Reishi nauda ir vartojimas
Reishi grybas – tai natūralus adaptogenas, žinomas dėl savo gydomųjų savybių. Kinų kalba grybas vadinamas „lingzhi“, kuris pažodžiui verčiant reiškia „nemirtingumo grybas“, „dieviškasis grybas“. Jis tradiciškai naudojamas dėl raminamųjų savybių bei siekiant pagerinti imuninės sistemos veiklą.
Reishi – kas tai?
Reishi dar kitaip žinomas kaip reiši, tikrinis blizgutis bei ganoderma lucidum, yra plačiai žinomas ir naudojamas tradicinėje kinų bei japonų medicinoje. Šie laukiniai grybai natūraliai auga atokiuose Kinijos, Japonijos ir Korėjos miškuose, jie mėgsta drėgną klimatą ir vengia tiesioginių saulės spindulių. Ganoderma lucidum auga ant lapuočių medžių kamienų bei kelmų. Švieži grybai būna drėgni su ryškiai raudona kepurėle. Reishi grybas pasižymi įspūdingu maistinės vertės turiniu ir teigiamu poveikiu organizmui.
Reishi grybo nauda
Šiuolaikiniame pasaulyje reishi grybas tampa vis populiaresnis dėl jo potencialios naudos sveikatai. Vis daugiau žmonių domisi natūraliais gydymo būdais ir renkasi reishi grybo produktus kaip papildus savo mitybai. Šiuo metu yra vykdomi vis nauji moksliniai tyrimai, kurie siekia išsamiau išnagrinėti reiši grybo naudą ir galimus šalutinius poveikius. Tačiau reishi grybai turi daug savybių, galinčių daryti gerą poveikį jūsų imunitetui ir bendrai sveikatai, ir jų keletą aptarsime žemiau.
- Imuninės sistemos stiprinimas: reishi grybas garsėja dėl savo imuninę sistemą stiprinančių savybių. Jame esantys polisacharidai (beta gliukanas) padeda organizmui stiprinti imunitetą bei padeda kovoti su ligomis ir infekcijomis. Tyrimai parodė, kad reishi grybas gali paveikti baltųjų kraujo kūnelių genus, kurie yra imuninės sistemos esminė dalis. Tačiau, vis dar reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų įrodyta visapusiška reishi grybo vertė.
- Streso mažinimas: reishi grybas gali padėti organizmui prisitaikyti prie streso veiksnių, mažinti įtampą ir gerinti bendrą nuotaiką.
- Puikus antioksidantų šaltinis: reishi grybo antioksidantai padeda apsaugoti organizmą nuo laisvųjų radikalų žalos ir taip prisideda prie ląstelių apsaugos.
- Širdies sveikata: kai kurie tyrimai parodė, jog dėka reiši gebėjimo mažinti cholesterolio kiekį, žmonės, turintys aukštą kraujospūdį, gali sumažinti jį naudojant ganoderma lucidum. Palaikant kraujospūdį ir cholesterolio kiekį normalaus intervalo ribose, reiši grybas gali pagerinti širdies sveikatą.
Reishi grybo vartojimas
Reishi grybą galima vartoti įvairiais būdais, įskaitant ekstraktus, kapsules ar arbatas. Mes siūlome, mūsų nuomone, patogiausią ir mažiausiai pastangų reikalaujantį būdą – reiši kapsules. Vartoti reikia vos keletą kapsulių per dieną užgeriant stikline vandens.
Šalutinis poveikis
Įprastai, reiši grybai laikomi saugūs vartoti kasdien, tačiau kaip ir su bet kuriuo papildu, gali pasitaikyti šalutinis poveikis, ypač jei vartojama netinkamai ar per didelėmis dozėmis. Reishi grybo vartojimas gali retais atvejais sukelti šiuos šalutinius poveikius:
Virškinimo sutrikimai: kai kurie žmonės gali patirti virškinimo sutrikimus, tokius kaip pykinimą, vėmimą ar pilvo skausmą.
Miego sutrikimai: nors reishi grybas gali padėti gerinti miegą, kartais gali pasireikšti nemiga.
Kraujospūdžio problemos: reishi grybas gali mažinti kraujospūdį, todėl jis gali daryti neigiamą įtaką žmonėms, kurių kraujospūdis jau yra žemas. Prieš vartojant reishi papildus, žemą kraujospūdį turintiems individams rekomenduojama pasitarti su gydytoju.
Alerginės reakcijos: kai kuriems žmonėms gali išsivystyti alerginės reakcijos, kaip bėrimas ar niežėjimas.
Trumpas apibendrinimas
Reishi yra yra natūralus adaptogenas, kuris, anot atliktų tyrimų, gali būti naudingas sveikatai, padėti organizmui prisitaikyti prie streso, stiprinti imuninę sistemą ir pagerinti bendrą sveikatą. Jei ketinate vartoti reishi kaip maisto papildą, svarbu laikytis rekomenduojamų dozių ir pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, kad būtų užtikrintas jo saugumas ir veiksmingumas jūsų individualiems poreikiams.
Šaltiniai:
- Monitoring of immune responses to a herbal immuno-modulator in patients with advanced colorectal cancer – PubMed (nih.gov)
- Reishi Mushrooms: Health Benefits, Safety Information, Dosage, and More (webmd.com)
- Rhodiola – Special Subjects – MSD Manual Consumer Version (msdmanuals.com)
- View of Mushrooms: a review of health benefits, cultivation techniques, and nutritional analysis (idtra.co.in)
- Health Benefits of Algal Polysaccharides in Human Nutrition – ScienceDirect