Kodėl verta įtraukti maca į savo mitybą? | Daily Spoon

Kodėl verta įtraukti maca į savo mitybą?

Kov 1, 2022

Jei kada nors teko sveiko maisto parduotuvėje susidurti su šiuo augalinės kilmės supermaistu ir susimąstyti, kas tai per augalas ir kur jį naudoti – šiame įraše rasite pagrindinę informaciją, kuri padės su peruvine pipirne susipažinti artimiau.

Turi priešvėžinių savybių ir gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų

 

Ši iš Peru Andų kalnų kilusi supermaisto daržovė ne tik turi daug vitaminų ir mineralų, bet ir, kaip manoma, padeda pagerinti nuotaiką, ištvermę ir net atmintį. Tai kryžmažiedė daržovė (gimininga brokoliams, žiediniams ir gūžiniams kopūstams), gausi priešvėžinių savybių turinčių medžiagų, pavyzdžiui, gliukozinolatų ir polifenolių. Šie svarbūs antioksidantai padeda geriau pašalinti iš organizmo galimus kancerogenus ir gali sumažinti navikų augimą. Peruvian maca yra puikus svarbių vitaminų ir mineralų šaltinis:

  • vitaminas C – dar vadinamas askorbo rūgštimi, būtinas visų kūno audinių augimui, vystymuisi ir atstatymui. Jis dalyvauja daugelyje organizmo funkcijų, įskaitant kolageno susidarymą, geležies įsisavinimą, tinkamą imuninės sistemos veikimą, žaizdų gijimą, kremzlių, kaulų ir dantų priežiūrą.
  • varis – labai svarbi organizmo maistinė medžiaga. Kartu su geležimi jis svarbus organizmui formuojant raudonuosius kraujo kūnelius. Taip pat padeda įsisavinti geležį, palaikyti sveikus kaulus, kraujagysles, nervus ir imuninės sistemos veiklą. Pakankamas vario kiekis maiste taip pat gali padėti išvengti širdies ir kraujagyslių ligų bei osteoporozės – sisteminės kaulų ligos, kuriai būdinga maža kaulinė masė dėl kaulų tankio sumažėjimo, dėl ko padidėja kaulų trapumas bei lūžių rizika
  • geležis – padeda vykdant daugelį gyvybiškai svarbių organizmo funkcijų, įskaitant bendrąją energiją ir dėmesio sutelkimą, virškinimo trakto procesus, imuninę sistemą ir kūno temperatūros reguliavimą. Geležies nauda neretai lieka nepastebėta, iki kol atsiranda jos trūkumas.
  • kalis – vienas svarbiausių organizmo mineralų. Jis padeda reguliuoti skysčių pusiausvyrą, raumenų susitraukimus ir nervų signalus. Be to, daug kalio turinti mityba gali padėti sumažinti kraujospūdį ir vandens sulaikymą, apsaugoti nuo insulto, išvengti osteoporozės ir inkstų akmenų.
  • vitaminas B6 – gali pagerinti nuotaiką ir sumažinti depresijos simptomus, stiprinti smegenų sveikatą ir mažinti Alzheimerio ligos riziką, užkirsti kelią mažakraujystei ir ją gydyti, nes skatina hemoglobino gamybą. Taip pat gali būti naudingas gydant PMS simptomus.

Gali pagerinti nuotaiką, atmintį ir pakelti energijos lygį

 

Yra teigiama, kad šios šaknies vartojimas gali padėti sumažinti nerimą ir depresijos simptomus moterims menopauzės laikotarpiu. Taip pat pažymima, kad tyrimo metu apie augalo poveikį ir įtaką energijos lygiui metu buvo nustatyta, kad dviratininkai, 14 dienų vartoję kryžmažiedės daržovės ekstrakto, pagerino laiką, per kurį jie tam tikrą atstumą įveikdavo dviračiu.

Gali padėti padidinti lytinį potraukį ir vaisingumą

 

Jei ieškote papildomos kibirkšties intymiame gyvenime, ši Peru šakniavaisinė daržovė jau seniai populiari dėl savo libido didinimo savybių, kurios įrodytos moksliniais tyrimais. Ji taip pat gali turėti teigiamą poveikį reprodukcijai, ypač vyrams. Teigiama, kad vieno nedidelio tyrimo metu nustatyta, kad ši kryžmažiedė daržovė gali teigiamai paveikti sveikų suaugusių vyrų vaisingumą, ypač didindama spermos koncentraciją ir judrumą. Svarbu paminėti, kad visgi prieš pradedant vartoti šį supermaistą jau minėtu ar bet kitu sveikatos gerinimo tikslu, rekomenduojama pirmiausia pasikonsultuoti su gydytoju ar specialistu.

Peruvian maca – energijos šaltinis

 

Tiems, kurie yra priklausomi nuo kavos ar kitų stimuliuojančių medžiagų, šis supermaisto produktas yra puiki alternatyva. Kava ir kiti stimuliatoriai suteikia organizmui energijos stimuliuodami antinksčių liaukas, panašiai kaip tada, kai organizmas patiria stresą dėl kilusio pavojaus ir susitelkia gynybai arba kovai su pavojumi. Tai suteikia organizmui adrenalino antplūdį ir visus su tuo susijusius efektus, įskaitant padidėjusį protinį budrumą. Tačiau šis energijos antplūdis yra trumpalaikis – po jo seka nuovargio banga.

Kofeino alternatyva

 

Su kiekvienu kofeino turinčio gėrimo gurkšniu antinksčiai yra apkraunami. Laikui bėgant antinksčių funkcija gali sutrikti, o to pasekoje gali atsirasti dažnas nuovargis ir galiausiai antinksčių išsekimas bei su juo susijusios problemos. Vietoj to vartojant nestimuliuojančią priemonę, galima tokių pasėkmių išvengti. Peruvinės pipirnės šaknis turi maitinamąjį, o ne stimuliuojamąjį poveikį antinksčiams. Tai reiškia, kad energija, gaunama vartojant šią šaknį, bus “tvari”. Kadangi kryžmažiedės daržovės šaknis skatina ir maitina antinksčius, ji neapkrauna šio svarbaus organo, tad nesudaro sunkumų jam nuolat aprūpinti organizmą ilgalaike energija, kuri galiausiai nesukelia išsekimo.

Kaip įtraukti į savo mitybą?

 

Paprastai peruvinės pipirnės šaknis yra džiovinama ir dažniausiai sutinkama miltelių pavidalu. Daržovė turi į riešutus panašų skonį, kuris puikiai tinka su pačiais įvairiausiais maisto produktais. Rekomenduojama šią žemišką ir riešutinę šaknį dėti tiek į pikantiškus, tiek į saldžius patiekalus, pavyzdžiui, kokteilius, kavą, avižinius dribsnius, kepinius ar net į tokius užpilamus produktus kaip gvakamolė.

Pradėkite nuo paprasčiausio – pavyzdžiui, į rytinį kokteilį įmaišykite 1-2 šaukštelius supermaisto miltelių ir tai jau bus pirmas žingsnis sveikatingesnės mitybos link. Užuot ryte ieškoję energijos pliūpsnio iš puodelio kavos, verčiau rinkitės maitinamąjį žaliąjį kokteilį su trupučiu makos; tai labai pagerins jūsų sveikatą ir gyvybingumą! Na, o jei visgi peruvinės pipirnės miltelius vienus vartoti sekasi sunkiau, visuomet galite išbandyti supermaisto mišinuką Energijai, kuriame rasite ne tik įžymiosios šakniavaisinės daržovės, bet ir kitų supermaisto ingredientų, kaip kad ceilono cinamonas ar natūrali kakava.

Supermaisto latte atsigaivinimui

 

 

Šis latte receptas yra sodrus ir šokoladinis, gausus supermaisto. Jis puikiai tinka natūraliai energijai, PKS ir hormonų pusiausvyrai palaikyti, taip pat yra puikus bekofeininis atsigaivinimas arba rytinės kavos pakaitalas. Tai tarsi karšto šokolado ir auksinio pieno mišinys, kuriame yra švarios, subalansuotos energijos, kurios norėtumėte (bet negautumėte) iš kavos puodelio. Kakavos ir peruvinės pipirnės skoniai subalansuoja vienas kitą ir sudaro malonų pagrindą supermaisto prieskoniams, tokiems kaip ciberžolė ir cinamonas. Šis latte receptas yra itin universalus ir gali būti pritaikytas beveik bet kokiems mitybos apribojimams.

Patarimai:
Padvigubinkite ciberžolės kiekį, kad latte įgautų daugiau auksinio pieno skonio;
Naudokite būtent savo mėgstamą saldiklį – medų, klevų ar agavos sirupą.
Jei norite jausti stipresnį prieskonių skonį, padidinkite Kajeno paprikos miltelių kiekį. Gėrimas vis tiek išliks švelnus, bet maloniai kutens gerklę.

Gėrimui pagaminti jums reikės:

1/2 puodelio riebaus konservuoto kokosų pieno;
1 puodelio migdolų pieno;
1 1/2 valgomojo šaukšto natūralios kakavos miltelių;
1 valgomojo šaukšto maca miltelių
Šaukštelio ceilono cinamono;
Šaukštelio Kajeno paprikos miltelių;
Šviežiai maltų juodųjų pipirų;
1/2 šaukštelio ciberžolės miltelių;
1 šaukštelio gryno vanilės ekstrakto;
1/2-1 valgomojo šaukštas medaus, klevų sirupo ar bet kokio kito mėgstamo saldiklio.

 

Kaip gaminti?

Visus ingredientus sumaišykite vidutinio dydžio puode ant vidutinio kaitrumo ugnies. Retkarčiais plakdami kaitinkite, kol bus labai šilta arba karšta. Prieš pat patiekiant stipriai suplakite, kad gėrimas būtų putojantis.