Patarimai žarnyno sveikatos puoselėjimui - Daily Spoon
Eiti prie turinio
BENDRUOMENĖS PRAŠYMU – RIBOTO LEIDIMO VANILINĖ MATCHA GRĮŽO
Mityba ir sveikata
Pagalba žarnynui

Patarimai žarnyno sveikatos puoselėjimui

Gera nuotaika ir maistas: kuo tai susiję?

Norint turėti sveiką žarnyną, privalote jį prižiūrėti. Staiga sutrikusi virškinimo sistema dar niekam nebuvo maloni staigmena, o ypač, kai tai įvyksta pačiu blogiausiu metu. Ir net jei atrodo, kad žarnynas sveikas, labai greitai ši būklė gali pasikeisti. Svarbu suprasti savo organizmą, tad pateikiame keletą svarbiausių patarimų, siekiant palaikyti sklandžią virškinimo veiklą bei išsaugoti sveiką žarnyną.

Žarnyno mikrobiomo vystymasis

Tai itin įdomus procesas, kurį suprasti būtina, norint išlaikyti sveiką žarnyno aplinką. Mikrobiomas, paprastai tariant, yra mikroorganizmų visuma ar ekosistema, esanti kiekvieno mūsų žarnyne. Svarbu paminėti, kad kiekvieno žmogaus žarnyno mikrobiomas yra skirtingas, nes jis pradeda vystytis motinos nėštumo metu, toliau didėja žindymo etapu. O kita dalis mikrobiomo gaunama žmogui augant iš aplinkos ir su maistu.

Yra įrodyta, kad žarnyno mikrobiomas lemia bendrą mūsų žarnyno būklę ir savijautą, be to, gali daryti įtakos mūsų išvaizdai – nutukusio žmogaus mikrobiome gali vyrauti labai daug vienos rūšies, o sveiko žmogaus – daug įvairių rūšių bakterijų, todėl tai gali daryti įtakos virškinimo proceso sklandumui bei greičiui (kuo įvairesnės bakterijos – tuo geriau). Nesutrikdytas žarnyno mikrobiomas sumažino uždegimo atsiradimo riziką, palaiko medžiagų apykaitos bei sveiko žarnyno, kraujotakos sistemos būklę.

Mikrobiomo funkcijos

Pagrindinė ir visas apibendrinanti – sukurti specialią terpę mūsų organizmuose ir atlikti milžinišką darbą – palaikyti sklandžią žarnyno veiklą:

  • Saugoti mus nuo infekcijų;
  • Virškinti maistą;
  • Sintetinti fermentus;
  • Išskirti įvairius metabolitus.

Subalansuoto mikrobiomo palaikymas

Šios didžiausios organizmo imuninės sistemos tausojimui bei palaikymui itin svarbūs yra keli aspektai:

Subalansuota mityba

Nors šis punktas daugeliui gali pasirodyti sudėtingas, bet jis suteikia itin gerų ir ko ne iškart pastebimų rezultatų. Patariame vadovautis keliomis taisyklėmis, kad palaikyti subalansuotą mitybą būtų lengviau:

  • Reguliarus maitinimasis. Nuspręskite, kuriuo laiku valgysite pusryčius, pietus ir vakarienę – po kiek laiko organizmas susireguliuos ir pamiršite netikėtai užklumpantį, stiprų ir nevaldomą alkio jausmą. Jei iš pradžių sunku reguliariai valgyti ar kartais praleidžiate pusryčius / pietus / vakarienę, bandykite nustatyti žadintuvo signalus tuo pačiu valgymo metu kasdien, kol įprasite – tai turėtų padėti išvengti valgių praleidimo.
  • Skaidulinio maisto vartojimas. Maistinių skaidulų vartojimas daro įtaką sklandžiai žarnyno veiklai bei tuštinimuisi. Jų galima gauti vartojant pakankamai viso grūdo produktų, vaisių, daržovių, pupelių, žirnių ir kitų ankštinių augalų, riešutų ir sėklų.
  • Produktų sudėčių analizė. Iš anksto pasidomėk arba parduotuvėje skirkite daugiau laiko produktų sudėčių analizei, prieš juos perkant. Taip pat reikėtų pasidomėti ir produktais, kuriuos esate įpratę pirkti – jų sudėtis irgi gali nustebinti.
  • Savaitės meniu planavimas. Gali pasirodyti sudėtinga planuoti visos savaitės meniu, bet užtenka pabandyti ir pamatysite, kad taip visai nėra. Be to, taip sutaupysite ne tik laiką, praleidžiama vaikštinėjant parduotuvėje, bet ir išleidžiamų pinigų kiekį, nes sumažės spontaniškų prekių pirkimas.
  • Gaminimas namuose. Maisto užsisakinėjimas kavinėse/restoranuose ar į namus dažniausiai neduoda mūsų žarnynui didelės naudos. Priešingai, kadangi dažniausiai nėra aišku, iš kokių produktų gaminamas patiekalas ir kokia jų sudėtis. Gamindami namuose galėsite patys pasirūpinti, kad gautumėte visų medžiagų, reikalingų mūsų žarnynui bei visam organizmui kasdien.

Aktyvus gyvenimo būdas

Pasistenkite bent kelis kartus per savaitę sportuoti. Jei nepavyksta ar nenorite tuo užsiimti rimtai, pavyzdžiui, sportuoti su treneriu, norint išvengti potencialių sveikatos sutrikdymų ar kelis kartus per savaitę pabėgioti, pabandykite kasdien išeiti šiek tiek ilgesniam pasivaikščiojimui – tai turės naudos fizinei ir psichologinei sveikatai.

Stresinių situacijų valdymas

Kiekvienas patiria stresą tam tikra forma. Lengva atpažinti, kada patenkame į stresines situacijas – mūsų mąstymas tarsi užsiblokuoja ir tik po to suprantame, kad eikvojome mums reikalingą energiją. Dažnas pasiūlymas – vengti stresinių situacijų, tačiau toks vengimas dažnai nėra geras sprendimas, nes anksčiau ar vėliau tenka vis tiek su tokia situacija susidurti, tik vėliau būna dar ir blogiau. Svarbu suprasti, kad ne visos streso rūšys yra kenksmingos: pozityvus ir trumpalaikis stresas ir naudos (pavyzdžiui, draugų surengtas netikėtas gimtadienio vakarėlis). Tačiau ilgalaikis ir neigiamas stresas dažniausiai ir lemia tam tikrų ligų išsivystymą.

Kaip valdyti stresines situacijas

  • Supraskite, kada stresas sukelia problemų. Pabandykite rasti ryšį tarp nuovargio ar blogo jausmo ir spaudimo, su kuriuo susiduriate.
  • Neignoruokite fizinių įspėjimų, tokių kaip įsitempę raumenys, didelis ir kartais net nepakeliamas nuovargis, galvos skausmas ar migrena.
  • Nustatykite streso atsiradimo priežastis. Suskirstykite galimas streso priežastis į tas, kurios turi praktinį sprendimą, tas, kurios laikui bėgant vis tiek pagerės, ir tas, dėl kurių nieko negalite padaryti. Prisiminkite, kad nėra prasmės nerimauti dėl dalykų, kurių negalite pakeisti, arba dėl dalykų, kurie išsispręs savaime.
  • Paanalizuokite savo gyvenimo būdą. Ar prisiimate per daug darbų ar užsiėmimų vienu metu? Ar galite viską daryti laisviau? Jei taip, pabandykite teikti pirmenybę dalykams, kuriuos bandote pasiekti, ir pertvarkykitei savo gyvenimą taip, kad nesistengtumėte visko padaryti iš karto – išsigryninkite užsibrėžtus tikslus.

Papildomas išsigelbėjimas nuo streso gali būti:

  • Sveika ir subalansuota mityba;
  • Žalingų įpročių neturėjimas arba jų valdymas;
  • Mankšta ir sportas;
  • Poilsis – į tai įeina pertraukos dienoje ar kelios laisvos dienos per mėnesį tik sau, taip pat ir subalansuotas miego rėžimas, pakankamas miego valandų skaičius

Drastiškų dietų vengimas

Šią dalį būtina aptarti atskirai. Dažnai dietos yra siejamos su svorio mažinimu ir nors daugybė mūsų žadamais rezultatais žavisi, net neįsivaizduojame, kaip galime sau pakenkti ilgalaikėje perspektyvoje. Pradedant nuo tokių dalykų, kaip:

  • Organizmo dehidratacija dėl negaunamo pakankamo vandens kiekio;
  • Silpnumas ir nuovargis – energijos suteikiančių maisto medžiagų trūkumo požymis;
  • Pykinimas ir galvos skausmai – vieni iš ryškiausiai pastebimų ir labiausiai jaučiamų kenksmingos dietos, alinančios organizmą, požymių;
  • Sutrikusi žarnyno veikla ir pakitęs ar net nemalonus tuštinimosi procesas – rimtų sveikatos problemų pradžia;
  • Nepakankamas vitaminų ir mineralų suvartojamas kiekis – po kiek laiko nusilps imuninė sistema, pablogės dantų, odos plaukų ir nagų būklė.

Dažniausiai visgi pabandome magiškai ir drąstiškais būdais gauti tą norimą rezultatą per trumpą laiką, o po to visą gyvenimą kenčiame to pasekmes ir raginame to nedaryti kitiems. Vienas iš labiausiai kenkiančių produktų, apie kurį nuolat girdime per visus medijų kanalus – stebuklingoji detox arbata, magiškai išvalanti mūsų organizmus nuo toksinų. Šis “ypatingas” gėrimas per trumpą laiko tarpą “išvalo kūną iš vidaus”. Tai visiškas mitas. Mūsų blog’e galite rasti ne vieną straipsnį, kodėl šios arbatos, vis dėlto, neatneša naudos mūsų organizmui. Žarnyną puoselėti reikia nuolat, o ne kartą per pusę metų tam skirti mėnesį ar savaitę laiko. Prie sveikos organizmo būklės palaikymo gali prisidėti Daily Spoon mišinukai, kurie kurti kartu su sertifikuota mitybos specialiste, o kalbant apie žarnyną, mūsų kurtas mišinukas Žarnynui ne veltui yra bestseleris – šio mišinuko formulė yra padedanti palaikyti sklandžią virškinimo veiklą ir puoselėti žarnyną iš vidaus.

Kodėl verta rinktis Daily Spoon mišinuką Žarnynui?

Kaip ir minėta aukščiau, mišinuko ingredientai yra atrinkti sertifikuotos mitybos specialistės, grindžiantis jų įrodyta nauda žarnyno veiklai. Natūrali ir minimalistinė mišinuko formulė palepins žarnyno ir virškinimo veiklą skaidulomis, liofilizuotomis daržovėmis, omega 3 rūgštimis ir prebiotikais. Šis mišinukas yra antioksidantų ir prebiotikų šaltinis, kuris suaktyvina virškinimą ir net turi cukraus poreikį mažinančių savybių, kurių pagrindas – Ceilono cinamonas, padedantis subalansuoti cukraus lygį organizme.

Mišinuką galima vartoti sumaišius šaukštelį jo su stikline vandens, tačiau jei įdomu išbandyti kitokį skonį, siūlome jį naudoti vaisių kokteiliuose ar sultyse.

Mangų ir laimo kokteilis žarnynui

Kai norisi ko gaivesnio, nei kokteilio, galbūt trūksta daržovių mūsų dienos valgiuose arba tiesiog norisi palepinti odą ir žarnyną iš vidaus. Gausu skaidulų ir gerųjų riebalų kokteilis su malonia laimo rūgštele.

Jums reikės:

  • ½ stiklinės vandens;
  • ½ stiklinės augalinio pieno;
  • Mažos saujos šaldytų mangų;
  • 2 šaukštelių mišinio Žarnynui;
  • ½ avokado;
  • ½ laimo sulčių;
  • ½ šaukštelio smulkinto imbiero.

Gaminimo instrukcija itin paprasta: viską sudėkite į plaktuvą ir gerai plakite trintuve kelias minutes. Skanaus!

Žaliosios sultys švytėjimui

Jums reikės:

  • 1 stiklinės (250ml) vandens;
  • 1 saliero stiebo;
  • 1 obuolio;
  • 2 šaukštelių mišinio Žarnynui;
  • ½ didesnio agurko;
  • ½ citrinos sulčių;
  • 1 šaukštelis smulkinto imbiero.

Gaminimo instrukcija:

  1. Viską (išskyrus mišinuką) sudedame į plaktuvą ir gerai plakame kelias minutes.
  2. Tuomet naudodami turimą marlę ir stipriai spausdami išspaudžiame sultis.
  3. Nors toks būdas nereikalauja sulčiaspaudės, tokiu būdu prarandame šiek tiek daugiau skaidulų iš vaisių ir daržovių. Čia gelbėja mišinukas Žarnynui, kadangi jame gausu skaidulų ir mineralų. Skanaus!

Bendruomenė

Daugiau straipsnių