Maistinga mityba, kurioje gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų, yra viena svarbiausių sveikos gyvensenos dalių. Teigiama, kad reikalingų maistingųjų medžiagų turintis maistas ne tik padeda puikiai jaustis, bet gali net sumažinti tam tikrų lėtinių sveikatos sutrikimų riziką ir suteikti daug naudos sveikatai. Geresnė mityba yra susijusi su geresne kūdikių, vaikų ir motinų sveikata, stipresne imunine sistema, saugesniu nėštumu ir gimdymu, mažesne neužkrečiamųjų ligų (pvz., diabeto ir širdies ir kraujagyslių ligų) rizika ir ilgaamžiškumu. Kalbant apie maistingą ir subalansuotą mitybą negalime nepaminėti ir supermaisto vaidmens. Supermaistas nėra retas, riboto kiekio produktas ar mistinio mitybos plano dalis. Tai maisto produktai, kuriuos tikriausiai jau esate įpratę vartoti. Šie maisto produktai pasižymi puikiomis maistinėmis savybėmis. Vienai kalorijai tenka daugiau maistinių medžiagų, todėl jie geriau patenkina jūsų mitybos poreikius nei kiti maisto produktai, turintys mažiau kalorijų.
Kuo svarbi subalansuota mityba?
Dauguma žmonių žino, kad tinkama mityba ir fizinis aktyvumas gali padėti išlaikyti sveiką svorį. Tačiau geros mitybos nauda neapsiriboja vien svoriu. Gera mityba gali padėti:
- sumažinti kai kurių ligų, įskaitant širdies ligas, diabetą, insultą, kai kuriuos vėžinius susirgimus ir osteoporozę, riziką;
- sumažinti aukštą kraujospūdį;
- sumažinti aukštą cholesterolio kiekį kraujyje;
- pagerinti savijautą;
- pagerinti gebėjimą kovoti su ligomis;
- pagerina gebėjimą atsigauti po ligos ar traumos;
- padidėja jūsų energijos lygis.
Pagalba imuninei sistemai
Mūsų imuninė sistema yra mūsų apsauga nuo ligų, todėl netinkama mityba gali lemti didesnį polinkį sirgti ligomis. Valgydami maisto produktus ir vartodami papildus, kuriuose gausu vitaminų ir mineralų, padedame išlaikyti sveiką imuninę sistemą. Gerai subalansuota mityba, kurią sudaro vaisiai, daržovės ir mažai riebalų, padės išlaikyti stiprią ir sveiką imuninę sistemą ir ilgus metus gintis nuo ligų. Adaptogenai, tokie kaip reishi grybai ir mineralai, tokie kaip geležis yra žinomi dėl savo vaidmens palaikant imuninės sistemos veiklą. Būtent šie ingredientai yra supermaisto mišinio Imunitetui dalis.
Subalansuota mityba suteikia daugiau energijos
Ar žinojote, kad mūsų organizmas priklauso nuo energijos, kuri gaunama iš vartojamų maisto produktų ir gėrimų? Pagrindinės maistinės medžiagos, kurias mūsų organizmas naudoja energijai gauti, yra angliavandeniai, riebalai ir baltymai. Angliavandenių rasite tokiuose maisto produktuose kaip pilno grūdo duona ir krakmolingos daržovės, pavyzdžiui, bulvės. Šie maisto produktai virškinami lėtai, todėl suteikia energijos ilgesniam laikui. Vanduo taip pat būtinas maistinėms medžiagoms pernešti po visą kūną, o dėl vandens trūkumo dehidratacija sukelia energijos trūkumą.
Mityba ir nuotaika
Nemažai žmonių renkasi mažai angliavandenių turinčias dietas, tačiau tai gali pakenkti nuotaikai. Tokios dietos gali padidinti įtampą, o daug angliavandenių turinčios dietos paprastai nuotaiką pakelia. Jei maitinsitės taip, kad mityboje būtų daug baltymų, pakankamai angliavandenių ir mažai riebalų, gausite pakankamai geležies, omega-3 riebalų rūgščių ir geležies, o tai teigiamai paveiks ir jūsų nuotaiką.
Geresnė savijauta
Mityba yra pagrindinis geros savijautos veiksnys. Maistinga mityba taip pat gali padėti jūsų fizinei ir psichinei sveikatai, nes sveikai maitindamiesi turėsite daugiau energijos, todėl būsite aktyvesni. Užtikrintas pakankamas reikalingų maistinių medžiagų gavimas padeda palaikyti sveiką kūno svorį, mažina antsvorio ir nutukimo riziką, padeda apsisaugoti nuo infekcijų, mažina ligų ir lėtinių susirgimų, tokių kaip antrojo tipo diabetas, širdies ligos, insultas ir kai kurios vėžio formos, riziką.
Kodėl jums reikia supermaisto?
Jūsų asmeniniai tikslai yra vieni svarbiausių veiksnių, lemiančių jūsų mitybos poreikius. Jei jus domina svorio metimas, bendras principas – per dieną suvalgyti mažiau kalorijų, nei jums reikia. O planuodami kalorijų deficito dietą, turite įsitikinti, kad patenkinate savo makroelementų – angliavandenių, baltymų, riebalų – poreikį. Čia gali praversti supermaistas. Daugumoje supermaisto produktų gali būti gausu vienos ar dviejų konkrečių maistinių medžiagų, turinčių nedaug kalorijų. Kai išmoksite nustatyti savo mitybos poreikius, vis geriau nustatysite, kuris maisto produktas jums tinka kaip supermaistas. Pavyzdžiui, jei bandote įveikti policistinių kiaušidžių sindromą (PCOS), nesočiųjų riebalų ir kokybiškų baltymų vartojimas gali padėti įveikti šią ligą. Tuomet avokadai, lašiša ir kiaušiniai gali būti jūsų pageidaujami supermaisto produktai. Maistas, kurį valgome,maitina ne tik mus. Mūsų žarnyne gyvena bakterijos, kurios padeda virškinti maistą. Tai, ką valgome, turi maitinti ir šią žarnyno florą, o supermaistui tai puikiai pavyksta. Dar viena supermaisto savybė – daug ląstelienos. Skaidulos ir kitos maistinės medžiagos subalansuoja žarnyno florą, mažina žarnyno uždegimą. Tai taip pat leidžia žarnynui geriau įsisavinti maistines medžiagas iš suvalgyto maisto.
Supermaisto produktų įtraukimas į mitybą
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad reikėtų stengtis įtraukti supermaisto produktus jau į savo esamą mitybą, t.y., nedaryti drastiškų ir pernelyg staigių pokyčių, kadangi tikėtina, tai sukels daugiau streso bei įtampos negu suteiks naudos. Nėra jokios ribos, kurią maisto produktas turi peržengti, kad būtų laikomas “supermaistu”. Kad būtų paprasčiau, pradėkite nuo to, kad į savo racioną įtrauksite daugiau sveikų maisto produktų, daržovių ir vaisių. Tokia mityba užpildys maistinių medžiagų trūkumą. Kai pradėsite tinkamai vartoti makroelementus, mikroelementai – vitaminai ir mineralai – pradės derėti. Įvairių vaisių ir daržovių derinimas gali turėti panašų poveikį kaip ir maistingųjų medžiagų turtingas supermaistas. Toliau pateikiame keletą visiems puikiai pažįstamų supermaisto pavyzdžių, kuriuos dauguma kasdienėje mityboje vartojo ir iki šiol.
Avokadai
Avokadai puikiai tinka širdies sveikatai. Juose gausu mononesočiųjų riebalų rūgščių ir antioksidantų. Juose taip pat yra liuteino, kuris padeda apsisaugoti nuo su amžiumi susijusio pažinimo funkcijų pablogėjimo, Alzheimerio ligos ir demencijos. Jie taip pat gali palengvinti artrito sukeltą skausmą.
Chia sėklos
Chia sėklose yra didžiulis kiekis antioksidantų, jose gausu skaidulinių medžiagų. Jos sutramdo laisvuosius radikalus, kurie, kaip žinia, kenkia ląstelėms, ir maitina žarnyno florą. Chia sėklose taip pat gausu omega-3 riebalų rūgščių ir nesočiųjų riebalų, kurie gali sumažinti cholesterolio kiekį ir pagerinti širdies sveikatą.
Špinatai
Špinatai pagrįstai laikomi viena maistingiausių daržovių. Jose mažai kalorijų, yra nemažai vitaminų, mineralų ir skaidulinių medžiagų. Juose gausu antioksidantų ir jie puikiai veikia smegenų sveikatą, nes juose yra folatų. Dėl didelio vitamino B6 kiekio gali sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Reguliuodamas natrio kiekį, jis taip pat gali kontroliuoti kraujospūdį.
Kiaušiniai
Kiaušiniai yra puikus baltymų šaltinis, nes juose yra visų būtinų aminorūgščių. Jie mažina tikimybę susirgti 2 tipo diabetu, kartu mažina nepageidaujamą MTL cholesterolio kiekį ir stiprina kaulus. Kiaušinius vartokite saikingai, nes juose yra daug riebalų.
Brokoliai
Brokoliai yra puikus pasirinkimas, jei sergate medžiagų apykaitos ligomis, turite žarnyno sutrikimų ar sergate diabetu, nes juose gausu skaidulų, kurios padeda reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Brokoliuose taip pat gausu vitaminų C ir A, kurie veikia prieš senėjimą, apsaugodami ląsteles nuo pažeidimų. Jame yra įvairių karotinoidų, kurie taip pat teigiamai veikia regėjimą. Brokoliai yra priskiriami kryžmažiedžių daržovių grupei ir šio tipo augalai natūraliai turi didesnį gliukaro rūgšties kiekį, kuris gali padėti hormonų balansui ir estrogeno pertekliaus sumažinimui – dėl šios priežasties juos rasite ir supermaisto mišinyje Balansui.
Kelias visapusiškos mitybos link
Kaip DailySpoon tapo tuo, kas yra? Viskas prasidėjo nuo devyniolikmetės studentės, dabar jau Daily Spoon įkūrėjos, Radvilės Beleckytės ieškojimų, kaip pagerinti savo savijautą. Štai ištrauka iš jos pasidalijimo savo patirtimi:
“Prieš 5 metus man suėjo 19-iolika, tačiau 19-iolikos aš nesijaučiau. Dėl studentiško gyvenimo būdo, nuolatos jaučiausi pavargusi ir nesijaučiau gerai savo kūne. Nusprendžiau savo savijautą pakeisti fokusą sutelkdama į vieną dalyką – mitybą. Pradėjau save edukuoti ir supratau, kad kai kurie “sveiki” maisto produktai neatneša mano mitybai jokios vertės, kokias maistingesnes alternatyvas galiu rinktis, kokie receptai gali atgaivinti mano meilę daržovėms.
Jokių dietų, jokių greitų rezultatų. Tačiau prisiimdama atsakomybę už savo savijautą ir rūpindamasi savo kūnu, jaučiausi geriau ne vien fiziškai, bet ir emociškai. To pasekoje atėjo norimi rezultatai, o mityba tapo mano hobiu. Po kelių metų net pradėjau dirbti maisto industrijoje. Tačiau joje mačiau kaip detox arbatos ir lieknėjimo piliulės, kurios tikrai neugdo šilto santykio su savo kūnu, vis dar sulaukia populiarumo. Taip pat mačiau, kaip stipriai įvairūs mitai apie mitybą veikia žmones dėl pagrindų apie mitybą trūkumo, kurio negavome mokykloje.
Nusprendžiau tai pakeisti dviem būdais. Pirma, sukurti produktą, kuris būtų nuoširdus dėl savo efekto, sukurtas sertifikuotų mitybos specialistų ir paprastu būdu padėtų formuoti maistingesnės mitybos įpročius. O antra, savo platformą išnaudoti lengvai virškinamai informacijai apie mitybą, kuri pasitarnautų žmonių kasdienybėje. Esu tokia dėkinga, kad Emonas (dabar jau mano vyras) skatino mane realizuoti savo idėjas ir patikėjo būtent ta viena. Ir mes tikrai negalėjome numatyti, kad ta pati idėja virs į dvidešimties tūkstančių žmonių bendruomenę. Jūsų šiluma padedant mažam verslui augti ir įvertinant mūsų pastangas man suteikė visai kitą požiūrį į žmones, skatino augti pačiai ir kurti jums kuo kokybiškesnį turinį, produktus.”