Streso ir nerimo valdymas | Daily Spoon

Streso ir nerimo valdymas

Sau 17, 2023

Patiriamas stresas ir nerimas yra dažnos problemos kasdienybėje, kurios gali turėti didelės įtakos bendrai žmogaus savijautai. Nors nėra universalaus sprendimo, kaip sumažinti stresą ir nerimą, tam tikri maisto produktai ir gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti sušvelninti simptomus ir pagerinti bendrą psichikos sveikatą.

Mitybos pokyčiai

Vienas iš veiksmingiausių būdų kovoti su stresu ir nerimu yra tinkama mityba. Subalansuota mityba, kurioje gausu vitaminų ir mineralų, gali padėti palaikyti natūralų organizmo gebėjimą susidoroti su stresu. Kai kurie geriausi stresą mažinantys maisto produktai yra šie:

 • Uogos, pavyzdžiui, mėlynės, braškės ir avietės, turi daug antioksidantų, kurie gali padėti sumažinti uždegimą ir pagerinti bendrą psichinę sveikatą.
 • Žuvyje, pavyzdžiui, lašišoje ir tunuose, gausu omega-3 riebalų rūgščių, kurios gali padėti sumažinti uždegimą ir pagerinti smegenų veiklą.
 • Riešutuose ir sėklose, pavyzdžiui, migdoluose, graikiniuose riešutuose ir linų sėmenyse, gausu sveikųjų riebalų ir mineralų, kurie gali padėti pagerinti nuotaiką ir sumažinti streso bei nerimo simptomus.
 • Lapiniai žalumynai, pavyzdžiui, špinatai ir lapiniai kopūstai, turi daug vitaminų ir mineralų, kurie gali padėti palaikyti bendrą sveikatą ir gerą savijautą. Jei sunku įtrauktį į savo mitybos racioną šiuos žalumynus, pabandykite Daily Spoon špinatų miltelius – daug lengviau vartoti bei ilgai negenda.
 • Ciberžolė – dar vienas maisto produktas, galintis padėti sumažinti stresą ir nerimą. Ciberžolės sudėtyje yra veikliosios medžiagos, vadinamos kurkuminu, kuri pasižymi priešuždegiminėmis ir antioksidacinėmis savybėmis. Kurkuminas gali padėti pagerinti bendrą smegenų sveikatą ir sumažinti streso bei nerimo simptomus.
 • Rauginti maisto produktai taip pat yra puikus pasirinkimas, padedantis sumažinti stresą ir nerimą. Tokiuose maisto produktuose kaip jogurtas, kimchi ir rauginti kopūstai yra probiotikų, kurie gali padėti pagerinti žarnyno sveikatą ir savo ruožtu pagerinti bendrą psichikos sveikatą.
 • Galiausiai, stresą ir nerimą mažina ir juodasis šokoladas. Juodajame šokolade yra flavonoidų – antioksidantų, kurie gali padėti pagerinti bendrą smegenų sveikatą. Saikingas juodojo šokolado vartojimas gali padėti sumažinti streso ir nerimo lygį.
 • Dar vienas maisto produktas, kuris gali padėti sumažinti stresą ir nerimą, yra ramunėlių arbata. Ramunėlių arbata yra natūrali raminamoji priemonė, kuri gali padėti atsipalaiduoti ir sumažinti streso bei nerimo simptomus. Jos sudėtyje yra apigenino – flavonoido, kuris jungiasi prie benzodiazepinų receptorių smegenyse ir skatina raminamąjį poveikį. Ramunėlių arbatos gėrimas prieš miegą gali padėti pagerinti miego kokybę, o tai labai svarbu stresui ir nerimui valdyti.
 • Kitas maisto produktas, galintis padėti sumažinti stresą ir nerimą, yra imbieras. Įrodyta, kad imbieras pasižymi priešuždegiminėmis ir antioksidacinėmis savybėmis. Jis gali padėti sumažinti uždegimą organizme, o tai gali padėti pagerinti bendrą smegenų sveikatą ir sumažinti streso bei nerimo simptomus. Imbierą galima vartoti įvairiais pavidalais, pavyzdžiui, imbiero arbatos, imbiero papildų ir imbiero miltelių, dedamų į maistą.
 • Galiausiai, kovojant su stresu ir nerimu, labai svarbu išlikti hidratuotam. Geriant pakankamai vandens per dieną, galima pagerinti bendrą smegenų veiklą, sumažinti uždegimą ir pagerinti nuotaiką.

Gyvenimo būdo pokyčiai

Be šių maisto produktų įtraukimo į savo mitybą, yra ir kitų gyvenimo būdo pokyčių, kurie gali pagerinti bendrą psichikos sveikatą ir sumažinti stresą bei nerimą. Kai kurie iš minėtųjų pokyčių yra šie:

 • Reguliari mankšta: Įrodyta, kad reguliari mankšta gerina bendrą psichikos sveikatą, mažina streso ir nerimo simptomus bei gerina nuotaiką.
 • Pakankamas miego kiekis yra labai svarbus bendrai sveikatai ir gerovei bei gali padėti sumažinti streso ir nerimo simptomus.
 • Streso valdymas: Meditacija, gilus kvėpavimas ir joga ar kitos streso valdymo praktikos gali padėti sumažinti nemalonius simptomus ir pagerinti bendrą psichikos sveikatą.
 • Socialinė parama: svarbu apsupti save palaikančiais draugais ir šeimos nariais, kurie suteikia komforto jausmą. Tai gali padėti sumažinti streso ir nerimo simptomus ir pagerinti bendrą psichikos sveikatą.

Papildai, galintys padėti

Be to, stresą ir nerimą taip pat gali sukelti maistinių medžiagų trūkumas. Svarbu užtikrinti, kad su maistu gautumėte pakankamai svarbiausių vitaminų ir mineralų, pavyzdžiui, vitamino D ir magnio. Šios maistinės medžiagos yra būtinos bendrai sveikatai ir gerovei bei gali padėti sumažinti streso ir nerimo simptomus.Taip pat yra daug natūralių papildų ir vitaminų ar mineralų, kurie gali padėti sumažinti streso ir nerimo simptomus. Pavyzdžiui:

 • Magnis yra mineralas, kuris yra būtinas bendrai sveikatai ir gerai savijautai ir gali padėti sumažinti streso ir nerimo simptomus. Daugiau magnio turinčių maisto produktų įtraukimas į savo mitybą taip pat gali padėti sumažinti stresą ir nerimą. Magnis yra mineralas, kuris yra būtinas bendrai sveikatai ir gerai savijautai ir gali padėti sumažinti streso ir nerimo simptomus. Daug magnio turinčių maisto produktų yra špinatai, avokadai ir juodasis šokoladas.
 • B grupės vitaminų kompleksas: šių vitaminų kompleksas – tai vitaminų grupė, kuri gali padėti pagerinti nuotaiką ir sumažinti streso bei nerimo simptomus.
 • Ašvaganda (migdomoji vitanija): tai yra adaptogeninis augalas, kuris gali padėti sumažinti streso ir nerimo simptomus ir pagerinti bendrą psichinę sveikatą.
 • Valerijono šaknis: tai natūrali mieguistumo paskatinimo priemonė, kuri gali padėti pagerinti miego kokybę ir sumažinti streso bei nerimo simptomus.

Kalbant apie maistinius pokyčius, kurie gali padėti sumažinti stresą ir nerimą, verta apsvarstyti kelias galimybes. Vienas iš populiarių pasirinkimų – adaptogeninės žolelės, kurios gali padėti pagerinti organizmo gebėjimą prisitaikyti prie streso. Keli dažniausiai girdimi adaptogenai yra jau minėtoji migdomoji vitanija (angl. ashwagandha), rodiolė ir šventasis bazilikas (Tulsi). Šias vaistažoles galima vartoti kaip papildus, arbatas ar net dėti į maistą.


Kita galimybė – vartoti maisto produktus, kuriuose yra daug triptofano – aminorūgšties, būtinos serotonino – neurotransmiterio, svarbaus nuotaikai reguliuoti, – gamybai. Daug triptofano turi kalakutiena, vištiena, kiaušiniai ir riešutai, pavyzdžiui, migdolai ir graikiniai riešutai.

Kiti streso valdymo būdai

Kitas svarbus streso ir nerimo valdymo aspektas – streso lygio valdymas. Tai galima padaryti pasitelkiant įvairius metodus, pavyzdžiui, laiko valdymą, ribų nustatymą ir mokymąsi pasakyti “ne”, kai to reikia. Taip pat labai svarbu teikti pirmenybę rūpinimuisi savimi ir skirti laiko sau. Tai gali būti tokia veikla kaip skaitymas, meditacija ar pasivaikščiojimas. Ši veikla gali padėti sumažinti streso ir nerimo lygį bei pagerinti bendrą psichikos sveikatą.

Supraskime savo organizmą

Dar vienas svarbus aspektas valdant stresą ir nerimą yra žarnyno ir smegenų ašies vaidmens supratimas. Žarnyno ir smegenų ašis – tai žarnyno ir smegenų jungtis, kuri atlieka labai svarbų vaidmenį bendrai psichikos sveikatai. Probiotikų ir fermentuotų maisto produktų vartojimas gali padėti pagerinti žarnyno sveikatą, tad tai lemtų ir pagerėjusią bendrą psichikos sveikatą.

Siekite profesionalų pagalbos

Galiausiai, jei pastebėjote, kad streso ir nerimo lygis daro įtaką jūsų kasdieniam gyvenimui, rekomenduojame apsvarstyti galimybę kreiptis profesionalios pagalbos. Psichikos sveikatos specialistas gali pateikti individualų streso ir nerimo valdymo planą, kuris gali apimti keletą įvairių terapinių metodų, tokių kaip kognityvinė-elgesio terapija, relaksacijos technikos ir emocinio ugdymo pratimai. Be to, specialistas gali patarti dėl gyvenimo būdo pokyčių, kurie gali padėti sumažinti streso ir nerimo lygį. Pavyzdžiui, daugiau fizinio aktyvumo, mitybos, miego ir laiko skirti savo pomėgiams. Terapijos ir gyvenimo būdo pokyčių derinys gali būti veiksmingas stresui ir nerimui valdyti, taigi, jei pastebėjote, kad stresas ir nerimas neigiamai veikia jūsų gyvenimą, verta apsvarstyti kreipimąsi į profesionalus.
Apibendrinant galima teigti, kad stresas ir nerimas yra dažnos psichikos sveikatos problemos, kurios gali turėti didelės įtakos bendrai gerovei. Stresą mažinančių maisto produktų įtraukimas į mitybą, gyvenimo būdo pokyčiai ir natūralių maisto papildų vartojimas streso lygio valdymas, žarnyno ir smegenų ašies supratimas, maistinių medžiagų pakankamumo užtikrinimas ir profesionalios pagalbos ieškojimas gali padėti sušvelninti streso ir nerimo simptomus ir pagerinti bendrą psichikos sveikatą. Yra daug maisto produktų, kurie gali padėti sumažinti stresą ir nerimą, pavyzdžiui, adaptogeninės žolelės, maisto produktai, kuriuose yra daug triptofano, ciberžolė, fermentuoti maisto produktai, juodasis šokoladas, ramunėlių arbata, daug magnio turintys maisto produktai, imbieras – visa tai yra puikūs pasirinkimai. Nepamirškime ir pakankamo vandens kiekio per dieną suvartojimo. Tačiau svarbu prisiminti, kad kiekvieno žmogaus patirtis patiriant stresą ir nerimą yra skirtinga, todėl svarbu atrasti tai, kas jums geriausiai tinka, o kilus abejonių pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu. Be to, svarbu atkreipti dėmesį, kad šie maisto produktai turėtų būti vartojami kaip subalansuotos mitybos dalis, o ne vienintelis gydymo šaltinis.