Skysčių vartojimas yra labai svarbus organizmui dėl kelių priežasčių: skysčiai padeda palaikyti gerą vidinės organizmo terpės būseną, taip pat prisideda prie medžiagų apytakos procesų: palaiko optimalią kūno temperatūrą (homeostazę), kraujo cirkuliaciją, elektrolitų balansą, prisideda prie toksinų šalinimo. Pastovus skysčių gėrimas yra labai pagirtinas, bet vis dažniau pastebimos „stebuklingų“ skysčių tendencijos, kurios, kaip ir mados pasaulyje, keičiasi pakankamai dinamiškai, sezonais. Šiame straipsnyje apžvelgsime pačias populiariausias skysčių dietas bei madas ir pabandysime panagrinėti jų tikrąjį poveikį.
Obuolių acto vanduo
Susidomėjimas šia tinktūra išlieka ypač stiprus jau ketvirtus metus. Gerdami obuolių acto vandenį žmonės tikina numetę nemažai svorio bei giriasi pagerėjusia savijauta. 2009 ir 2018 metais atlikti eksperimentai su dviejų žmonių grupėmis (viena įtraukė obuolių acto vandenį į savo racioną, kita – ne) parodo, jog grupės, vartojusios šį skystį, numetė daugiau svorio. Tačiau šie tyrimai yra gana riboti: pirmas aspektas yra, jog obuolių acto gėrimo dozavimas buvo atidžiai kontroliuojamas gydytojų, antras – svoris buvo numestas per trumpą laiko tarpą, apie rezultatų išlaikymą ilgalaikėje perspektyvoje nieko nekalbama, ir trečias aspektas – po bandymų, žmonės gėrę obuolių acto vandenį teigė greičiau pajusdavo sotumo jausmą, todėl suvalgydavo mažiau maisto ir gaudavo mažesnį kalorijų kiekį (greičiausiai dėl pastarojo fakto krito ir svoris). Apskritai, obuolių actas savo maistine verte nepasižymi, jame yra šiek tiek kalio mineralo ir rūgščių, kurios pasižymi antibakterinėmis savybėmis, tačiau patekus į organizmo vidų, gali smarkiai suerzinti skrandį, žarnyno mikroflorą ir netgi nudeginti gerklės vidinį audinį.
Salierų vanduo
Salierų vanduo yra šiek tiek mažiau populiarus, tačiau savo žadama nauda pralenkia obuolių actą – sakoma, kad salierų sultys detoksikuoja kūną, taip pat padeda su svorio metimu ir netgi yra teigiama, kad salierų sultys yra atsakymas į visas ligas, nes neva jose yra dar neatrastų druskų, kurios nužudo kenksmingas žarnyno bakterijas. Kaip ir esu anksčiau kalbėjusi apie detoksikacijos fenomeną, priminsiu, kad joks produktas negali detoksikuoti kūno – šią funkciją atlieka organai (kepenys, inkstai, plaučiai, virškinimo sistema). Dėl salierų sulčių pagalbos metant svorį mokslinių tyrimų įrodymų taip pat trūksta, todėl šis faktas išlieka hipotezės stadijoje, o dėl paskutiniojo, išganymą primenančio pažado nėra padarytų jokių mokslinių tyrimų, nes paprasčiausiai tokių magiškų druskų salieruose nėra, druskos negali paveikti jokių bakterijų. Kita vertus, salieruose yra nemažai mirtingajam žinomų druskų, kurios gali sukelti kraujo spaudimą. Taip pat darant salierų sultis, susmulkinta masė yra perkošiama, taip palikdama didžiąją dalį ląstelienos ir maistinės vertės kitoje stiklinės pusėje, todėl toks gėrimas tampa šiek tiek beprasmis. Salierus siūlome įtraukti į pietų lėkštės turinį arba smulkinti vaisių kokteiliuose neperkošiant masės.
Sulčių detoksikacija
Sulčių detoksikacija yra vartojama tarsi bausmė už prastą savaitės ar mėnesio mitybą. Kartosiuosi, bet manau svarbu aiškiai komunikuoti apie detoksikacijos fenomeną ir kaip jis yra toli nuo realybės. Vien tik sultys neišvarys toksinų iš žmogaus organizmo. Vartojant tik sultis ir skysčius keletą dienų automatiškai sumažina dienos suvartojamų kalorijų skaičių. Kalorijų deficitas padeda greitai numesti svorio, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje, siekiant išlaikyti pasiektą svorį, ši praktika neveiks vos įtraukus kieto pavidalo maistą. Tokios greitos sulčių iškrovos lėtina metabolizmą ir numesti priaugtus kilogramus gali būti dar sunkiau. Dar labai svarbu atkreipti dėmesį, kas įeina į sulčių sudėtį: pavyzdžiui, jei sultyse vien tik vaisiai ir mažai jų įvairovės, neatsakingas sulčių detoksas gali privesti prie staigių cukraus kiekio kraujyje svyravimų ir taip apsunkinti kasos veiklą.
Pagalba iš Daily Spoon fronto
Mityboje yra ypač svarbi įvairovė ir balansas, todėl siūloma labai atsargiai eksperimentuoti su vis naujai atsirandančiomis stebuklingo vandens tendencijomis, kurios yra mažai pagrįstos ekspertų žiniomis. Tačiau jeigu labai norisi vartoti skysčius su įvairiais priedais, siūlome pasidaryti juos bent iš tikrųjų maistingus ir veiksmingus. Šį gėrimą yra saugu vartoti, nerizikuosite išsideginti skrandžio ir kitaip supikdyti savo virškinimo sistemą. Jeigu jau ją supykdėte, santykius sutaisyti jums padės mišinukas for Gut Bliss, kuris pamaitins gerąsias bakterijas ir sumažins uždegimą pasitelkiant skaidulas ir antioksidantus.
Daily Spoon kilo iš noro Lietuvoje matyti kitokį sveikos gyvensenos produktą. Kur nebūtų tuščių pažadų ar stebuklingų lieknėjimo arbatų, o būtų tik tai, kas paremta mokslu ir padėtų švytėti bei jaustis gerai.
Radvilė
Daily Spoon įkūrėja
Šaltiniai:
- Harvard Health. (2020, October 29). Apple cider vinegar diet: Does it really work?
- Harvard Health. (2021, February 7). Does apple cider vinegar have any proven health benefits?
- Klein, A. V. (2015). Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence. PubMed.
- Obert, J. (2017, November 9). Popular Weight Loss Strategies: a Review of Four Weight Loss Techniques. PubMed.
- Preiato, R. D. D. (2019, September 20). Can Celery Juice Help You Lose Weight? Healthline.
- Spritzler, F. (2021, March 19). 7 Side Effects of Too Much Apple Cider Vinegar. Healthline.