Skrandžio skausmas – vienas dažniausiai šeimos gydytojų ir gastroenterologų iš pacientų lūpų girdimų nusiskundimų. Ūmus skrandžio skausmas pavalgius apskritai kartais verčia stipriai pakoreguoti dienotvarkę ir sujaukia planus.
Siekiant išvengti pilvo skausmo, dažnai užtenka tik gerti daugiau vandens ir vengti aštraus, sunkaus maisto. Jei problema – nuolatinė, gali prireikti vartoti vaistus.
Taigi, tinkamą gydymo būdą rasite tik žinodami, kokios priežastys nulėmė skrandžio skausmą.
Pavyzdžiui, jei pavalgius skauda skrandį, kaltininkai gali būti stemplės refliuksas, pepsinės opos liga, lėtinis kasos uždegimas ar net klastingasis skrandžio vėžys. O staigus skrandžio skausmas gali kilti dėl žarnyno infekcijos (gastroenterito).
Skrandžio skausmas: simptomai
Skrandžio skausmas gali pasireikšti su kitais simptomais, tarp kurių – šie:
- pykinimas;
- vėmimas;
- pilvo pūtimas;
- rėmuo;
- deginimo pojūtis už krūtinkaulio;
- apsunkimas, pilnumo jausmas pavalgius ir kt.
Patarimai, kaip gydyti skrandžio skausmą namų sąlygomis
Dažnai žmonės klausia, kaip gydyti skrandžio skausmą namų sąlygomis? Dažnai vargina skrandzio spazmai: ką daryti? Jei sutriko virškinimas, išbandykite vieną iš šių priemonių: tikrai pravers virtuvėje turėti vieną ar kelis produktus iš sąrašo.
1. Imbierai
Žmonės, kuriuos dažnai vargina skrandžio skausmas, turėtų dažniau į maistą dėti imbiero arba gerti imbierinę arbatą, imbierinius gėrimus. Imbieras nuo skrandžio skausmo – nebloga alternatyva.
Tiesa, ši šaknis – ne tik specifinio skonio, imbiero negalima ir perdozuoti, nes galime sulaukti priešingo efekto.
2. Geriamoji soda
Soda – itin universalus produktas, jos panaudojimo būdų – dešimtys, tačiau ar pagalvojote, kad ji gali padėti kovoti su rėmeniu ir virškinimo sutrikimais?
Visų pirma ji gali palengvinti skrandžio refliukso simptomus, nes neutralizuoja rūgštis. Į 1 stiklinę šilto pieno reikia įberti ¼ arbatinio šaukštelio sodos ir ją gerai ištirpinti.
Tokį mišinį galima gerti du kartus per dieną ne ilgiau nei savaitę.
Vėlgi sodos negalima padauginti, nes gali pradėti varginti raumenų spazmai, vėmimas, viduriavimas ir kt.
3. Figos
Daugelis esame girdėję apie džiovintų slyvų naudą kovojant su virškinimo problemomis, tačiau dar geresnį efektą suteiks figos. Jų sudėtyje yra vidurius laisvinančių ir virškinimo sutrikimus padedančių palengvinti junginių.
Be to, figose gausu ir prebiotikų, pamaitinančių mūsų žarnyno mikroflorą. Figos padeda geriau jaustis ir išvengti skrandžio skausmų keliaujant, vidurių užkietėjimo.
Beje, prekybos centuose ne visada paprasta rasti kokybiškų vaisių, o ir nerealu tikėtis, kad vien vaisiai išspręs visas žarnyno problemas, tad galima rinktis kompleksinius sprendimus, padedančius ne tik atgaivinti, bet ir sustiprinti žarnyną, kaip, pavyzdžiui, „Daily Spoon“ mėlynių skonio kasdienį ritualą „Gut Prime“.
Tai geras pasirinkimas skubantiems, keliaujantiems ar tiesiog norintiems pasirūpinti sklandžiu žarnyno veikimu. „Gut Prime“ su gyvybingomis bakterijomis ir aktyviais ingredientais iš gamtos sudėtyje esantys probiotikai išgauti iš maumedžių šerdies.
4. Alavijų (alijošiaus) sultys
Alavijai – vienas universaliausių ir naudingiausių augalų, padedantis kovoti ir su virškinimo problemomis, pavyzdžiui, kolitu (storosios žarnos uždegimu) bei dirgliosios žarnos sindromu [1].
Gerdami alavijų sultis, suvaldysite ir rėmenį, išvengsite pilvo pūtimo ir raugėjimo, sušvelninsite nemalonius simptomus apsinuodijus maistu.
Alavijas, kuris gali nuraminti žarnyno kaprizus ir prisidėti prie imuniteto palaikymo, taip pat įeina į mėlynių skonio kasdieniam vartojimui skirto mišinio „Gut Prime“ sudėtį.
5. Bazilikai
Dar vienas augalas, plačiai žinomas kaip padedantis kovoti su dujų kaupimusi ir dėl to kylančiu skrandžio skausmu – bazilikas. Bazilikai sudėtyje turi uždegimus slopinančios linolo rūgšties, o eterinis aliejus eugenolis ramina virškinimo traktą.
Netikėtas faktas – bazilikų lapeliai turi daug skaidulų, apskritai palengvinančių virškinimą. Bazilikai gali sužadinti virškinimą ir padėti, kai užklumpa tas nemalonus sunkumas skrandyje.
6. Saldymedis
Atsikratyti nemalonių virškinimo sistemos veiklos sutrikimų gali padėti produktai su saldymedžio šaknimi. Tyrimuose [2] nustatyta, kad saldymedžio flavonoidas teigiamai veikė skrandžio gleivinės epitelio ląsteles, susilpnino etanolio poveikį, slopino uždegimą ir atkūrė skrandžio gleivinės barjerą.
Jei pajutote, kad skrandis sustojo, kelis kartus per dieną gerkite saldymedžio šaknų arbatos. Tiesa, nepamirškite, kad ir šiuo atveju būtinas saikas: produktus su saldymedžiu atsargiai vartoti reikėtų žmonėms, kurių kraujospūdis yra aukštas, sergantiems inkstų ir širdies ligomis žmonėms.
Aukščiausios kokybės DGL saldymedžio yra ir mišinio „Gut Prime“ sudėtyje. Saldymedis ne tik padeda palaikyti normalią virškinimo veiklą, bet ir puoselėja odos sveikatą: tai ypač aktualu moterims. Ne paslaptis, kad varginant spuogams, priežasties reikėtų ieškoti būtent žarnyne.

O ką apskritai valgyti, kai skauda skrandį?
Suskaudus skrandžiui badauti – ne pati geriausia išeitis. Rekomenduojama valgyti šių produktų:
- Ryžių. Geriausiai tinka įprasti baltieji ryžiai, turintys mažai skaidulų, lengvai virškinami ir efektyviai mažinantys viduriavimą.
- Džiūvėsėlių. Apsinuodijus maistu produktas Nr. 1 – džiūvėsėliai, tačiau jie tiks ir jaučiantiems skrandžio skausmus.
- Bananų. Bananai – taip pat lengvai virškinami, juose gausu vertingo mineralo kalio.
- Obuolių tyrės. Saldūs trinti obuoliai – lengvai virškinami. Obuolių sudėtyje yra pektino – medžiagos, mažinančios viduriavimą.
- Daržovių. Kai savijauta kiek pagerės, į racioną galima įtraukti daržovių, geriausia – virtų garuose.
Kaip numalšinti skrandžio skausmą ilgam? Dar keli patikrinti būdai
- Koreguokite mitybą: gerai sukramtykite maistą, stenkitės valgyti reguliariai, nedidelėmis porcijomis.
- Gerkite daugiau vandens. Mūsų organizmui būtinas vanduo: tik taip žarnynas gali efektyviai virškinti ir iš maisto bei gėrimų pasisavinti medžiagas. Pasireiškus dehidratacijai, virškinimas pasunkėja, tampa mažiau efektyvus, padidėja skrandžio veiklos sutrikimų tikimybė. Be to, vanduo gali padėti sumažinti rėmenį.
- Stenkitės gyventi sveikiau – meskite rūkyti, saikingai vartokite alkoholį, vaistus vartokite tik tada, kai tikrai būtina. O kas nuima skrandžio skausmą ir nedaro neigiamo poveikio sveikam skrandžiui? Tai aktyvintosios anglies tabletės.
Beje, turėkite omenyje, kad jei skauda skrandį, pykina, šio sutrikimo ignoruoti negalima, nes problema linkusi gilėti.

Šaltiniai: