Vidurių užkietėjimas – sutrikimas, kai maistas žarnynu juda sunkiai, lėčiau negu įprastai, virškinimo trakte užsistovi. Jei „rimtam“ reikalui į tualetą užsukti pavyksta rečiau nei 3 kartus per savaitę, jau galima diagnozuoti vidurių užkietėjimą.
Tai viena dažniausiai pasitaikančių ir mus varginančių virškinimo bėdų. Kaip ją galime spręsti be vaistų ir chirurgų įsikišimo?
Vidurių užkietėjimas: simptomai
Dažniausiai pasireiškiantys vidurių užkietėjimo simptomai yra šie:
- Retai kylantis noras tuštintis;
- Pilvo pūtimas;
- Pilvo skausmas, mėšlungis;
- Skausmas išangės srityje;
- Jausmas, kad pasituštinote ne visiškai;
- Kietos, smulkios išmatos;
- Jausmas, tarsi tiesioji žarna būtų užblokuota, ir kt.
Kas sukelia vidurių užkietėjimą? Esminės priežastys
- Mitybos pokyčiai (pavyzdžiui, pasikeitęs valgymo laikas);
- Valgymo sutrikimai;
- Kasdienės rutinos pokyčiai, pavyzdžiui, išvykimas į kelionę;
- Vartojama per mažai vandens;
- Maiste yra per mažai skaidulų;
- Žmogus vartoja per daug pieno produktų ar kitokio vidurius kietinančio maisto;
- Sumažėjęs fizinis aktyvumas;
- Ignoruojamas noras tuštintis;
- Stresas;
- Vyresnis amžius (tai vadinamasis senatvinis vidurių užkietėjimas);
- Pasireiškė žarnyno nepraeinamumas;
- Nustatytas dirgliosios žarnos sindromas;
- Pasireiškė divertikulitas (divertikuliozė) – tai sutrikusios gaubtinės žarnos motorikos nulemta liga;
- Žmogus vartojo daug laisvinamųjų vaistų;
- Vartojami tam tikri vaistai, galintys kietinti vidurius: receptiniai nuo skausmo, antidepresantai, vaistai nuo alergijos, aukšto kraujospūdžio, traukulių, anemijai gydyti skirti vaistai ir kt.;
- Vartojami antacidiniai vaistai, kurių sudėtyje yra kalcio arba aliuminio;
- Moteris laukiasi (vidurių užkietėjimas nėštumo metu – taip pat yra labai dažna problema);
- Storosios žarnos vėžys;
- Neurologinės ligos, pavyzdžiui, Parkinsono liga ar išsėtinė sklerozė;
- Nepakankamai aktyvi skydliaukės veikla (hipotirozė);
- Kalcio perteklius organizme (hiperkalcemija) dėl per didelio prieskydinių liaukų aktyvumo, vaistų vartojimo, onkologinės ligos (plaučių, krūties vėžio, dauginės mielomos) ir kt.
Ką daryti, kai užkietėja viduriai: kokius nedidelius pokyčius galime įgyvendinti kiekvienas iš mūsų?
Užkietėjo viduriai? Būdų gydyti šį sutrikimą yra pačių įvairiausių. Tačiau tinkamiausius galite rinktis pagal tai, kaip dažnai vargina vidurių užkietėjimas, ar tai nauja, ar jau spėjusi įsisenėti problema. Pagalvokite, kokie nauji įpročiai galėjo tai nulemti.
Gera žinia – jog daugelis žmonių vidurių užkietėjimą gali išsigydyti savarankiškai, be medikų pagalbos ir vaistų. Pirmiausia rekomenduojama koreguoti įpročius.
Gerkite daugiau skysčių, o ypač vandens
Pirmiausia turėtumėte pradėti valgyti reguliariai ir gerti daugiau skysčių nei iki šiol. Vidutinio sudėjimo suaugusiam žmogui galioja rekomendacija išgerti apie 2 litrus (8 stiklines) vandens.
Taigi, ką daryti užkietėjus viduriams pirmiausia? Įsipilkite vandens ir gausiai dienos metu jį gurkšnokite.
Valgykite skaidulų turinčių produktų
Kai kuriems žmonėms į kasdienį racioną užtenka tiesiog įtraukti daugiau daržovių, vaisių, riešutų, rupios duonos ir viso grūdo makaronų, kitų grūdų produktų, rudųjų ryžių.
Labai naudingi produktai – sėlenos, linų sėmenys, o kasdienio ritualo „Gut Prime“ sudėtyje yra liofilizuotų mėlynių, kurios – puikus skaidulų, antioksidantų bei galybės kitų vertingųjų medžiagų šaltinis.
Taigi, pasistenkite dienos meniu susidėlioti taip, kad suvalgytumėte ne mažiau nei 5 daržovių ir vaisių porcijas (t. y. bent 400 gramų jų). Tiesa, skaidulų kiekį reikėtų didinti po truputį, antraip gali pradėti pūsti pilvą.
Vartokite maistą ar papildus, kurių sudėtyje yra prebiotikų
Probiotikai – tai gerosios žarnyno bakterijos, o prebiotikai – tai tų bakterijų maistinės medžiagos, joms ir sukuriančios palankią terpę. Tyrimuose[1] įrodyta, jog prebiotikai veiksmingi gydant lėtinį vidurių užkietėjimą. Juos vartojant gali pagerėti išmatų konsistencija, sumažėti pilvo pūtimas.
Mišinys „Gut Prime“ taip pat papildys Jūsų kasdienę mitybą 2 milijardais gyvybingųjų bakterijų ir ingredientais iš gamtos, o gerosios žarnyno bakterijos bus pamaitintos natūralių prebiotikų iš maumedžių šerdies.
Būkite aktyvūs
Užkietėję viduriai signalizuoja, kad per daug laiko praleidžiate sėdėdami, tad raskite būdų daugiau judėti.
Tai svarbu ne tik jūsų bendrai sveikatai ir gerovei, bet ir siekiant užtikrinti reguliarų žarnyno darbą be trikdžių.
Ne, kovojant su vidurių užkietėjimu tikrai nebūtina iškart užsirašyti į sporto salę ir kasdien joje prakaituoti, tačiau tiesiog dažniau išeikite pasivaikščioti, pasimankštinkite, pasivažinėkite dviračiu ar paplaukiokite baseine.
Pabandykite išsiugdyti įprotį kasdien tuštintis tuo pačiu metu
Tinkamiausias laikas šiam ritualui – rytas, kai žarnyno veikla ir peristaltika yra aktyviausia. Tačiau gal rytais esate priversti skubėti ir tinkamesnis laikas atsikratyti žarnyno turinio – po vakarienės.
Liaudiškos priemonės nuo vidurių užkietėjimo
Ir vėl vargina užkietėję viduriai: ką daryti? Kas padeda nuo vidurių užkietėjimo? Tiesiog namuose turėkite šių maisto produktų ir gėrimų. Tai natūralūs vaistai nuo vidurių užkietėjimo.
Džiovintos slyvos
Džiovintos slyvos – puikus skaidulų šaltinis. Suvalgius kelias slyvas, suaktyvinama žarnyno veikla. Taip pat vidurių užkietėjimui palengvinti tinka ir džiovintų slyvų kompotas.
Senų lapų arbata
Nemažai senų lapus ir net vaisius vartoja kaip natūralią vidurius laisvinančią priemonę. Galima įsigyti įvairių produktų – nuo arbatų iki tablečių.
Senų lapų poveikį galima pajusti jau po 8 valandų. Tiesa, ilgai vartoti jų nepatartina, nes organizmas prie šio augalo įpranta, jis gali neigiamai paveikti virškinimo traktą.
Kiviai
Kiviai taip pat turi daug skaidulų. 2019 m. atliktame tyrime[2] nustatyta, kad kiviai gali pagerinti virškinimą, iš dalies juos galima priskirti prie natūralių laisvinamųjų.
Kava, kiti šilti gėrimai
Yra tyrimų, rodančių, kad lengviau išsituštinti padeda ir kava. 2021 m. atliktoje apžvalgoje[3] akcentuojama, kad kavoje esantys junginiai gali pagerinti virškinimo trakto judrumą ir padėti žmonėms, kenčiantiems nuo vidurių užkietėjimo.
Linų sėmenys
Maltus linų sėmenis sumaišius su vandeniu, susidaro želės pavidalo masė, galinti padėti suminkštinti išmatas ir veikti kaip natūralus vidurius laisvinantis vaistas. Taip pat kenčiantiems nuo vidurių užkietėjimo labai naudinga reguliariai vartoti linų sėmenų aliejų.
Trumpiau tariant, kovodami su vidurių užkietėjimu, atraskite tai, kad jums tinka labiausiai ir veikia efektyviausiai!
Šaltiniai: