Adaptogenai – kas tai ir kuo jie skiriasi? - Daily Spoon
Eiti prie turinio
BENDRUOMENĖS PRAŠYMU – RIBOTO LEIDIMO VANILINĖ MATCHA GRĮŽO
Adaptogenai

Adaptogenai – kas tai ir kuo jie skiriasi?

Adaptogenai – kas tai ir kuo jie skiriasi?

Vis labiau populiarėjanti ir daugiau dėmesio sulaukianti tema – adaptogenai. Gana neseniai daugumos gyvenime atsiradusi sąvoka, kuri, tarsi yra girdėta, tačiau nedažnas gebėtų ją paaiškinti. Aptarti visus būtų kiek sudėtinga, tad išskyrėme keletą dažniausiai sutinkamų. Vieni šalčiausiame klimate gyvenančių Sibiro vietinių vadinami „Dievų dovana“, kiti – Indijos ajurvediniu toniku, naudojamu jaunystei puoselėti. Kas tie adaptogenai? Ar jie, iš tiesų, tokie naudingi? Kuo jų vartojimas gali pagerinti mūsų kasdienybę? Kada ir kuriuos reikėtų vartoti? Jei naudosiu visus vienu metu, ar tai nepakenks mano organizmui?

Adaptogenai – kas tai?

Adaptogenai yra vaistažolės, palaikančios pagumburio-hipofizės-antinksčių (HPA) ašies veiklą. Pastaroji užtikrina žmogaus adaptaciją prie naujos situacijos, stresui ir tuo pačiu išlaiko organizmą homeostazės būsenoje. Kai patiriate stresą, jis jaučiamas ir visame organizme, nes šis išskiria streso hormoną kortizolį. Kortizolis nedidelėmis dozėmis kadaise buvo tikrai naudingas: iš istorinės perspektyvos – jis skatina žmogų veikti, nelaukti ir atiduoti visas jėgas išsigelbėjimui – juk tik taip protėviai pabėgdavo nuo juos medžiojančių plėšrūnų. Šiuolaikiniame pasaulyje jis gali daugiau pakenkti mūsų kūnui nei atnešti naudos. Juolab, kad mūsų išlikimais šiais laikais nebėra kova už gyvybę bėgant nuo liūto, tai stresas dėl darbo, asmeninio gyvenimo ar sveikatos problemų.
Adaptogenai gali padėti subalansuoti hormonus ir reaguoti į hormonų ir cheminių medžiagų lygio organizme kitimą, kuris kartais gali kisti akimirksniu. Adaptogenai tarsi „prisitaiko“ prie kūne vykstančių reakcijų, kurios vyksta dėl kelių veiksnių, tokių kaip mityba, emocinė būsena ir fizinė sveikata

Kaip veikia adaptogenai?

Yra daug judančių dalių, kurios padeda užtikrinti, kad jūsų kūnas veiktų optimaliu lygiu. Pagumburio-hipofizės-antinksčių (HPA), pagumburio-hipofizės-skydliaukės (HPT) ir pagumburio-hipofizės-lytinių liaukų (HPG) ašys turi veikti darniai, siekiant išlaikyti organizmo harmoniją. Ši subtili pusiausvyra kontroliuoja jūsų nuotaiką, medžiagų apykaitą, energijos lygį, imuninę sistemą ir lytinį potraukį. Ir kai ši HP ašis (t. y. visos trys aukščiau išvardintos) yra nesubalansuota, galite susidurti su įvairiais sutrikimais, tokiais kaip antinksčių nuovargis, perteklinė arba nepakankama skydliaukės veikla ir mažas arba didelis lytinis potraukis ir kt..
Paprasčiau sakant, jei kūnas yra užsiėmęs kortizolio gamyba, kai atsiranda bet koks streso požymis ar jį sukeliantis dirgiklis aplinkoje, tai tarsi sustabdo visų kitų hormonų gamybą, o tada kūnas ir jame esanti pusiausvyra sutrinka! Į organizmą patekę adaptogenai iš esmės subalansuoja sutrikusią hormonų pusiausvyrą, padedant gaminti reikalingus hormonus ir, žinomą, sustabdyti gamybą, kai tik kūne jų pusiausvyra būna atstatyta.

Ar galima kelis skirtingus adaptogenus vartoti kartu?

Dažnas klausimas, iškylantis tiems, kurie pradeda domėtis skirtingų adaptogenų naudą ir pamato, kad norėtų naudoti kelis kartu. Nuraminame – jie visi puikiai dera kartu! Pavyzdžiui, energizuojantis kordicepso poveikis nepanaikins raminamojo ashwagandha poveikio. Kiekviena adaptogeninė vaistažolė turi savo stipriąsias puses ir veikia susiderindamos viena su kita. Taigi, jei galite sau leisti, vartokite tiek skirtingų, kiek norite (žinoma, proto ribose, neviršijant leistino paros kiekio ir pasikonsultavus su gydytoju).

Kuo mums svarbus adaptogenų vartojimas?

Nesvarbu, ar stresas veikia stipriai jūsų gyvenimą, ar jis tiesiog retkarčiais atsiranda, jis tikrai turi įtakos sveikatai. Kaip jau minėjau anksčiau, gaminamos didelės kortizolio dozės kenkia organizmui. Taip pat sustabdo kitų hormonų gamybą, o tai reiškia didesnį nuovargį, suprastėjusią odos ir plaukų būklę arba dažnas ligas dėl imuninės sistemos nusilpimo. Tad stresas dažniausiai turi mums ilgalaikių pasekmių ir jo ignoruoti nereikėtų. Be to, ne visuomet pavyksta stresinių situacijų išvengti, kad ir kaip stengtumėtės. Kadangi kiekvienas adaptogenas turi savo naudų (tam tikra prasme net ir supergalių), jie gali padėti susidoroti ne tik su stresu, tačiau ir su kitais sutrikimais. Nesvarbu, ar jaučiate kažkokius streso požymius (tai nebūtinai turi būti stipriai ir tiesiogiai jaučiamas stresas – toks dalykas, kaip kelionės ar jau vien skrydžiai sukelia organizmui streso), ar tiesiog norite pagerinti savo sveikatą, adaptogenai tikrai gali čia pasitarnauti.

Chaga (čaga)

Tai vienas iš adaptogeninių savybių turinčių grybų, dar dažnai vadinamų juodojo beržo grybais. Rytų ir Šiaurės Europos liaudies medicinoje šie grybai yra žinomi ir naudojami nuo 16 amžiaus – jau tada žmonės suvokė, kad jų vartojimo nauda yra tikrai didelė mūsų organizmams. Gal kiek netikėta, tačiau šis grybas yra laikomas parazituojančiu medžių kamienuose. Veikiamas saulės spindulių, keistos formos jis virsta kažkuo panašiu į tamsiai rudą ar net juodą anglį. Nepaisant tamsios išorės, jis viduje išlieka ryškiai oranžinis. Svarbu žinoti, kad sveikatai naudingą poveikį gali turėti tik tie juodojo beržo grybai, kurie surinkti iš gyvų kamienų. Šių grybų galima rasti kone visur, kur tik auga beržai, tačiau tik Šiauriniame pusrytulyje (dėl tinkamos augimui temperatūros).

Kuo šis grybas toks ypatingas?

Iki šiol mokslininkai aptiko daugiau nei 200 jame esančių veikliųjų medžiagų, kurios prisideda prie jo galingo maistinių medžiagų ir antioksidantų šaltinio statuso. Dauguma vartoja čagą, kad:

  • sustiprintų imuninę sistemą;
  • sumažintų streso pojūčius ir pasekmes;
  • padėtų kovoti su uždegimais;
  • sumažintų bakterijų kiekį organizme;
  • apsaugotų kepenis, išvalydami toksinus.

Ashwagandha (Ašvaganda)

Ašvaganda, dar kitaip vadinama migdomoji vitanija arba indiškasis ženšenis, tikriausiai yra vienas geriausių adaptogenų, nuo kurio žmonės dažniausiai pradeda. Ašvaganda yra augalo šaknis, daugiausia randama Indijoje ir Šiaurės Afrikoje. Šaknų, lapų ekstraktai arba milteliai naudojami įvairioms ligoms gydyti.

Kuo ši šaknis tokia ypatinga?

  • reguliuoja cukraus kiekį kraujyje;
  • mažina tą varginantį kortizolį;
  • didina testosterono kiekį ir net raumenų masę;
  • padeda sumažinti uždegimą;
  • kovoja su nuovargiu;
  • mažina cholesterolio ir trigliceridų kiekį;
  • padeda pagerinti atmintį.

Cordyceps (Kordicepsas)

Kordicepsas yra adaptogeninis grybas (grybelis), kuris auga ant skruzdėlių ir vikšrų ir taip juos suvartoja! Dėl kordicepso gebėjimo padidinti deguonies įsisavinimą raudonuosiuose kraujo kūneliuose, žmogaus, kuris vartoja jo papildus, kūnas gauna didelę energijos dozę. Vieša paslaptis, kad sportininkai kordicepsą naudoja siekdami pagerinti savo rezultatus!

Kuo šis grybelis toks ypatingas?

  • kaip ir minėjau, gali padidinti treniruočių našumą;
  • kovoja su uždegiminiais procesais;
  • palaiko širdies sveikatą;
  • prisideda prie cukraus kiekio kraujyje reguliavimo;

Lion’s mane (Gericijus)

Taip pat adaptogeninių savybių turintis grybas. Gal kiek keistas pavadinimas (liet. “liūto karčiai”) atsirado dėl to, kad pats grybas, augantis ant medžio, primena liūto karčius. Jei jaučiatės tarsi lengvai apduję ar turite dėmesio bei koncentracijos problemų, susijusių su darbu ar studijomis, šis papildas gali būti jūsų naujas geriausias draugas. Nors jis gali sustiprinti imuninę sistemą, kaip ir kiti išvardyti adaptogenai, šis, iš tikrųjų, labiausiai yra skirtas smegenų funkcijoms palaikyti.

Kuo šis grybas toks ypatingas?

  • gerina atmintį;
  • pagerina atpažinimo, pažinimo ir susikaupimo funkcijų veikimą;
  • gali padėti apsaugoti nuo įvairių sukrėtimų ar smegenų pažeidimų;
  • be to, stiprina imuninę sistemą.

Reishi (Reiši)

Reishi gali būti vienas iš mėgstamiausių, nes ramina kūną ir stiprina imunitetą. Reishi grybas auga karštose ir drėgnose Azijos vietose, ten jis žinomas kaip „nemirtingumo augalas“. Jau dabar ne vienoje Daily Spoon siūlomo mišinuko sudėtyje galite rasti reishi grybų: Imunitetui, Atsipalaidavimui, Atsistatymui. Kaip ir ašvaganda, šie grybai taip pat mažina kortizolio kiekį ir kovoja su nuovargiu. Tačiau turi ir tik jam būdingų savybių.

Kuo šis grybas toks ypatingas?

  • stiprina imuninę sistemą;
  • mažina uždegiminius procesus kovojant su oksidaciniu stresu organizmo viduje;
  • žinomas kaip anti senėjimo ir jaunystės išsaugojimo grybas;
  • pasižymi naudingomis savybėmis nuotaikos reguliavimui ir jos pagerinimui;
  • padeda kovojant su neurologiniais sutrikimais;
  • prisideda prie kepenų ir inkstų gerovės.

Maca (Maka)

Maka šaknis (liet. Peruvinė pipirnė) yra randama Anduose, Peru. Tai ypatinga augalo šaknis, turinti daug sveikatai naudingų savybių, žinomų jau nuo senų senovės. Kadangi ši šaknis auginama dideliame aukštyje (Andų kalnuose Pietų Amerikoje), ji palengvina keliaujančiųjų aukštai virš jūros lygio keliones. Kaip? Maka tarsi panaikina šalutinį didelio aukščio poveikį, nes padeda organizmui prisitaikyti prie klimato.

Kuo ši šaknis tokia ypatinga?

  • palaiko hormonų balansą organizme;
  • didina lytinį potraukį;
  • padidina kasdienį našumą;
  • gerina atmintį;
  • mažina streso žalą;
  • pasižymi naudingomis savybėmis nuotaikos reguliavimui ir jos pagerinimui.
Bendruomenė

Daugiau straipsnių