Žarnynas ir jo skausmas - kaip tinkamai pasirūpinti? | Daily Spoon
Eiti prie turinio
RIBOTO LEIDIMO KALĖDINIAI GĖRIMAI JAU PREKYBOJE
Mityba ir sveikata
Pagalba žarnynui

Kaip veikia žarnynas ir kaip juo deramai rūpintis?

Žarnyną puoselėjantys probiotikai Gut Prime ir skaidulos For Gut Bliss

Žarnyno sąvoka daugeliui suprantama tik anatomiškai. Jis, kaip įprasta manyti – virškinimo trakto dalis, kuri geriausiai žinoma dėl virškinimo, sekrecijos ir rezorbcijos funkcijų.

Visgi žarnynas yra kur kas daugiau nei tik plonosios, storosios, aklosios, gaubtinės ir tiesiosios žarnų sistema. 

Tai – organizmo sveikatos centras, nuo kurio sėkmingos ir efektyvios veiklos priklauso bendroji savijauta, sveikatos sutrikimai, odos būklė, energijos lygis ir net nuotaika.

Kuo geriau rūpinsimės savo žarnynu, tuo organizmas bus stipresnis. Taigi, kaip veikia žarnynas ir kaip tinkamai juos pasirūpinti, kad jo veikla netrikdytų visaverčio gyvenimo?

Asmuo laikantis knygą apie žarnyno sveikatą

Žarnyno sistema – sudėtinga, bet ypač reikšminga

Daugeliui žarnyno veikla sąmoningai asocijuojasi tik su virškinimo procesu. Nors tai tiesa, visgi tam, kad virškinimas būtų sklandus, žarnyno sistemoje turi įvykti gausybė procesų.

Jiems neįvykus, virškinimas sutriks. Taigi, pirmiausia verta žinoti, kaip veikia žarnynas, o tuomet, atsižvelgus į procesus, pasirūpinti kiekvieno proceso sklandumu.

Kai kalbame apie žarnyno sistemos procesus, svarbiausi yra šie:

  • Maisto perdirbimas veikiant skrandžio rūgščiai;
  • Maisto kelionė į dvylikapirštę žarną, kur maistas susimaišo su kasos fermentais ir tulžimi. Ten skaidomi riebalai, baltymai ir angliavandeniai;
  • Maisto skaidymas tuščiojoje ir klubinėse žarnose, kur  jis pradedamas įsisavinti į kraują;
  • Maisto medžiagų įsisavinimas;
  • Peristaltika, arba kitaip – maisto stūmimas per žarnyną, tolygiai jį paskirstant;
  • Neįsisavintų medžiagų „atvykimas“ į storąją žarną, kur vyksta vandens absorbcija ir formuojasi išmatos (čia, beje, būtent mikrobiota padeda skaidyti maisto likučius ir gamina tam tikrus vitaminus, kaip, pavyzdžiui, vitaminą K);
  • Išmatų susiformavimas, kai vanduo ir maistinės medžiagos jau yra įsisavintos, bei jų šalinimas per tiesiąją žarną.  

Jei kuris nors minėtųjų procesų sutrinka, savaime suprantama, žmogų ima kamuoti žarnyno skausmas, raižymas, pilvo pūtimas bei kiti nemalonūs simptomai, kurie gali signalizuoti apie bręstančias ligas ir sutrikimus.

Dažniausios žarnyno problemos, kai juo nepavyksta pasirūpinti tinkamai

Sutrikusi žarnyno veikla išduoda, kad jam reikia daug rūpesčio ir dėmesio. Kai to stinga, žarnynas „streikuoja“, o tai išduoda paūmėjusios sveikatos problemos.

Pralaidus žarnynas

Kai pagrindą sudaro netaisyklinga, pusfabrikačiais grįsta mityba, apie tai išduoda pralaidus žarnynas bei su šia būkle susiję simptomai. 

Tai – sutrikimas, kai pažeistas plonųjų žarnų gleivinės sluoksnis sudaro sąlygas į kraujotaką patekti nesuvirškintoms maisto medžiagoms, bakterijoms ir įvairiems toksinams, bloginantiems savijautą.

Įdomiausia tai, kad apie pralaidų žarnyną mus dažnai įspėja ne vien pilvo maudimas ar žarnyno skausmas. Simptomai būna kompleksiški ir nesusiję su problemine vieta – nuo padidėjusio niežulio, aknės ir aktyvaus odos bėrimo iki sąnarių skausmų bei nuolatinio nuovargio. 

Žarnyno pralaidumas pasireiškia ne tik netinkamai valgant, bet taip pat ir gausiai vartojant cukraus. Pastarasis sukuria terpę vešėti blogosioms bakterijoms ir provokuoja grybelines infekcijas. Tyrime nustatyta, kad didelis cukraus suvartojimas gali sutrikdyti žarnyno mikrobiotos pusiausvyrą.

Dirgliosios žarnos sindromas

Tarp daugelio žarnyno sutrikimų vienas populiariausių – dirgliosios žarnos sindromas. Šį sutrikimą lydi tie patys pilvo skausmai, pilvo pūtimas, pakitęs tuštinimasis.

Šio sutrikimo vystymuisi didelę reikšmę turi ne tik ankstesnės žarnyno ligos, bet ir stresas, antibiotikų vartojimas, netaisyklinga mityba. Ligos metu kamuoja spazmai, tad gydymui paprastai skiriama spazmus mažinančių vaistų, atpalaiduojančių lygiuosius žarnyno raumenis. 

Jiems atsipalaidavus, mažiau kamuoja žarnyno skausmas, susireguliuoja tuštinimosi dažnis, tačiau nėra garantijos, kad sutrikimas nepasikartos.

Dėl šios priežasties būtina papildomai rūpintis žarnynu,  reguliariai vartoti probiotikus, taisyklingai maitintis.

Gastroezofaginis refliuksas

Tai – viena nemaloniausių ligų, užklumpančių, kai žarnynu rūpinamasi netinkamai. Ligos metu dėl skrandžio turinio refliukso pažeidžiama stemplės gleivinė ir net kiti organai.

Sutrikimas lemia deginimo pojūtį už krūtinkaulio, atpilama rūgščiu skrandžio turiniu. Taip pat kamuoja skausmas viršutinėje pilvo dalyje.

Šios ligos galima išvengti puoselėjant sveikos mitybos įpročius, vengiant valgyti prieš miegą, taip pat metant žalingus įpročius. 

Žarnyną puoselėjantis maistas - baltymai, skaidulos

Kokia yra sveiko žarnyno formulė?

Nors vaistai žarnyno veiklai gerinti gali padėti susidoroti su straipsnyje nagrinėtais žarnyno bei jo sistemos sutrikimais, tai nėra 100 proc. rezultatus užtikrinantis gydymo būdas.

Viskas prasideda nuo rūpinimosi net ir pačiais delikačiausiais žarnyno sistemos procesais.

Sveiko žarnyno formulę sukurti nesudėtinga, tačiau pirma reikia:

  • Identifikuoti simptomus;
  • Išsiaiškinti, kas gali turėti įtakos jūsų žarnyno sutrikimams;
  • Įsipareigoti keisti mitybos ir gyvenimo būdo įpročius.

Jei apsvarstėte minėtuosius aspektus bei numanote, kodėl kasdienybę gali drumsti spazmuotas žarnynas, esate pasiruošę pokyčiams, galintiems turėti teigiamos įtakos jūsų žarnynui, tuomet:

  • Stebėkite ir pagal poreikius koreguokite savo mitybą;
  • Venkite netinkamų produktų; 
  • Reguliariai vartokite probiotikus: „probiotikai palaiko žarnyno mikrobiotos sveikatą, o tai savo ruožtu gali užkirsti kelią virškinimo trakto sutrikimams arba sulėtinti jų atsiradimą“.

Taip pat dažniau gerkite žarnyno veiklą puoselėjančių vaistinių arbatų (ramunėlių, pelyno), gerkite daugiau vandens: tai garantuos sklandesnį virškinimą, padės pašalinti toksinus, nulems geresnę žarnyno gleivinės būklę.vandens, nes taip užtikrinsite lengvesnį maisto virškinimą, toksinų pasišalinimą, geresnę žarnyno gleivinės būklę.

Žarnyną puoselėjantys probiotikai Gut Prime ir skaidulos For Gut Bliss

Kokie papildai gali prisidėti prie žarnyno puoselėjimo?

Efektyvi prevencinė priemonė žarnyno veiklai gerinti yra „Gut Prime“ mišinys su gerosiomis bakterijomis, sulaukęs begalės teigiamų vartotojų atsiliepimų.

  • Mėlynių skonio mišinys, sumaišytas su vandeniu, atgaivina ir leidžia iš tiesų mėgautis.
  • 2 milijardais gerųjų gyvybingų bakterijų praturtintas mišinys vartotojams padėjo susidoroti su  žarnyno spazmais, skausmu, pilvo pūtimu, tempimu.
  • Specialios formulės mišinys yra papildytas odos sveikatą puoselėjančiu saldymedžiu, žarnyno kaprizus ir diskomfortą mažinančiu alaviju, žaliosios arbatos, augalinio flavonoido kvercetino ir acerolos vyšnių ekstraktais.

Šie ingredientai žarnyno mikrobiotai suteikia visas aukščiausios kokybės medžiagas sklandžiam veikimui puoselėti, be to, geriamas specialios formulės mišinys nepaliks burnoje nemalonaus skonio.

Jei ir jūs norite puoselėti žarnyno veiklą bei gerą bendrą būklę, išbandykite  „Gut Prime“ su gerosiomis bakterijomis bei pajuskite, kaip rimdamas žarnynas jums atsidėkoja.

Šaltiniai:

Bendruomenė

Daugiau straipsnių