Detoksas ir žarnyno valymas – nauda ar žala? - Daily Spoon
Eiti prie turinio
RIBOTO LEIDIMO KALĖDINIAI GĖRIMAI JAU PREKYBOJE
Mityba ir sveikata
Pagalba žarnynui

Detoksas ir žarnyno valymas – nauda ar žala?

Detoksas ir žarnyno valymas – nauda ar žala?

Detoksikacinės arbatos ir gėrimai tapo populiaria tendencija sveikatos ir sveikatingumo pramonėje, žadančia greitą svorio metimą ir geresnį virškinimą “valant” žarnyną. Tačiau detoksikacijos sąvoka ir komercinių detoksikacijos produktų, įskaitant arbatas ir gėrimus, naudojimas nėra pagrįstas moksliniais įrodymais ir gali būti kenksmingas sveikatai. Šiame straipsnyje aptarsime detoksikacijos pavojus, klaidingus įsitikinimus, susijusius su žarnyno sveikata, ir kodėl svarbu vengti komercinių detoksikacijos produktų.

Pirmas ir svarbiausias dalykas, kurį reikia suprasti apie detoksikaciją, yra tai, kad tai nėra tikra mokslinė sąvoka. Žmogaus organizmas sukurtas natūraliai šalinti toksinus per kepenis, inkstus ir kitus organus. Šie organai dirba kartu, kad palaikytų sveiką pusiausvyrą ir neleistų kauptis kenksmingoms medžiagoms. Nepaisant detoksikacijos populiarumo, nėra jokių įrodymų, kad tam tikra dieta ar gėrimas gali sustiprinti šį procesą. Tiesą sakant, tikėtina, kad detoksikacijos idėją sukūrė rinkodaros specialistai, norėdami parduoti produktus. Tai reiškia, kad komercinių detoksikacijos produktų teiginiai nepagrįsti moksliniais įrodymais, todėl juos reikėtų vertinti atsargiai.

Detoksikacijos rizikos

Vienas iš detoksikacijos pavojų yra tas, kad ji gali sukelti dehidrataciją. Detoksikacinėse arbatose ir gėrimuose dažnai būna kofeino ir diuretikų, dėl kurių padažnėja šlapinimasis ir kurie gali sukelti dehidrataciją. Tai gali sukelti galvos skausmą, nuovargį, o sunkiais atvejais – net rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui, inkstų nepakankamumą. Dėl dehidratacijos taip pat gali sumažėti kraujo tūris, o tai gali sukelti galvos svaigimą ir alpimą. Be to, tai gali neigiamai paveikti kitų organų veiklą, nes jie priklauso nuo pakankamo vandens kiekio, kad galėtų tinkamai funkcionuoti.
Dar viena rizika, susijusi su detoksikacija, yra ta, kad ji gali sutrikdyti subtilią žarnyno mikroorganizmų pusiausvyrą, vadinama mikrobioma. Žarnyno mikrobioma yra atsakinga už virškinimą ir imuninės sistemos palaikymą, todėl jo sutrikdymas gali sukelti virškinimo problemų ir susilpninti imuninę sistemą. Taip yra todėl, kad mikrobiomoje yra ir gerųjų, ir blogųjų bakterijų, o jų pusiausvyros sutrikimas gali sukelti įvairių sveikatos problemų, pavyzdžiui, dirgliosios žarnos sindromą, uždegimines žarnyno ligas ir net psichikos sveikatos sutrikimus. Be to, komerciniuose detoksikacijos produktuose dažnai yra mikrobiomai kenkiančių sudedamųjų dalių, pavyzdžiui, vidurius laisvinančių vaistų ir dirbtinių saldiklių, kurie gali dar labiau sutrikdyti mikrobiomos veiklą.
Detoksikacinėse arbatose ir gėrimuose taip pat dažnai būna vidurius laisvinančių medžiagų, todėl tuštinimasis nuo jų gali tapti priklausomas ir sukelti ilgalaikių virškinimo problemų. Be to, vartojant daug vidurius laisvinančių vaistų, gali sutrikti elektrolitų pusiausvyra, o tai gali būti pavojinga širdžiai ir kitiems organams. Elektrolitai, pavyzdžiui, natris ir kalis, atlieka svarbų vaidmenį tinkamam širdies ir kitų organų funkcionavimui, o jų disbalansas gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Be to, dėl ilgalaikio vidurius laisvinančių vaistų vartojimo gali sumažėti normalūs storosios žarnos susitraukimai, o tai gali sukelti lėtinį vidurių užkietėjimą ir kitas virškinimo problemas.

Staigus svorio kritimas

Komerciniai detoksikacijos produktai taip pat dažnai lemia greitą svorio kritimą, tačiau toks svorio kritimas nėra geras ir dažniausiai vyksta dėl to, kad netenkama vandens, o ne riebalų. Kai tik vėl pradėsite įprastai valgyti ir gerti, tikėtina, kad svoris vėl sugrįš, o kai kuriais atvejais dėl sutrikusios žarnyno mikrobiomos gali priaugti dar daugiau svorio. Dėl greito svorio netekimo taip pat gali sumažėti raumenų, o tai gali neigiamai paveikti medžiagų apykaitą ir ateityje apsunkinti sveiko svorio palaikymą. Be to, dėl greito svorio netekimo oda gali tapti laisva ir suglebusi, nes oda priklauso nuo pakankamo raumenų kiekio, kad išlaikytų savo elastingumą.

Psichologinės detoksikacijos pasekmės

Detoksikacija taip pat gali lemti nesveiką santykį su maistu ir sukelti valgymo sutrikimų, nes skatina ribojimą ir mintį, kad tam tikri maisto produktai yra “blogi” arba jų reikia vengti. Tai gali sukelti kaltės jausmą, nerimą ir baimę valgant tam tikrus maisto produktus, taip pat gali būti sukeliama švarios mitybos manija ir noras nuolat valyti organizmą. Dėl to gali užsisukti dietų ciklas ir atsirasti nesveikas santykis su maistu ir kūnu.

Natūralus išsivalymas ir kiti patarimai

Svarbu pažymėti, kad žmogaus organizmas natūraliai valosi kiekvieną dieną, ir šiam procesui palengvinti nereikia jokio išorinio produkto. Mūsų kepenys, inkstai ir kiti organai yra skirti toksinams iš organizmo šalinti, o šį procesą sustiprina sveika mityba ir gyvenimo būdas. Vartojant subalansuotą mitybą, kurioje gausu vaisių ir daržovių, liesų baltymų ir neskaldytų grūdų, galima palaikyti natūralų organizmo detoksikacijos procesą ir aprūpinti jį maistinėmis medžiagomis, reikalingomis tinkamam funkcionavimui.
Be to, norint palaikyti natūralų organizmo valymo procesą, labai svarbu išlikti hidratuotam. Vanduo yra būtinas tinkamam visų organizmo sistemų funkcionavimui, jis padeda iš organizmo išplauti toksinus ir atliekas. Gerdami daug vandens ir vartodami daug vandens turinčius maisto produktus, galite palaikyti natūralų organizmo valymo procesą ir išvengti dehidratacijos.
Galiausiai, sveiko žarnyno mikrobiomo skatinimas yra svarbus bendrai sveikatai ir gerovei. Žarnyno mikrobioma – tai sudėtinga mikroorganizmų, gyvenančių mūsų žarnyne ir atliekančių svarbų vaidmenį virškinimui ir imuninei sistemai, ekosistema. Valgant įvairius fermentuotus maisto produktus, pavyzdžiui, jogurtą, kefyrą ir raugintus kopūstus, ir vartojant probiotikus galima palaikyti žarnyno mikrobiomo sveikatą ir skatinti sveiką žarnyną.

Maisto produktų ir papildų nauda

Tam tikri maisto produktai gali palaikyti sveiką žarnyną ir suteikti organizmui naudingų maistinių medžiagų. Pavyzdžiui:

  • Kordicepsas: tradicinėje kinų medicinoje jau daugelį amžių naudojamas bendrai sveikatai ir gyvybingumui palaikyti. Jų sudėtyje yra polisacharidų ir kordicepino, kurie pasižymi priešuždegiminiu ir imunitetą stiprinančiu poveikiu. Be to, įrodyta, kad šie papildai pasižymi antioksidacinėmis savybėmis ir gali padėti sumažinti oksidacinį stresą organizme.
  • Spirulina: mėlynai žaliųjų dumblių rūšis, turinti daug baltymų, antioksidantų ir kitų maistinių medžiagų. Tai geras vitaminų B1, B2, B3 ir geležies šaltinis, jame taip pat yra nepakeičiamųjų riebalų rūgščių ir antioksidantų. Be to, įrodyta, kad spirulina pasižymi priešuždegiminiu poveikiu ir gali padėti palaikyti žarnyno mikrobiomą.
  • Chia sėklose gausu skaidulų, kurios svarbios sveikam žarnynui palaikyti. Skaidulos padeda palaikyti reguliarų tuštinimąsi ir išvengti vidurių užkietėjimo, o tai gali padėti palaikyti bendrą žarnyno sveikatą. Be to, skaidulinės medžiagos gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir skatinti sotumo jausmą, o tai gali būti naudinga reguliuojant svorį. Taip pat, tai geras augalinės kilmės baltymų šaltinis, kuris svarbus sveikam organizmui palaikyti. Baltymai būtini audinių statybai ir atstatymui, jie gali padėti palaikyti raumenų masę, kaulų sveikatą ir bendrą sveikatą. Šiose sėklose gausu sveikųjų riebalų, ypač omega-3 riebalų rūgščių. Omega-3 riebalų rūgštys, kaip jau žinome, yra svarbios širdies sveikatai, nes jos gali padėti sumažinti uždegimą ir širdies ligų riziką. Jos taip pat svarbios smegenų sveikatai, nes yra būtinos tinkamai smegenų funkcijai palaikyti. Nepamirškime, kad taip pat ir gausu antioksidantų, kurie gali padėti apsaugoti organizmą nuo oksidacinio streso. Antioksidantai gali padėti sumažinti uždegimą ir užkirsti kelią ląstelių pažeidimams, o tai gali prisidėti prie bendros sveikatos ir geros savijautos.
  • Fermentuoti maisto produktai: Jogurtas, kefyras ir rauginti kopūstai turi daug probiotikų, t. y. naudingų bakterijų, kurios gali padėti palaikyti sveiką žarnyno mikrobiomą. Šie maisto produktai gali padėti skatinti reguliarų tuštinimąsi ir palengvinti virškinimą, taip pat gali padėti palaikyti imuninę sistemą.
  • Probiotikų turtingi maisto produktai, pavyzdžiui, kimči, marinuoti agurkai ir miso, turi naudingų bakterijų, kurios gali padėti palaikyti sveiką žarnyno mikrobiomą. Šie maisto produktai gali padėti skatinti reguliarų tuštinimąsi ir palengvinti virškinimą.

Svarbu prisiminti, kad nė vienas maisto produktas negali suteikti visų organizmui reikalingų maistinių medžiagų, todėl svarbu vartoti įvairius maistinių medžiagų turinčius maisto produktus, kad būtų palaikoma bendra sveikata. Be to, prieš įtraukiant į savo mitybą bet kokius naujus maisto produktus, ypač jei turite kokių nors mitybos apribojimų ar sveikatos sutrikimų, geriausia pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.

Apibendrinant galima teigti, kad detoksikacinės arbatos ir gėrimai bei žarnyno valymo komerciniais produktais koncepcija nėra pagrįsti moksliniais įrodymais ir gali būti žalingi jūsų sveikatai. Užuot naudojus komercinius detoksikacijos produktus, svarbu sutelkti dėmesį į subalansuotą ir visavertę mitybą, palaikyti hidrataciją ir skatinti sveiką žarnyno mikrobiomą vartojant įvairius fermentuotus maisto produktus ir probiotikus. Prieš pradedant bet kokią naują dietą ar papildų vartojimo režimą, visada geriausia pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, kad jis asmeniškai patartų.

Bendruomenė

Daugiau straipsnių