Spirulina – tai melsvadumblių rūšis, dažniausiai aptinkama šiltesnių klimato juostų vandens telkiniuose. Šiuose dumbliuose gausu įvairių maisto medžiagų: būtent dėl to spirulina yra laikoma supermaistu, o spirulinos nauda sveikatai patvirtinta moksliniuose tyrimuose. Nors melsvadumbliai vartojami šimtmečius, spirulinos papildai pradėti gaminti tik VIII-ajame praeito amžiaus dešimtmetyje.
Spirulinoje gausu baltymų, vitaminų, mineralų, karotinoidų ir antioksidantų, tačiau nėra natrio (druskos), cholesterolio.
1 valgomajame šaukšte (7 g) džiovintos spirulinos miltelių yra:
- 4 g baltymų;
- 14 proc. rekomenduojamos paros normos (RPN) vitamino B1;
- 20 proc. RPN vitamino B2;
- 6 proc. RPN vitamino B3;
- 47 proc. RPN vario;
- 11 proc. RPN geležies;
- visos aminorūgštys ir kt.
Spirulina vertinama ir dėl chlorofilo. Chlorofilas – tai žaliai lapus nuspalvinantis pigmentas, mūsų organizmo puikiai įsisavinama medžiaga. Jis – natūralus maisto pigmentas, taip pat plačiai naudojamas ir farmacijoje. Chlorofilas ir jo dariniai pasižymi sveikatą puoselėjančiomis savybėmis, gali padėti užkirsti kelią nervų pažeidimams, metaboliniam sindromui, virusinėms ligoms, lėtiniams uždegimams ir kt.
Kiek laiko ir kaip vartoti spiruliną?
Dažnas klientų klausimas – kaip vartoti spiruliną? Manoma, kad teigiamam poveikiui pasiekti spirulinos reikėtų vartoti bent 2–3 mėn.
Šiandien spirulinos galite įsigyti kapsulių, tablečių ar miltelių pavidalu. Tai įprasta žaliųjų kokteilių, įvairių užkandžių (pavyzdžiui, baltyminių batonėlių) sudėtinė dalis.
Spirulina yra išskirtinio skonio: jis patinka natūralių produktų mėgėjams. Išskirtinė šių melsvadumblių savybė – sodriai žalia spalva. Miltelių galima berti į kokteilius, salotas ar sriubas, įmaišyti į jogurtus, košes, netgi į kepinius ar gėrimus (pavyzdžiui, į stiklinę sulčių ar vandens). Taigi, spirulinos panaudojimo galimybės – beveik neribotos.
Spirulinos nauda sveikatai
Spirulina – labai naudinga sveikatai: ji teigiamai veikia širdies ir kraujotakos sistemą bei kraujospūdį, taip pat padeda reguliuoti kūno svorį. Spirulinos veiklioji medžiaga fikocianinas turi stiprių antioksidacinių ir priešuždegiminių savybių.
Sumažėjęs blogojo cholesterolio kiekis
Spirulinos papildai gali padėti ženkliai sumažinti mažo tankio lipoproteinų (blogojo cholesterolio) ir trigliceridų kiekį. Vieno tyrimo dalyviai 2–48 sav. per dieną suvartodavo nuo 1 iki 19 gramų spirulinos. Tyrėjai priėjo prie išvados, kad spirulina teigiamai veikia širdį ir kraujotaką. Tiesa, spirulinos teigiamas poveikis pastebimas ją vartojant ilgesnį laiką – bent 3 mėn.
Kituose reprezentatyviuose tyrimuose buvo akcentuojama, kad melsvadumbliai gali būti natūrali veiksminga priemonė, padedanti normalizuoti kraujo lipidų profilį, užkirsti kelią uždegimams ir oksidaciniam stresui, didinti širdies ir kraujagyslių atsparumą.
Geresnė aukšto kraujospūdžio kontrolė
Hipertenzija, arba aukštas kraujospūdis, paveikia beveik pusę išsivysčiusių pasaulio šalių gyventojų ir padidina širdies ligų bei insulto riziką. Spirulinos produktai gali padėti normalizuoti kraujospūdį. Iš tiesų naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad tai yra perspektyvi alternatyva, daranti teigiamą įtaką, prisidedanti prie hipertenzijos gydymo.
Žarnyno būklė
Nors kol kas tyrimų, kuriuose įrodyta teigiama spirulinos nauda žarnynui, nėra gausu, tačiau vienoje iš mokslinių studijų teigiama, kad spirulina padėjo išsaugoti žarnyno sveikatą organizmui senėjant, taip pat ji turi prebiotinių savybių, tad gali puoselėti sveiką žarnyno mikroflorą.
Efektyvesnė svorio kontrolė
Spirulina skatina medžiagų apykaitą, todėl jaučiamės energingesni, mūsų organizmas kasdien geba sudeginti daugiau kilokalorijų, o tai aktualu metantiems svorį.
Taip pat melsvadumbliai gali padėti sumažinti kūno masės indeksą, o kartu – ir juosmens apimtį. Viename tyrime antsvorio turintys žmonės reguliariai vartojo spiruliną 3 mėn. Pastebėtas efektas – teigiami svorio pokyčiai, todėl spirulina lieknėjimui tikrai pritaikoma.
Didesnė raumenų jėga ir ištvermė treniruočių metu
Spirulina labai naudinga ir sportuojantiems: ji gali padėti padidinti ištvermę ir raumenų jėgą. Viename tyrime dalyvavę vyrai kasdien 4 sav. vartojo po 6 g spirulinos. Sportuodami jie ilgesnį laiką nejautė nuovargio, lyginant su kitais dalyviais, kurie vartojo placebą (t. y. analogą, kuriame nebuvo spirulinos).
Papildoma priemonė sergantiems anemija, padedanti padidinti hemoglobino kiekį
Anemija (hemoglobino trūkumas) sukelia didelį nuovargį. Tyrime, kuriame dalyvavo vyresnio amžiaus moterys, nustatyta, kad spirulina padidino hemoglobino kiekį organizme.
Cukraus kiekio kraujyje kontrolė
Įrodyta, kad spirulina efektyviai padeda kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Viename valgomajame šaukšte spirulinos yra maždaug 4 gramai baltymų. Jie padeda optimizuoti cukraus lygį kraujyje. Taigi, žmonėms, kuriems pradeda vystytis atsparumas insulinui, spirulina gali būti labai naudinga.
Gali sušvelninti alergiją
Spirulinos papildai taip pat gali apsaugoti nuo alerginių reakcijų, nes padeda sustabdyti histamino – biologiškai aktyvios medžiagos, veikiančios imuninį atsaką ir sukeliančios alergijos simptomus – išsiskyrimą. Tyrime nustatyta, kad alerginiu rinitu (šienlige) sirgusiems žmonėms, kasdien vartojusiems po 2 gramus spirulinos miltelių, sumažėjo išskyrų iš nosies, čiaudulys, nosies užgulimas ir niežulys.
Palaikoma psichikos sveikata
Spirulina taip pat gali padėti išsaugoti gerą psichikos sveikatą ir, tikėtina, padeda suvaldyti nuotaikos svyravimus. Šiame supermaiste yra triptofano – aminorūgšties, didinančios serotonino („laimės hormono“) kiekį smegenyse. Taigi, spirulina gali prisidėti mažinant, švelninant depresijos, bipolinio, valgymo ir nerimo sutrikimų simptomus.
Galimas spirulinos šalutinis poveikis
Beje, jei nusprendėte įvertinti spirulinos teikiamą naudą, reikia būti susipažinus ir su galimu šalutiniu poveikiu.
Spirulina gali skystinti kraują, todėl jai turite kraujo krešėjimo sutrikimų arba vartojate kraują skystinančius vaistus, spirulinos miltelių nereikėtų perdozuoti (maksimalus kiekis – 1–2 arbatiniai šaukšteliai spirulinos miltelių per dieną).
Jei sergate autoimunine liga, taip pat galimos šalutinės organizmo reakcijos į dumblius.
Viešojoje erdvėje sklando informacija, kad jūrinėje aplinkoje augantys dumbliai gali kaupti sunkiuosius metalus, kenksmingas bakterijas ar mikrocistinus. Tačiau mūsų tiekėjai kruopščiai kontroliuoja auginimo procesą: spirulina yra auginama specialiuose kontroliuojamuose uždaruose vandens telkiniuose, tad tai padeda užkirsti riziką užteršti produktą sunkiaisiais metalais. Taip pat nuolat atliekami tyrimai, taigi ant kasdienio Jūsų stalo patenka tik aukščiausios kokybės, sveika spirulina.
Taigi, užduodantiems klausimą, kokia spirulina geriausia, galime pateikti tik vieną atsakymą – ta, kurią saugu vartoti.
Spirulina: atsiliepimai
Daugelis vartotojų teigia pirmiausia pastebėję teigiamą spirulinos naudą virškinimo sistemai.
Nemažai vartojančiųjų spiruliną taip pat dalijasi atsiliepimais, kad prie kiek neįprasto produkto skonio buvo kiek sunkiau priprasti, tačiau galiausiai rado būdą, kaip tinkamai vartoti žaliuosius miltelius: pavyzdžiui, vaisių kokteiliuose spirulinos poskonio apskritai nesijaučia.
Spirulinos milteliai nauda pranoksta didžiąją dalį sintetinių papildų ir prebiotikų. Jei dar neatradote, pats metas atrasti tai, ką Jums dovanoja pati gamta – nuostabiąją „Daily Spoon“ spiruliną!
Daily Spoon kilo iš noro Lietuvoje matyti kitokį sveikos gyvensenos produktą. Kur nebūtų tuščių pažadų ar stebuklingų lieknėjimo arbatų, o būtų tik tai, kas paremta mokslu ir padėtų švytėti bei jaustis gerai.
Radvilė
Daily Spoon įkūrėja
Šaltiniai:
- The Structure, Functions and Potential Medicinal Effects of Chlorophylls Derived from Microalgae
- Quantifying the effects of spirulina supplementation on plasma lipid and glucose concentrations, body weight, and blood pressure
- Health Benefits of Blue-Green Algae: Prevention of Cardiovascular Disease and Nonalcoholic Fatty Liver Disease
- Novel Potent Decameric Peptide of Spirulina platensis Reduces Blood Pressure Levels Through a PI3K/AKT/eNOS-Dependent Mechanism
- Spirulina Protects against Hepatic Inflammation in Aging: An Effect Related to the Modulation of the Gut Microbiota?
- A systematic review and meta-analysis of the impact of Spirulina supplementation on plasma lipid concentrations
- Ergogenic and antioxidant effects of spirulina supplementation in humans
- The effects of Spirulina on anemia and immune function in senior citizens
- Quantifying the effects of spirulina supplementation on plasma lipid and glucose concentrations, body weight, and blood pressure
- The effects of spirulina on allergic rhinitis