Kaip atpažinti hormonų disbalansą? - Daily Spoon
Eiti prie turinio
NEMOKAMAS PRISTATYMAS Į PAŠTOMATĄ UŽSAKYMAMS NUO 66 EURŲ
Mityba ir sveikata
Supermaisto nauda

Kaip atpažinti hormonų disbalansą?

Kaip atpažinti hormonų disbalansą?

Pastaruoju metu Daily Spoon vis dažniau kalbame apie hormonus bei jų balansa/disbalansą. Hormonai yra endokrininės sistemos gaminamos molekulės, kurios siunčia pranešimus į įvairias kūno dalis. Jos padeda reguliuoti organizmo procesus, pavyzdžiui, alkį, kraujospūdį ir lytinį potraukį. Nors hormonai yra būtini reprodukcijai, jie yra svarbūs visoms jūsų kūno sistemoms ir per kraują keliauja po visą kūną į audinius ir organus. Hormonai valdo daugybę funkcijų, įskaitant medžiagų apykaitą, dauginimąsi, augimą, nuotaiką ir lytinę sveikatą. Nors teka per visą kūną, jie veikia tik tam tikras ląsteles, skirtas jų pranešimams priimti. Hormonai ir hormonų receptorių vietos veikia kartu kaip spyna ir raktas. Svarbiausi dalykai, kuriuos reikia žinoti:

  • Hormonai nurodo jūsų kūnui, kaip kvėpuoti, augti, gerti ir valgyti.
  • Jei turite menstruacijų ciklą, jūsų reprodukciniai hormonai nuolat keičiasi viso ciklo metu – nebent vartojate tam tikrus hormoninius kontraceptikus.
  • Hormonų pusiausvyros sutrikimus gali sukelti tokios ligos kaip diabetas, skydliaukės sutrikimai ir PKS.

Ką veikia hormonai?

Visuose organizmuose hormonų kaita vyksta nuolat, kiekvieną dieną. Kai valgote maistą, kasa gamina hormoną insuliną, padedantį reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Kai spaudžiate stabdžius, kad išvengtumėte susidūrimo su automobiliu, antinksčių liaukos pumpuoja hormoną adrenaliną (epinefriną), kad padėtų jums veikti greitai. Epifizės liauka gamina hormoną melatoniną, kad naktį galėtumėte ramiai miegoti. Dėl hormonų disbalanso gali būti kaltas endokrininis sutrikimas. Per didelis hormono kiekis (dar vadinamas hiperfunkcija) arba nepakankamas hormono kiekis (vadinamas hipofunkcija) gali sukelti tam tikrų sveikatos problemų.

Bendri hormonų disbalanso simptomai:

FiziniaiPsichologiniaiSocialiniai
– sunkūs PMS simptomai;
– aknė;
– plaukų slinkimas;
– kraujospūdžio reguliacijos sutrikimai;
– pervargimas;
– libido pokyčiai;
– vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas;
– pienligė (kandidozė);
– alergijos bei autoimuninės ligos;
– nereguliarios mėnesinės;
– vaisingumo sutrikimai.
– nervingumas;
– nerimas;
– depresija;
– priklausomybių rizika.
– susibūrimų ir bendravimo vengimas;
– santykių problemos dėl lengvo susierzinimo, nervingumas;
– sunkumai darbe.

Moterų lytiniai hormonai

Moterų kiaušidės ir antinksčiai yra pagrindiniai lytinių hormonų gamintojai. Moteriškieji lytiniai hormonai yra estrogenas, progesteronas ir nedidelis kiekis testosterono. Jie turi didžiausią poveikį moters sveikatai nuo menstruacijų iki nėštumo, menopauzės ir kt. Tačiau jūsų organizmas gamina ir naudoja daugybę kitų hormonų, kurie turi įtakos kitiems jūsų sveikatos aspektams – energijos lygiui, svoriui, nuotaikai ir kt. Toliau apžvelgsime pagrindinius moters organizme esančius hormonus, jų veikimą ir tai, kas nutinka, kai jų yra per mažai arba per daug.

Hormonų disbalansas

Estrogenai

Dar vadinamas moteriškuoju lytiniu hormonu, išsiskiria moters kiaušidėse. Estrogenai yra atsakingi už fizinius pokyčius, dėl kurių mergaitė lytinio brendimo metu tampa moterimi, įskaitant krūtų padidėjimą, menstruacijų ciklo pradžią ir panašiai. Be akivaizdžios estrogenų svarbos vaikų gimdymui, estrogenai padeda kontroliuoti cholesterolio kiekį kraujyje, saugo kaulų sveikatą ir veikia smegenis (įskaitant nuotaiką), širdį, odą ir kitus kūno audinius, dalyvauja kraujo krešėjime. Pagrindinis moterų estrogenų šaltinis yra kiaušidės, kuriose gaminami moters kiaušinėliai. Tačiau antinksčiai, esantys kiekvieno inksto viršuje, kartu su riebaliniais audiniais taip pat gamina nedidelius estrogenų kiekius. Estrogenai po visą kūną juda kraujotaka ir veikia visur jūsų organizme. Jų kiekis kinta visą mėnesį ir yra didžiausias mėnesinių ciklo viduryje, o mažiausias – mėnesinių metu. Menopauzės metu estrogenų kiekis sumažėja.

Estrogenų disbalansas

Moterys, kurioms dėl menopauzės ar chirurginio kiaušidžių pašalinimo yra sumažėjęs estrogenų kiekis, gali jausti vieną ar kelis iš toliau išvardytų simptomų:

  • menstruacijos retėja arba visai nutrūksta;
  • karščio bangos ir (arba) naktinis prakaitavimas;
  • sunkumas užmigti, nemiga;
  • sumažėjęs lytinis potraukis;
  • nuotaikos svyravimai.

Moterys, turinčios per daug estrogenų, gali jausti vieną ar daugiau iš toliau išvardytų simptomų:

  • svorio padidėjimas, ypač juosmens, klubų ir šlaunų srityse;
  • menstruacijų sutrikimai, pavyzdžiui, labai silpnas arba gausus kraujavimas;
  • priešmenstruacinio sindromo (PMS) paūmėjimas;
  • fibrocistinės krūtys (nevėžiniai krūtų gumbeliai);
  • nuovargis;
  • lytinio potraukio sumažėjimas.

Progesteronas

Progesteronas, kaip steroidinis hormonas, išskiriamas geltonkūnio, laikinos endokrininės liaukos, kurią moterys gamina po ovuliacijos, paruošia endometriumą (gimdos gleivinę) galimam nėštumui po ovuliacijos. Progesteronas skatina gleivinę priimti apvaisintą kiaušinėlį ir kartu draudžia neskausmingus gimdos raumenų susitraukimus, dėl kurių organizmas gali atmesti kiaušinėlį. Jei moteris nepastoja, geltonasis kūnelis suyra ir progesterono kiekis organizme sumažėja, todėl moteriai prasideda menstruacijos. Nėštumo atveju progesteronas ir toliau stimuliuoja endometriumo kraujagysles, kurios maitins ir palaikys augantį kūdikį.

Progesterono disbalansas

Moterims, kurių progesterono kiekis yra mažas, dažnai būna nereguliarūs mėnesinių ciklai arba joms sunku pastoti, nes progesterono trūkumas nesudaro tinkamos aplinkos apvaisintam kiaušinėliui augti. Moterims, kurių progesterono kiekis mažas ir kurioms pavyksta pastoti, kyla didesnė persileidimo ar priešlaikinio gimdymo rizika, nes progesteronas padeda palaikyti nėštumą. Dėl mažo progesterono kiekio taip pat gali padidėti estrogenų kiekis, o tai gali prisidėti prie šių simptomų atsiradimo:

  • sumažėjęs lytinis potraukis;
  • papildomas svorio padidėjimas;
  • tulžies pūslės problemos.

Testosteronas

Tai yra pagrindinis vyrų lytinis hormonas, tačiau jis atlieka svarbų vaidmenį ir moters organizme. Jis dažniausiai siejamas su lytiniu potraukiu, tačiau taip pat glaudžiai susijęs su raumenų ir kaulų mase bei riebalų ląstelių pasiskirstymu. Palyginti nedidelis testosterono kiekis gaminamas kiaušidėse ir antinksčiuose ir išskiriamas į kraują, kur jis prisideda prie moters lytinio potraukio, kaulų tankio ir raumenų jėgos.

Testosterono disbalansas

Moterys, kurios gamina per daug testosterono, gali susidurti su šiais veiksniais:

  • nereguliariomis mėnesinėmis arba jų nebuvimu;
  • daugiau kūno plaukų nei pas vidutinę moterį;
  • padidėjusia raumenų mase;
  • gilesniu balsu.

Kai moterims prasideda menopauzė ir kiaušidės nustoja gaminti estrogeną ir progesteroną, testosterono kiekis taip pat sumažėja, nors ir ne taip sparčiai. Daugumai moterų įprastas šalutinis poveikis yra sumažėjęs lytinis potraukis, kurį dažnai galima pašalinti vartojant testosterono papildus.

Skydliaukės hormonai

Skydliaukė – drugelio formos liauka, esanti žemai kaklo priekyje, išskiria keletą hormonų. Jei skydliaukė negamina pakankamai skydliaukę stimuliuojančio hormono (TSH), gali būti, kad sergate hipotireoze arba nepakankamai aktyvia skydliaukės veikla.

Insulinas

Riebalus kaupiantį hormoną insuliną išskiria kasa ir jis reguliuoja daugelį medžiagų apykaitos procesų. Jis atlieka daugybę funkcijų, tačiau pagrindinė jo pareiga – paversti gliukozę (cukrų), esančią suvalgytame maiste, į formą, kurią organizmas gali panaudoti energijai gauti. Insulinas padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Tad dėl šio hormono jūsų organai, kepenys ir riebalai gali pasisavinti gliukozę. Kai organizmas negali tinkamai gaminti ar apdoroti insulino, gali atsirasti atsparumas insulinui, prediabetas arba diabetas.

Augimo hormonas

Žmogaus augimo hormonas dažnai vadinamas inicialais STH. Kartais jis vadinamas tiesiog “augimo hormonu”. Tai hipofizės gaminamas tam tikros rūšies hormonas. Kaip ir sako jo pavadinimas, STH dažniausiai siejamas su augimu ir vystymusi. Jis skatina ląstelių augimą, ląstelių regeneraciją ir ląstelių dauginimąsi vaikams. Jis taip pat padeda skatinti medžiagų apykaitą.

Melatoninas

Smegenyse esanti epifizės liauka gamina melatoniną, kuris yra svarbus jūsų miego ir budrumo ciklams ir vidiniam kūno laikrodžiui. Kai dienos šviesa pereina į nakties tamsą, smegenys padidina melatonino kiekį, kad pasiruoštų miegui. Natūralios tamsos pertraukos blogina melatonino kiekį ir miego kokybę. Pavyzdžiui, vėlai vakare veikiant ekranų mėlynajai šviesai, gali sutrikti natūralus miego režimas.

Kortizolis

Dar žinomas kaip streso hormonas. Tai natūrali organizmo įspėjimo sistema, pranešanti, kad esate įtampoje. Jam tenka daugybė pareigų, kurios padeda palaikyti sveikatą ir energiją. Kortizolis padeda reguliuoti medžiagų apykaitą, reguliuoja kraujospūdį, veikia priešuždegimiškai ir net formuoja atmintį. Nors jis naudingas, kai reikia reaguoti į gresiantį pavojų, nuolat didelis kortizolio kiekis gali sukelti nerimą, svorio augimą, migreną, širdies sutrikimus, dirglumą, smegenų miglą ir miego sutrikimus. Per mažas kortizolio kiekis siejamas su žemu kraujospūdžiu, silpnumu ir nuovargiu.

Hormonų balansui

Hormonų pusiausvyra – tai tinkamas hormonų kiekis tam tikru metu, visiška sąvokos “hormonų disbalansas” priešingybė. Jei saikingumas yra sveikos ir tvarios mitybos raktas, tai hormonų balansas yra labai svarbus moters sveikatai. Hormonų pusiausvyra būtina, kad moters organizme viskas tinkamai funkcionuotų. Kai moters hormonai “išsiderina”, gali atsirasti keletas nepageidaujamų pasekmių. Kiekvienas žmogus bent kartą gyvenime gali patirti hormonų pusiausvyros sutrikimų. Moterims pusiausvyros sutrikimų gali atsirasti lytinio brendimo, menstruacijų, nėštumo, gimdymo, žindymo ir menopauzės metu. Tačiau tai nėra vientintelės priežastys, dėl ko gali išsivystyti hormonų disbalansas.

Kaip susigrąžinti pusiausvyrą?

  • Užtikrinkite maistingą mitybą – padidinkite naudingų maistinių medžiagų ir baltymų kiekį dienoje. Greičiausias ir paprasčiausias būdas tai padaryti – supermaisto mišinukai. Vienas iš variantų – mišinys For Balance. Daugiau naudingų maisto produktų pavyzdžių rasite žemiau.
  • Gerkite vandenį – dehidratacija turi įtakos organizmo liaukų veiklai, todėl gali sutrikti hormonų pusiausvyra. Geriamas vanduo padeda iš organizmo išplauti toksinus ir palaiko optimalų ląstelių funkcionavimą.
  • Mankštinkitės – fizinis aktyvumas mažina streso hormonų, tokių kaip adrenalinas ir kortizolis, kiekį organizme. Jis taip pat skatina endorfinų – cheminių medžiagų smegenyse, kurios yra natūralūs organizmo skausmą malšinantys ir nuotaiką gerinantys vaistai – gamybą.
  • Svarbiausia – rūpinkitės savimi visapusiškai. Bendra organizmo gerovė priklauso nuo daugelio veiksnių – jau minėtos maistingos mitybos, gyvenimo būdo, įpročių, aplinkos veiksnių, patiriamo streso ir pan. Šiuos gyvenimui ir jo kokybei įtaką darančius veiksnius ‘peržvelgti’ ir daryti pokyčius verta ne tik susidūrus su sveikatos sutrikimais, tokiais kaip hormonų disbalansas. Tai padaryti naudinga ir tiesiog norint pagerinti gyvenimo kokybę.

TOP produktai hormonų balansui

Rekomenduojame šiuos produktus įtraukti į mitybos racioną bent kartą per savaitę:

Linų sėmenys ir kitos sėklosPadeda mažinti estrogeno perteklių.
UogosSkaidulų ir antioksidantų šaltinis, nėra daug cukraus. Rekomenduojame rinktis ekologiškai užaugintas, nes pesticidai (endokrininės sistemos disruptoriai) gali turėti neigiamą poveikį tinkamai hormonų veiklai.
Žiedinės daržovėsPadeda mažinti estrogeno perteklių.
(brokoliai, kalafijorai, kopūstai, ridikėliai)
Tamsios salotosPadeda mažinti estrogeno perteklių.
(špinatai, kale)
TopinambaiPrebiotikas, kuris svarbus tinkamai žarnyno veiklai bei padeda kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje.
Maca ir/arba ašvagandos šaknisPakelia nuotaiką ir energijos lygį, padeda palengvinti menopauzės simptomus.
ImbierasTuri priešuždegiminių bei antioksidacinių savybių, gali padėti sumažinti mėnesinių skausmus.
Lašiša ar kitos riebesnės žuvysMažina uždegiminius procesus bei insulino atsparumą, padeda sureguliuoti moterų testosterono lygį.
AvokadaiMažina uždegiminius procesus, insulino atsparumą, padeda sureguliuoti estrogeno bei streso hormonų lygius.
RiešutaiMažina uždegiminius procesus bei insulino atsparumą.
Bendruomenė

Daugiau straipsnių