Kaip miegas veikia mūsų odą, žarnyną ir imunitetą | Daily Spoon

Kaip miegas veikia mūsų odą, žarnyną ir imunitetą?

Bir 28, 2021

Pastaraisiais metais vis daugėja mokslinių tyrimų apie žarnyno įtaką daugeliui mūsų organizmo funkcijų. Dažnai teigiama, jog būtent žarnyno mikrobiotos būklė yra itin susijusi su žmogaus imunine sistema, odos būkle ir net emocine sveikata, o kartu ir miegu. Kodėl?

Naujausiais Japonijos mokslininkų tyrimas teigia, kad žarnyno bakterijos paveikia žmogaus miego kokybę, nes būtent sveika mikrobiota lemia serotonino, melatonino ir dopamino gamybą, o šios cheminės medžiagos yra pagrindinės lemiančios mūsų miegą ir nuotaiką

Buvo nustatyta, kad būtent gerųjų bakterijų nebuvimas žarnyne nulėmė ir serotonino gamybos sulėtėjimą, o tai įvairiuose tyrimuose koreliuoja ne tik su nemiga, neramiu miegu, bet ir su depresijos rizika. Taip įvyksta todėl, kad net iki 95 proc. serotonino gaminasi žarnyne, todėl mūsų emocinė būklė (serotonino kiekis) yra tiesiogiai susijęs su žarnyno sveikata, kurią tiesiogiai veikia gerosios bakterijos.

Būtent sveika mikrobiota lemia serotonino, melatonino ir dopamino gamybą, o šios cheminės medžiagos yra pagrindinės lemiančios mūsų miegą ir nuotaiką.
 

Taip pat moksliniuose straipsniuose dažnai plėtojama teoriją apie mikrobiotos-žarnyno-smegenų ašį mūsų organizme, nes žarnyno mikrobiomas (žarnyne ,,gyvenančių” bakterijų visuma) turi įtakos kognityvinėms funkcijoms, smegenų vystymuisi, atminties formavimuisi, paros ritmui ir psichinei sveikatai. Tad, kad ir ką žmogus valgo, tai turi įtakos žarnyno mikrobiotos sudėčiai, o tai tiesiogiai susiję su metabolizmu, kraujotaka ir smegenų funkcijomis, kurios veikia miego kokybę.

Žvelgiant iš atvirkštinės, būtent miego trūkumo ir streso pusės, įrodyta, jog tokios sąlygos neigiamai veikia žarnyno mikrobiotą. Miego trūkumas keičia specifinių žarnyno bakterijų sudėtį, o tai sukelia nuovargio jausmą. Be to, sutrikusi mikrobiota skatina uždegiminius procesus, lėtina metabolizmą ir silpnina imunitetą bei yra susijusi su įvairių odos ligų atsiradimu. .

Tačiau nustatyta, kad visavertė mityba, o ypač probiotikai, stipriai pagerina miego kokybę, todėl pravartu nepamiršti jų įtraukti į kasdienę mitybą ir taip pamaitinti mūsų gerąsias žarnyno bakterijas. Jų gausime vartodami kefyrą, jogurtą, kombuchą, raugintus kopūstus.

Apžvelgus pastarųjų metų tyrimų rezultatus, matyti, kad miego kokybė ir trukmė yra ypač svarbi palaikant sveiką žarnyno mikrobiotos sudėtį, tačiau svarbu nepamiršti ir kitos pusės – to, kad būtent ir žarnyno sveikata lemia tai, kiek bus pagaminta nuotaikai ir miego kokybei svarbių cheminių medžiagų, ypač melatonino ir serotonino. Todėl tik dar kartą įsitikiname, kad miegas ir mityba, kuri lemia mikrobiotos būklę, yra susiję nenutrūkstamu abipusiu ryšiu.

Šaltiniai:

“The Role of Microbiome in Insomnia, Circadian Disturbance and Depression”, 2018.

“Sleep, circadian rhythm, and gut microbiota”, 2020.

“Gut microbiome diversity is associated with sleep physiology in humans”, 2019.