomuosius šaukštus puse stiklinės augalinio pieno ar vandens, pamaišykite pora minučių ir įdėkite nakčiai į šaldytuvą. Ryte pasigardinkite uogomis, riešutais ar kitais priedais ir turėsite puikius pusryčius energingos dienos pradžiai.

2. Vaisių kokteiliai. Įmaišykite chia šaukštą sėklų plakdami vaisių ar daržovių kokteilius ir taip papildykite savo stiklinę supermaistu.

3. Uogienės. Chia sėklos uogienes ir kitus džemus papildys ne tik savo maistinėmis savybėmis, bet ir gali būti įprasto tirštiklio (pektino) natūrali alternatyva. Kadangi chia sėklos neturi kartumo, uogienę saldinti cukrumi reikės labai minimaliai.

4. Kepiniai. Šias sėklas galima įmaišyti į įvairius kepinius: duoną, keksiukus, blynų tešlą – galimybės beribės. Svarbu nepamiršti fakto, kad chia sėklos sugeria skysčius, todėl kepinių tešla turėtų būti skystesnė negu įprastai.

5. Vanduo. Chia sėklas galima vartoti paprasčiausiai įsimaišius į vandenį. Ispaninio šalavijo vandenį, kaip ir pudingą, galima pagardinti įvairiais priedais. Pavyzdžiui, pasidarydami chia gėrimą su mūsų mišinuku for Gut Bliss kartu sustiprinsite žarnyno veiklą ir pamaitinsite virškinimo sistemos mikroflorą, of su mišinuku for Collagen Boost palepinsite nagus ir odą vitaminais B ir C bei kitomis maistingomis medžiagomis.