Spirulina – maistingų medžiagų šaltinis - Daily Spoon
Eiti prie turinio
BENDRUOMENĖS PRAŠYMU – RIBOTO LEIDIMO VANILINĖ MATCHA GRĮŽO
Mityba ir sveikata
Supermaisto nauda

Spirulina – maistingų medžiagų šaltinis

Supermaistas - spirulina

Supermaistas – tai maisto produktai, kuriuose gausu kai kurių pagrindinių maistinių medžiagų, labai svarbių organizmo priežiūrai ir sklandžiam funkcionavimui. Supermaistas padeda stiprinti imunitetą, kadangi yra turtingas vitaminais, apsaugančiais jūsų organizmą nuo peršalimo, gripo, sinusų ir kt. Jis taip pat teigiamai veikia kraujospūdį ir cholesterolio kiekį kraujyje. Subalansuota mityba turi didelę įtaką jūsų odai, prie ko prisideda ir supermaistas, skatinantis odos švytėjimą iš vidaus, dėl šarminių savybių mažinantis paraudimą, paburkimą, taip pat apsaugantis odą nuo ankstyvo senėjimo. Supermaistas suteikia daugiau energijos, padidina budrumą, koncentraciją ir mažina potraukį maistui, ypač smaližiavimui, kas leidžia kontroliuoti suvartojamų kalorijų kiekį ir padeda siekti norimų rezultatų, susijusių su svoriu. Apibendrinant, supermaistas turi ypatingų savybių, kurios lepina jūsų organizmą, praturtinant jį maistingomis medžiagomis bei padeda išvengti įvairių ligų ir susirgimų. Vienas tokių maisto produktų, dėl savo naudingų savybių užsitarnavusių supermaisto titulą – melsvadumbliai, arba spirulina. Būtent apie spirulinos naudą ir pakalbėsime.

Spirulina – kas tai?

Spirulina yra dumblių rūšis, auganti tiek gėlame, tiek sūriame vandenyje. Kadaise ji buvo priskirta augalų karalystei, nes joje gausu augalinių pigmentų ir ji geba vykdyti fotosintezę. Tačiau laikui bėgant, dėl naujo supratimo apie jos genetiką, fiziologiją ir biochemines savybes, mokslininkai ją perkėlė į bakterijų karalystę. Šiandien ji priklauso cianobakterijų rūšiai – vienaląsčių mikrobų šeimai, kuri dažnai vadinama mėlynai žaliais dumbliais arba melsvadumbliais. Kaip ir augalai, cianobakterijos gali gaminti energiją iš saulės šviesos vykstant procesui, vadinamam fotosinteze.

Spiruliną naudojo dar senovės actekai – centrinėje Meksikoje gyvenusios etninės grupės, garsios savo turtinga mitologija ir kultūriniu palikimu. Melsvadumblius actekai naudojo įvairioms ligoms gydyti o legendos byloja, kad karalystės pasiuntiniai naudojo dumblius savo maratono bėgikams palaikyti, kaip ištvermę skatinančią priemonę. Dabar ji laikoma supermaistu – universaliu maistingųjų medžiagų šaltiniu. Šiuolaikiniai moksliniai tyrimai patvirtina daugelį tariamų spirulinos vartojimo privalumų ir toliau tiria jos galimybes gydyti sveikatos problemas.

Spirulinos gydomosios savybės

Oksidacinis stresas ir sutrikęs imunitetas sukelia daugelį ligų, įskaitant aterosklerozę, širdies hipertrofiją, širdies nepakankamumą ir hipertenziją. Taigi šių melsvadumblių antioksidacinis, imunomoduliacinis ir priešuždegiminis aktyvumas gali būti svarbus žmogaus sveikatai. Antioksidantai – tai junginių grupė, efektyviai kovojanti su laisvaisiais radikalais. Jie atiduoda laisviesiems radikalams savo elektronus ir taip juos neutralizuoja, apsaugodami kitas ląsteles nuo galimos žalos. Spirulina naudinga tuo, kad yra nuostabus antioksidantų šaltinis, galintis apsaugoti nuo oksidacinio streso, kurio metu susidarę laisvieji radikalai atakuoja ląsteles ir dažnai sukelia negrįžtamus pakitimus. Šie pakitimai skatina lėtinius uždegimus, kurie prisideda prie vėžio ir kitų ligų atsiradimo. Daugelis melsvadumbliuose esančių antioksidantų pasižymi priešuždegiminiu poveikiu organizmui. Pagrindinis šių dumblių aktyvusis komponentas vadinamas fikocianinu. Jis pasižymi įspūdingu antioksidaciniu ir priešuždegiminiu poveikiu, todėl gali kovoti su laisvaisiais radikalais ir slopinti uždegimą sukeliančių signalinių molekulių gamybą, o taip pat yra ir toji medžiaga, kuri suteikia dumbliams jau minėtą mėlynai žalią spalvą. Svarbu paminėti, kad yra tam tikra riba, kurią peržengus Spirulina sumažina antioksidacinį aktyvumą. Klinikiniai tyrimai rodo, kad Spirulina apsaugo skeleto raumenis nuo pažeidimų fizinio krūvio sukelto oksidacinio streso sąlygomis.

Yra žinoma keletas anemijos formų, o dažniausia iš jų pasitaikanti pasižymi hemoglobino arba raudonųjų kraujo kūnelių sumažėjimu kraujyje. Geležies, B grupės vitaminų ir kitų antioksidantų derinys, randamas mėlynai žaliuose dumbliuose, pasirodė esąs labai veiksmingas kovojant su anemijos šalutiniu poveikiu. Anemija gana dažnai pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms, dėl jos ilgai jaučiamas silpnumas ir nuovargis. Atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo 40 vyresnio amžiaus žmonių, sirgusių anemija, spirulinos papildai padidino hemoglobino kiekį raudonuosiuose kraujo kūneliuose ir pagerino imuninę funkciją. Kituose tyrimuose, atsižvelgdami į aukštą maistinę vertę, mokslininkai, tyrinėjantys nepakankamą mitybą (angl. malnutrition), susidomėjo mėlynai žalių dumblių nauda. Viename iš tokių tyrimų, 2016 m. paskelbtame žurnale “Maternal and Pediatric Nutrition”, dalyvavo 87 jaunesni nei 5 metų amžiaus nepakankamai maitinti ir anemiški vaikai iš Gazos ruožo. Tyrėjai tris mėnesius pusei vaikų davė vitaminų ir mineralinių medžiagų papildų, o pusei – jau minėtų mėlynai žalių dumblių papildų. Vaikų, gavusių spirulinos, svorio ir ūgio prieaugis, feritino ir geležies bei hemoglobino kiekis žymiai labiau pagerėjo nei vaikų, kurie gaudavo įprastų vitaminų ir mineralų papildų.

Nauda žarnynui

Yra pastebėta, kad mūsų žarnyno mikrobiota itin svarbi ne tik normaliai virškinimo sistemai, tuštinimuisi, odos sveikatai, bet gali teigiamai veikti ir imuninę sistemą – ji padeda kovoti su infekcijomis ir prisideda prie imuninių ląstelių gamybos, veikia išvien su imuniteto ląstelėmis padėdama mažinti įvairių ligų grėsmę. Jei jaučiate, kad artėja peršalimas arba visi aplink jus serga, nepakenks, jei į savo mitybos racioną įtrauksite šiek tiek melsvadumblių, kad suteiktumėte imuninėms ląstelėms papildomą apsaugos sluoksnį. Tyrimai rodo, jog spirulina teigiamai veikia mūsų gerųjų žarnyno bakterijų dauginimąsi ir jų įvairovę, o tai reiškia, kad mūsų žarnyne skatinamas bakterijų dauginimasis ir jų įvairovė.

Tačiau spirulinos nauda nesibaigia ties čia. Svarbu paminėti, kad ji teigiamai veikia daugelį širdies ligų riziką sukeliančių veiksnių. Remiantis žurnale “Annals of Nutrition and Metabolism” paskelbtais tyrimo rezultatais, teigiama, jog ji turi perspektyvų reguliuojant padidėjusį cholesterolio kiekį, t.y., gali sumažinti bendrąjį cholesterolio kiekį, o gerojo DTL cholesterolio kiekį padidinti. Tai padeda išlaikyti švarias arterijas, mažina širdies apkrovą, kuri gali sukelti širdies ligas ir insultą sukeliančius krešulius. Taip pat svarbu paminėti jog melsvadumbliai yra puikus fitonutrientų – augalų junginių, kurie, kaip manoma, teikia apsauginę naudą sveikatai – šaltinis. Konkrečiai, juose gausu tam tikros grupės fitonutrientų, vadinamų karotinoidais. Harvardo universiteto atlikto tyrimo duomenimis, karotinoidai naudingi akių ir imuninės sistemos sveikatai. Pora labiausiai paplitusių karotinoidų – liuteinas ir zeaksantinas – randami tinklainėje ir gali sumažinti geltonosios dėmės degeneracijos riziką iki 43%. Įdomu ir tai, kad nors spirulinoje gausu maistingųjų medžiagų, viename valgomajame šaukšte yra tik 20 kalorijų, joje taip pat yra aminorūgšties l-fenilalanino, kuris yra susijęs su apetito slopinimu, todėl tai gali būti puikus produktas, padedantis palaikyti sveiką svorio kontrolę.

Vitaminų šaltinis

Spirulinoje gausu B grupės vitaminų – jie reguliuoja mūsų medžiagų apykaitą, taip pat ir nervų sistemos veiklą. B vitaminai skatina energijos išsiskyrimą iš suvartotų maistinių medžiagų. Greta B grupės vitaminų ir geležies mėlynai šie žali dumbliai gaisūs ir daug kitų vitaminų (A, C, D, E) bei mineralų:

  • kalio, palaikančio skysčių apykaitą ir raumenų veiklą;
  • vario, padedančio pasisavinti geležį ir perdirbti energijos teikiančius junginius;
  • magnio, būtino gyvybinei energijai, nervų sistemos veiklai;
  • fosforo, reikalingo kaulams bei dantims;
  • cinko, būtino augimui, reprodukcinei funkcijai, fermentų bei imuninės sistemos veiklai.

Gerai žinoma, kad melsvadumbliai, blokuodami histaminus, padeda kovoti su uždegimo sukeltomis reakcijomis, pvz., sezoninėmis alergijomis. Mėlynai žali dumbliai yra populiari ir veiksminga alternatyva alerginio rinito (šienligės) simptomų gydymui, kuriam būdingas nosies takų uždegimas, o jį sukelti gali aplinkos alergenai, pavyzdžiui, žiedadulkės, gyvūnų plaukai ar net kviečių dulkės. Eskisehir Osmangazi universitete Turkijoje atlikto nedidelio tyrimo duomenimis, lyginant su dalyviais, kuriems buvo duodama placebo, buvo pastebėta, kad tiems, kuriems buvo duodama spirulinos, labiau palengvėjo čiaudulys, užsikimšusi nosis, išskyros iš nosies ir niežulys.

Melsvadumblių įtraukimas į mitybos racioną taip pat gali palaikyti psichikos sveikatą – galbūt net atlikti svarbų vaidmenį gydant nuotaikos sutrikimus. Nustatyta, kad šiame supermaiste yra triptofano – aminorūgšties, didinančios serotonino kiekį smegenyse – jis taip pat gali būti naudingas papildas, padedantis užkirsti kelią kai kuriems psichikos sveikatos sutrikimams, pavyzdžiui, depresijai, valgymo ir nerimo sutrikimams ir kt., bei juos kontroliuoti.

Spirulinos nauda yra susijusi su daugeliu sveikatai naudingų medžiagų, pradedant širdies sveikata ir kraujospūdžiu, baigiant svorio mažinimu ir psichikos sveikata. Tačiau tai nėra stebuklinga piliulė. Ar ji iš tiesų gali suteikti mums visus dalykus, apie kuriuos teigiama? Tikrai taip. Tačiau pabrėžiame, kad kelionėje į sveikatingumą ir gerą savijautą šis produktas yra tik papildoma pagalba. Norint pasiekti geriausių rezultatų, svarbu atsižvelgti į visus mūsų organizmo sveikatai įtaką darančius veiksnius, tokius kaip mityba, išorinė priežiūra bei stresas.

Bendruomenė

Daugiau straipsnių