Mitybos pokyčiai vasarą | Daily Spoon

Mitybos pokyčiai vasarą

Geg 30, 2022

Atėjus vasarai, prasideda žaidimai lauke, iškylos ir paplūdimio vakarėliai, mėgstami užkandžiai ir vėsūs gėrimai, o sveika gyvensena neretai lieka nustumta į antrą planą. Tačiau šiltesnis oras visgi reiškia, kad galima rinktis daugiau šviežių produktų, o tai padeda lengviau ugdyti subalansuotos mitybos įpročius. Sezoninių vaisių ir daržovių vartojimo nauda išauga, nes jų maistinė vertė pasiekia aukščiausią tašką geriausiu jų augimo sezonu. Subalansuota mityba yra svarbi norint sėkmingai įveikti sezoninius pokyčius ir sustiprinti organizmo imunitetą, kad jis galėtų kovoti su infekcijomis. Svarbu suprasti, kad “supermaistas” neturi jokių “supergalių” – joks konkretus maisto produktas nėra patikimas būdas išvengti ligų esant šaltam ar šiltam orui. Tačiau laikydamiesi sveikos subalansuotos mitybos ne tik patenkinsite savo organizmo poreikius, bet ir palepinsite jį naudingomis maistinėmis medžiagomis.

Mitybos pokyčiai vasarą

Vasaros sezono metu dėmesys mitybai ir sveikatai reiškia daugiau kūno linijų dailinimą. Pastebėta, kad karštis gali turėti įtakos žmogaus suvartojamo maisto kiekiui – žmonės dažnai valgo mažiau, kai oras šiltesnis. Vasarą mūsų apetitas būna mažesnis, ypač kai jaučiame karštį. Viena iš priežasčių yra ta, kad organizmas stengiasi reguliuoti kūno temperatūrą mažindamas šilumą sukeliančias funkcijas, pavyzdžiui, maisto virškinimą. Nors tai ir gali padėti numesti šiek tiek nepageidaujamo svorio, mažinti suvartojamo maisto kiekį reikėtų saikingai, kad būtų kompensuojamas energijos praradimas, kuris patiriamas, kai kūną veikia karštis. Šioje vietoje galime patys sau padėti, jei pasirūpinsime, kad maiste, kurį valgome, būtų gausu tinkamų maistinių medžiagų. Priešingai, šaltuoju metų laiku žmonės linkę valgyti daugiau. Kai mūsų kūnus veikia mažiau šviesos, o taip nutinka žiemą, mes linkę labiau norėti maisto, kad sukauptume būtinos energijos. Ir atvirkščiai, vasarą, kai šviesos yra daug, potraukis maistui yra mažesnis ir ne toks stiprus.

Citrusiniai vaisiai

Vitaminas C laikomas imunitetą stiprinančia maistingąja medžiaga, kuri kovoja su infekcijomis didindama baltųjų kraujo kūnelių (BKL) gamybą. Vaikams labai svarbu stiprinti imuninę sistemą, kad išvengtų sezoninių alergijų. Jis taip pat padeda subalansuoti elektrolitų būklę, o tai savo ruožtu apsaugo nuo dehidratacijos ir karščio pylimų. Vitamino C gausu citrusiniuose vaisiuose, pavyzdžiui, apelsinuose, citrinose, kiviuose.

Mėlynės – indigo spalvos antioksidantas

Šiose uogose – viename iš nedaugelio natūraliai mėlynų maisto produktų – yra labai daug antioksidantų, kurie kovoja su laisvųjų radikalų sukeltų uždegimų daroma žala. Antocianinai, natūralūs augalų junginiai, suteikiantys mėlynėms jų sodrią spalvą, taip pat gali turėti antidiabetinį poveikį. Skanu tiek valgyti jas vienas, tiek naudoti kaip priedus prie košių, granolos, kokteiliuose, blyneliuose ir pan.

Raudonosios paprikos: traškus vitamino C pliūpsnis

Visos paprikos turi labai mažai kalorijų, na, o raudonosios, kurių skonis saldesnis ir švelnesnis, yra maistingiausios. Raudonosios yra švelnesnės ir saldesnės už žaliąsias paprikas, tačiau jose yra 240 proc. rekomenduojamos vitamino C paros normos, kai tuo tarpu žaliosiose – 60 proc. rekomenduojamos vitamino C paros normos. Valgykite jas kartu su humusu, kepkite didelėmis porcijomis salotoms, sumuštiniams ir užkandžiams.

Pomidorai: vasariška širdies, odos ir smegenų apsauga

Daugiausia likopeno yra labai raudonuose pomidoruose; šis antioksidantas turi ilgą naudingų savybių sąrašą – nuo odos apsaugos nuo deginančių saulės spindulių iki arterijų senėjimo sulėtinimo, kovos su širdies ligomis, insultu, atminties praradimu ir impotencija. Pomidorus pakankamai lengva auginti kieme, nesvarbu, ar turite vazoną balkone, ar visą sodą.

Arbūzai ir melionai

Arbūzą sudaro 92% vandens ir tik 6% cukraus, todėl jis puikus pasirinkimas karštomis vasaros dienomis. Arbūzas ne tik puiki atgaiva ir užkandis, bet ir likopeno šaltinis. Teigiama, kad jis gali būti veiksmingas ginklas prieš prehipertenziją, kuri yra širdies ir kraujagyslių ligų pirmtakė. Iš arbūzo, kokosų vandens, laimo sulčių ir mėtų lapelių paruoštas kokteilis – ideali atgaiva karštą dieną. Tiesa, arbūzuose, raukšlėtuose melionuose ir moliūguose yra daug vandens, kalio, magnio, vitamino A, B6 ir niacino. Jie padeda reguliuoti kūno temperatūrą ir kraujospūdį, palaiko hidrataciją ir gerina odos sveikatą. Nėščiosioms melionai padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, nes turi daug tirpių ir netirpių skaidulų.

Burokėliai

Burokėliai yra ląstelienos, folio rūgšties (vitamino B9), mangano, kalio, geležies ir vitamino C šaltinis. Juose yra keletas su ligomis kovojančių fitonutrientų, įskaitant pigmentą betacianiną, kuris suteikia jiems išskirtinį atspalvį. Burokėliai taip pat yra geras folatų šaltinis, saugantis nuo apsigimimų, storosios žarnos vėžio ir osteoporozės, juose gausu skaidulų ir beta karotino. Burokėliai ir jų sultys siejami su daugeliu sveikatai naudingų veiksnių, įskaitant geresnę kraujotaką, mažesnį kraujospūdį ir didesnį fizinį pajėgumą. Jei manote, kad nemėgstate šių daržovių, pabandykite juos derinti su kontrastingais ingredientais. Tai gali būti sūrus, kreminis sūris (pvz., ožkos ar mėlynasis) ar skrudinti riešutai (pvz., graikiniai riešutai ar migdolai).

Figos

Tūkstantmečius senosiose Viduržemio jūros ir Artimųjų Rytų kultūrose naudotos figos yra puikus maistinių skaidulų šaltinis. Jose gausu kalcio ir kalio, o šie mineralai kartu gerina kaulų tankį. Tai savo ruožtu gali padėti išvengti tokių ligų kaip osteoporozė. Tyrimai rodo, kad kalio turtinga mityba gali pagerinti kaulų būklę ir sumažinti kaulų apykaitą.

Mėtos

Mėta – taip vadinama keliolika augalų rūšių, įskaitant pipirmėtes ir mėtas, priklausančių Mentha genčiai. Šie augalai ypač žinomi dėl vėsinančio pojūčio. Jų galima dėti į maistą tiek šviežių, tiek džiovintų. Mėtos yra populiarus kelių maisto produktų ir gėrimų ingredientas – nuo arbatų ir alkoholinių gėrimų iki padažų, salotų ir desertų. Ši gaivinanti žolelė dažnai naudojama ir virškinamojo trakto problemoms, pavyzdžiui, dirgliosios žarnos sindromui (DŽS) palengvinti. Jam būdingi tokie virškinimo simptomai kaip pilvo skausmas, dujų kaupimasis, pilvo pūtimas ir tuštinimosi įpročių pokyčiai. Nors DŽS dažnai gydoma keičiant mitybą ir vartojant vaistus, tyrimai rodo, kad naudingas gali būti ir pipirmėčių aliejaus vartojimas. Pipirmėčių aliejuje yra junginio, vadinamo mentoliu, kuris, manoma, padeda palengvinti DŽS simptomus, nes atpalaiduoja virškinamojo trakto raumenis.

Vyšnios

Vyšniose yra mažai kalorijų ir daug skaidulų, vitaminų, mineralų, maistinių medžiagų ir kitų naudingų ingredientų. Kartu su jomis gausite vitaminų C, A ir K. Kiekvienas ilgakotis vaisius taip pat turi kalio, magnio ir kalcio. Jie taip pat suteikia antioksidantų, pavyzdžiui, beta karotino, ir svarbios maistinės medžiagos cholino. Vyšniose taip pat gausu antioksidantų, be to, jose yra junginių, kurie gali apsaugoti širdį ir užkirsti kelią artrito skausmui. Patarimas – kai kitą kartą ieškosite vyšnių, rinkitės pačias raudoniausias, kokias tik galite rasti! Jos bus ne tik geriausio skonio, bet ir turės daugiausia maistingųjų medžiagų.

Acerola vyšnios labiausiai žinomos dėl to, kad jose itin daug vitamino C. Dėl šios priežasties jos dažnai vartojamos peršalimo ligoms ar gripui gydyti arba jų išvengti. Jos taip pat naudojama kaip antioksidacinė maistinė medžiaga. Kartu su vitaminu C acerola gali būti vartojama imunitetui stiprinti. Acerola vyšnių rasite ir mišinyje Kolageno skatinimui, kuris taps gaivia (ir maistinga!) saldaus limonado alternatyva. Paprasčiausiai į stiklinę įdėkite ledukų, porą šaukštelių mišinio užpilkite vandeniu, įspauskite laimo sulčių ir papuoškite mėta. Skanaus!

Imbieras

Jis pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios padeda palengvinti perkaitusią ir sudirgusią odą. Taip pat, imbieras žinomas dėl skrandžio veiklą bei virškinimą gerinančių savybių. Jis gali pagelbėti sprendžiant tam tikrus virškinimo sutrikimus, pvz., pilvo pūtimą, su kuriuo neretai susiduriame vasarą. Imbiere gausu antioksidantų – junginių, kurie apsaugo nuo oksidacinio streso ir organizmo DNR pažeidimų. Imbieras gali padėti jūsų organizmui kovoti su lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip aukštas kraujospūdis, širdies ir plaučių ligos. Tiek imbierą, tiek kitus skrandžiui bei virškinimui naudingus ingredientus sutiksite supermaisto mišinyje Žarnynui.

Saldžiosios bulvės

Saldžiosios bulvės yra geras angliavandenių, kurie akimirksniu suteikia energijos, šaltinis. Jose taip pat gausu beta karotino, vitamino C, vitamino B6 ir kalio, kurie padeda gerinti imuninę sistemą ir virškinimo sistemos sveikatą, apsaugo nuo vidurių užkietėjimo. Saldžiosiose bulvėse yra dviejų rūšių skaidulų: tirpių ir netirpių. Jūsų organizmas negali suvirškinti nė vienos iš šių rūšių skaidulų. Todėl skaidulinės medžiagos lieka virškinamajame trakte ir teikia įvairią naudą žarnyno sveikatai. Be to, saldžiosiose bulvėse, ypač oranžinėse ir violetinėse, gausu antioksidantų, kurie apsaugo organizmą nuo laisvųjų radikalų. Saldžiosios bulvės yra geras užkandis vaikams. Jas galima valgyti virtas, trintas, iš jų gaminti blynelius ir patiekti su šviežiais vaisiais, naminėmis uogienėmis, medumi ir pan.