Maca, arba kitaip – peruvinė pipirnė – tai kryžmažiedžių šeimos augalas, kildinamas iš Bolivijos ir Peru, Andų regiono.
Jau daugiau nei kelis tūkstančius metų šis adaptogeninis augalas, panašus į ridiką, įprastai auginamas kalnynuose, atšiauriomis sąlygomis, žinomas dėl savo unikalių savybių, gerinančių bendrą žmonių savijautą.
Ir nors maca šaknis besidomintiems sveika gyvensena žinoma jau kurį laiką, jos populiarumas šiandien auga dar sparčiau.
Tad peruvinė pipirnė sutinkama vis įvairesniais pavidalais, kaip, pavyzdžiui, maca milteliai, maca kapsulės, maca tinktūros ir kt.
Vis dažniau maca poveikis pripažįstamas ir visuomenės, tad šaknis integruojama ir į įvairius maisto produktus.
Svarbiausia, jog maca populiarumas ne iš piršto laužtas: maca nauda – neįkainojama žmogaus sveikatai, energijai, bendrai savijautai. Taigi, nagrinėjame 3 priežastis, kodėl į savo mitybą verta įtraukti ir peruvinę pipirnę.
1 priežastis: maca šaknis organizmą apsaugo nuo streso poveikio ir prisideda prie geresnės nuotaikos
Visi adaptogeniniai augalai, įskaitant maca, pasižymi viena svarbia savybe – jie padeda valdyti stresą ir jo poveikį organizmui. Tad maca stimuliuoja organizmo atsparumo stresui sistemą ir subalansuoja kortizolio lygį.
Kortizolis paprastai kyla jaučiant stresą. Taigi, reguliariai vartojant peruvinę pipirnę, kortizolio lygis išlieka mažesnis, mažiau veikiama ir išbalansuojama centrinė nervų ir hormonų sistemos.
Paprastai tariant, maca padeda sklandžiau susidoroti su kasdieniais streso dirgikliais ir padariniais, o žmonės taip pat būna ir geresnės nuotaikos.
Šį maca naudos poveikį įrodė tyrimai
Maca šaknies poveikis streso dirgikliams buvo įrodytas 2016 m. atliktame tyrime, kurio metu 175 žmonėms, vartojusiems raudonąją ar juodąją maca šaknį 12 savaičių, po 3 gramus kasdien, pagerėjo nuotaika ir energijos lygis, lyginant su placebą vartojusiais žmonėmis.
Taip pat 2014 metais atliktame tyrime, kurio dalyvės – menopauzę išgyvenančios moterys, buvo nustatytas ryšys tarp reguliaraus maca vartojimo ir gausesnio laimės hormono dopamino, padedančio sergantiems depresija žmonėms, kiekio.
2 priežastis: maca gali padidinti energijos lygį
Paprastai sakoma, jog jei nuolat jaučiatės pavargę, stinga energijos, reikia gerai išsimiegoti, pailsėti, subalansuoti mitybą ir skirti laiko sportui. Tai – tinkami patarimai.
Tačiau norint energijos lygį kilstelėti greičiau ir efektyviau, greta kasdienio naujo ir sveiko režimo kūrimo bent 12 savaičių verta vartoti maca miltelius.
Maca nauda – įvairialypė:
- gali padėti stabiliai didinti energijos lygį nevartojant kofeino;
- gali padėti sureguliuoti cukraus (gliukozės) lygį kraujyje;
- didina dėmesio koncentraciją, analogiškai sumažina nuovargio tikimybę.
Taigi, reguliariai vartojami maca milteliai ar kitokio pavidalo maca produktai gali subalansuoti organizmo procesų pusiausvyrą, kurios išbalansavimas dažnai ir tampa sumažėjusio energijos lygio priežastimi.
3 priežastis: maca gali padidinti lytinį potraukį
Dėl jau minėto hormonų disbalanso, žemo energijos lygio, prastesnės nuotaikos dažnai sumažėja ir libido, arba kitaip – lytinis potraukis.
Tai ypač aktualu moterims, kurios, patyrusios stresą, dažnai lytinį gyvenimą yra linkusios nustumti į šoną ir laikyti mažiau svarbiu prioritetu.
Maca poveikis moterims ir vyrams yra neįkainojamas, nes gali padėti įveikti tiek stresinius dirgiklius, tiek ir padidinti libido.
Viename tyrime nustatyta, kad vyrų lytinis potraukis sustiprėjo maca miltelius vartojus 8 sav.
Maca nauda lytinio potraukio (libido) didinimui yra viena ryškiausių šios šaknies savybių. Kodėl taip yra?
- Maca gali padidinti energijos lygį ir pagerinti nuotaiką, tad savaime dirgikliai, nulemiantys libido lygio mažėjimą, išnyksta, atsiranda didesnis poreikis mėgautis santykiais.
- Remiantis mokslininkų nuomone ir tyrimais, teigiama, jog maca potencialiai turi ir afrodiziakinių savybių. Dėl afrodiziakinių ir (arba) vaisingumą gerinančių savybių tradiciškai ji vartojama Andų regione.
Žinoma, verta paminėti, jog maca poveikis vyrams taip pat yra labai teigiamas.
Tyrimai rodo, jog reguliarus maca vartojimas vyrams gerina erekciją, spermatozoidų mobilumą, ypač jei vyrai turi problemų su vaisingumu.
Išbandykite „Daily Spoon“ maca miltelius ir privalumus atraskite patys
Peruvinė pipirnė (maca) padeda palaikyti normalią fizinę ir protinę veiklą, taip pat normalų vaisingumą.
Kasdieniam vartojimui subalansuoti maca milteliai:
- yra subtilaus ir švelnaus skonio, kiek primenančio medų;
- tinka prie košių, jogurtų ir kitų produktų;
- turtingi vitaminų ir mineralų – kalio, kalcio, skaidulų.
Svarbiausia, kad mūsų maca milteliuose nėra jokių priemaišų – tai 100 proc. natūralus produktas.
Geriausiam rezultatui pasiekti rekomenduojame vartoti 2 arbatinius šaukštelius (6–8 g) maca miltelių kasdien, juos maišant su vandeniu, augaliniu pienu, jogurtu ar košėmis.
Maca milteliai, subalansuoti jūsų gerai savijautai ir energijai, jau spėjo palikti itin gerą įspūdį „Daily Spoon“ klientams. Atsiliepimai apie maca – mūsų interneto svetainėje.
Šaltiniai:
- Maca reduces blood pressure and depression, in a pilot study in postmenopausal women
- Acceptability, Safety, and Efficacy of Oral Administration of Extracts of Black or Red Maca (Lepidium meyenii) in Adult Human Subjects: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study
- Antioxidative and Energy Metabolism-Improving Effects of Maca Polysaccharide on Cyclophosphamide-Induced Hepatotoxicity Mice via Metabolomic Analysis and Keap1-Nrf2 Pathway
- Maca extracts regulate glucose and lipid metabolism in insulin‐resistant HepG2 cells via the PI3K/AKT signalling pathway
- Anti-fatigue effect of Lepidium meyenii Walp. (Maca) on preventing mitochondria-mediated muscle damage and oxidative stress in vivo and vitro
- Effect of Lepidium meyenii (MACA) on sexual desire and its absent relationship with serum testosterone levels in adult healthy men