Pagalba imuninei sistemai - Daily Spoon
Eiti prie turinio
BENDRUOMENĖS PRAŠYMU – RIBOTO LEIDIMO VANILINĖ MATCHA GRĮŽO
Mityba ir sveikata
Sportas
Supermaisto nauda

Pagalba imuninei sistemai

Pagalba imuninei sistemai

Kiekvienais metais atvėsus orui susirūpiname kaip išlikti sveikiems ir nesusirgti artėjant gražiausioms metų šventėms. Visiems, įskaitant ir mane, aktualūs ne tik populiariausi imuninės sistemos stiprinimo būdai, tačiau ir kasmet atsirandančios naujovės. Žmogaus imuninė sistema yra pirmoji organizmo gynybos linija nuo infekcijų ir ligų. Imunitetas kovoja su įvairiausiomis problemomis – nuo peršalimo ir gripo virusų iki rimtų ligų išsivystymo ar plitimo. Paprastai tariant, kuo stipresnė organizmo imuninė sistema, tuo mažesnė tikimybė susirgti. Itin svarbu suprasti, kad nėra mokslinių įrodymų, kad vienoks ar kitoks mitybos įpročių keitimas, užklupus vėsesniems orams, padės mums nesusirgti. Mums nereikia imuninės sistemos stiprinti – reikia tik neleisti jai nusilpti, palaikyti esamą būklę. Kokiais natūraliais būdais galime palaikyti imuninę sistemą?

Stenkitės vartoti pakankamai antioksidantų

Tinkamos maistinės medžiagos yra būtinos organizmo imuniteto tinkamam funkcionavimui užtikrinti, jie skatina baltųjų kraujo kūnelių ir antikūnų, kurie kovoja su įvairiomis ligomis, susidarymą. Antioksidantai yra tam tikri tarsi maisto komponentai, kurie padeda apsaugoti mus ląsteliniu lygiu – prisideda prie apsaugos mūsų ląstelėms neutralizuodami potencialiai kenksmingas medžiagas, kurios patenka į mūsų organizmą per orą, maistą ar kitais būdais. Dauguma augalinių produktų yra laikomi puikiais antioksidantų šaltiniais, tačiau mes, savo nuožiūra, išskirsime keletą: mėlynės, juodasis šokoladas, artišokai, pekano riešutai, braškės, raudonasis kopūstas, avietės, pupelės, špinatai, lion’s mane grybas, chaga milteliai.

Valgykite fermentuotą maistą

Kūnui reikia naudingų bakterijų, kurios subalansuotų žarnyno bakterijas ir apsaugotų nuo uždegimo ar jo žalingų pasekmių, kadangi žarnyne gyvenančios bakterijos daro didelį poveikį imuninei sistemai. Vartoti žarnyno mikrobiomai naudingus probiotinius maisto produktus, tokius kaip jogurtas, kefyras, kimchi, kombucha, yra vienas iš dažniausiai minimų būdų palaikyti minėtą imuninę sistemą, kadangi fermentuotas maistas gausus įvairiomis naudingomis medžiagomis, tokiomis kaip vitaminu C, geležimi, cinku. Fermentuotų maisto produktų vartojimas gali prisidėti ne tik prie imuninės sistemos stiprinimo, tačiau ir prie greitesnio sveikimo sergant.

Paįvairinkite vitamino C šaltinius

Vitaminas C atlieka svarbų vaidmenį imuninės sistemos palaikyme ir gali padėti kovoti su infekcija. Pagalvojus apie vitaminą C, pirmosios mintys iškart apie citrusinius vaisius, tačiau neapsigaukite – įrodyta, kad raudonosios paprikos turi daugiau vitamino C nei citrusiniai vaisiai, todėl vitamino C šaltiniais gali būti ne tik jie.

Nepamirškite ir cinko

Cinko trūkumas gali turėti įtakos mūsų imunitetui dėl jo svarbos daugelyje skirtingų imuninės sistemos ląstelių tipų, pavyzdžiui, limfocitams. Jie yra tam tikros rūšies ląstelės, kurios yra itin svarbios organizmo apsaugai, kitaip tariant, imunitetui. Limfocitų aktyvumas priklauso nuo cinko kiekio organizme. Kyla klausimas, kokiuose produktuose galima rasti pakankamai cinko? Jautiena, įvairūs grūdai, sėklos ir ankštiniai augalai – visi minėti produktai garsėja kaip cinko šaltiniai.

O kaip gi vitaminas B6?

B6 yra itin svarbus mūsų imuninei sistemai bei joje vykstančioms biocheminėms reakcijoms palaikyti. Vienas iš pagrindinių šio vitamino vaidmenų yra baltųjų kraujo kūnelių ir T ląstelių (T limfocitų) gamyba. Tai yra organizmui svarbios ląstelės, kurios reaguoja į kovą su kenkėjais ar įsibrovėliais, tokiais kaip virusai ir bakterijos. Šio vitamino gausu avinžirniuose, taigi, humusas – puikus pasirinkimas, taip pat ir lašišoje ar tune, vištienos krūtinėlėje, bananuose.

Vitaminas E

Tai galingas antioksidantas, galintis padėti organizmui kovoti su infekcija. Mokslininkai teigia, kad vitaminas E yra viena iš veiksmingiausių maistinių medžiagų sklandžiai organizmo imuninei funkcijai palaikyti. Taip yra todėl, kad šis vitaminas gali padėti T limfocitams veikti maksimaliai efektyviai. Vis dėlto, nemažai mokslininkų teigia, kad reikėtų vengti vartoti vitamino E papildus. Yra atlikta nemažai klinikinių tyrimų, įrodančių, kad vitamino E papildai yra naudingi sveikatai, bet kai kuriose buvo pastebėta, kad jie taip pat gali būti ir žalingi. Stenkitės šio vitamino gauti natūraliais būdais, paįvairinant mitybą sėklomis, riešutais, špinatais, brokoliais, kiviais, pomidorais.

Svarbu prisiminti ir seleną

Selenas ne ką mažiau svarbus už kitus imuninei sistemai naudingus vitaminus, galintis prisidėti prie geros sveikatos išlaikymo. Kai kurie tyrėjai teigia, kad jis ne tik suaktyvina organizmo imuninę sistemą iškilus grėsmei, bet ir nurodo jai, kada reikia “nurimti”. Tai reiškia, kad jis gali užkirsti kelią imuninei sistemai persistengti. Pabandykite gauti pakankamai seleno vartojant braziliškus riešutus, tuną, varškę, pieną, jogurtą, kiaušinius, avižas, lęšius, įvairius riešutus bei sėklas, žirnius.

Lengviausias būdas gauti daug įvairių vitaminų

Renkantis vaisius ir daržoves įprastoje parduotuvėje ar ūkininkų turgelyje gali padėti paprasta taisyklė: kuo spalvingesni vaisiai ir daržovės, tuo geriau. Ir taip, tai ne tik pagerins vizualiai mitybą, tačiau ir suteiks daugiau naudos. Tai nėra iki galo įrodyta, tačiau patys galime suprasti, kad dauguma skirtingų spalvų vaisių ar daržovių turi atitinkamai ir skirtingų naudingųjų medžiagų. Stenkitės valgyti įvairų maistą, vaisius bei daržoves visų vaivorykštės spalvų. Dėl spalvingumo patrauklesnė lėkštė savaime skatins tokių produktų daugiau suvartoti, o tuomet jau padėkos ne tik imuninė sistema, tačiau ir visas organizmas.

Padidinkite vandens suvartojimą

Be vitaminų, organizmo hidratacijos užtikrinimas taip pat gali pagerinti imuninės sistemos veiklą. Ne veltui maždaug 60% organizmo sudaro vanduo. Svarbu ne tik pakankamai vartoti vandens, tačiau ir stengtis nepersistengti su vartojimu tų gėrimų, kurie gali, kaip tik priešingai, sukelti dehidrataciją, pavyzdžiui, kava ar kiti kofeino turintys gėrimai, įvairūs gazuoti vaisvandeniai ir limonadai. Pabandykite valgyti ir daugiau maisto produktų, turinčių savyje nemažai vandens (palyginimui: batonas ar agurkas).

Nepamirškite fizinio aktyvumo

Nors prasidėjus šaltajam sezonui nesinori ypač daug judėti, tai daryti kone būtina norint išlaikyti optimalią imuninės sistemos veiklą. Reguliari aktyvi fizinė veikla padeda geriau jaustis, giliau miegoti ir sumažinti nerimą. Reikiamas kasdienis fizinis aktyvumas kartu su tinkama mityba gali padėti ne tik išlaikyti sveiką svorį, tačiau ir sustiprinti imuninės sistemos gynybą. Laikantis aktyvumo rekomendacijų pagal savo amžių, kuriama tiesioginė ir ilgalaikė nauda organizmui. Ir svarbu nepamiršti, kad tinkamą ir patinkantį aktyvų laiko leidimo būdą gali atrasti kiekvienas – tai nebūtinai turi būti intensyvi treniruotė sporto klube.

Naudingos medžiagos vienoje pakuotėje

Puikiai suprantami ingredientai, plačiai žinomi dėl savo imunitetą stiprinančių savybių vienoje pakuotėje? Daily Spoon supermaisto mišinys Imunitetui yra būtent tai. Šiltas apkabinimas puodelyje – taip taikliausiai apibūdinčiau šį mišinį. Atrinkome supermaisto ingredientus, kurie puoselėja imunitetą ir padeda mažinti nuovargį po ilgos darbo dienos.. Mišinukas gausus adaptogenų kaip reishi grybai ir mineralų kaip geležis. Lengvo saldumo jam suteikia lucuma vaisius, kuris yra skaidulų ir vitamino C šaltinis. Derinį taip pat papildo aromatingi antioksidantai kaip ciberžolė, ceilono cinamonas ir imbieras, paverčiantys mišinuką šildančiu ir imunitetą puoselėjančių gėrimu. Produktas pasižymi ne tik veiksmingumu, tačiau ir draugiška kaina, kadangi pačio mišinio reikia labai nedaug šiltam gėrimui pagaminti. Paprasčiausias būdas vartoti šį mišinį – gerti su šiltu pienu ir šaukšteliu medaus, tarsi ciberžolių latte. Galima vartoti bet kuriuo metu, o mes pažadame, kad toks gėrimas tikrai sušildys jus iš vidaus. Naudinga, skanu ir paprasta vartoti 🙂 Be to, pateikiame dar keletą receptų norintiems išbandyti įdomesnes skonių variacijas:

Cinamoninė moliūgų košė

Puikus būdas pasiruošti maistingus rudeniško skonio pusryčius iš vakaro. Avižos ir chia sėklos yra gausios skaidulų ir baltymų, todėl pusryčiai suteiks sotumo ir energijos žvaliai ryto pradžiai.

Ingredientai:

  • ½ stiklinės avižų
  • šaukštelis chia sėklų
  • 2 šaukštai moliūgų tyrės
  • šaukštas klevų sirupo
  • šaukštelis Daily Spoon mišinio Imunitetui
  • ½ šaukštelio Ceilono cinamono
  • pagardinimui banano, riešutų sviesto

Gaminimo instrukcija:

Supilkite visus ingredientus į stiklainį, gerai išmaišykite. Uždarykite stiklainį, gerai jį pakratykite, kad viskas susimaišytų, ir padėkite į šaldytuvą nakčiai. Ryte dėkite bananą ir riešutų sviestą. Skanaus!

Citrinos ir imbiero ledukai

Pabeldžiu tris kartus į medį (tuk, tuk, tuk), tačiau šį sezoną dar pavyko nesusirgti, nors atrodo visi jau šį sezoną praėjo bent vieną peršalimą. Nuopelnus duodu vitaminui C, mitybai, miegui ir mūsų mišinukui, kadangi kai pakeitėme jo skonį, jį naudoju reguliariai. Kad ir jūs dažniau įtrauktumėte mišinuką į rutiną, rodau patikrintą būdą – imuniteto ledukus.

Ingredientai:

  • 2 citrinos
  • 4-5 cm ilgio imbiero šaknis
  • 2 šaukštai medaus
  • 2 šaukštai Daily Spoon mišinio Imunitetui
  • stiklinė pieno/vandens

Gaminimo instrukcija:

Į plaktuvą keliauja: 2 citrinos (be kauliukų ir jei naudojate žievelę – geriau jos būna ekologiškos), 4-5 cm imbiero šaknis, 2 šaukštai medaus, 2 šaukštai mišinuko imunitetui ir stiklinė pieno arba vandens. Viską suplakite ir užšaldykite. Tuomet, kai norėsite tokios imbierinės arbatos, išsitraukite du ledukus ir užsipilkite karštu vandeniu (nors video rodau su pienu, su vandeniu variantas geresnis). Kartu su mišinuku gausite adaptogeninių reishi grybų, kurie yra žinomi dėl imuninės sistemos veiklos palaikymo. Skanaus ir nesusirkite!

Bendruomenė

Daugiau straipsnių