Matcha – garbingai užtarnautas supermaisto titulas - Daily Spoon
Eiti prie turinio
RIBOTO LEIDIMO KALĖDINIAI SKONIAI, SPECIALŪS RINKINIAI IR DOVANOS JAU LAUKIA
Matcha

Matcha – garbingai užtarnautas supermaisto titulas

Matcha nauda

Matcha – tai ne tik naujausia gėrimų mada ar kavos pakaitalas. Šimtmečius tai buvo tradicinių japonų arbatos ceremonijų pagrindas, tačiau visai neseniai dėl ryškiai žalios spalvos bei savo naudos sveikatai išpopuliarėjo visame pasaulyje. Jei dar nesate susipažinę su šia arbata – tai japoniškos žaliosios arbatos milteliai, gaminami iš surinktų, sudžiovintų ir sumaltų kininio arbatmedžio (Camellia Sinensis) lapelių. Arbata yra šiek tiek kartaus augalinio skonio ir ryškios žalios spalvos, kurią lemia didelis chlorofilo kiekis lapuose. Matcha nauda yra labai įvairiapusė – tai vienas iš populiariausių ir daugiausiai naudingų medžiagų turintis supermaisto produktas.

Arbatos milteliai > lapeliai

Pirmiausia, ši arbata turi daug katechinų – augalų junginių, kurie veikia kaip natūralūs antioksidantai. Jie padeda stabilizuoti kenksmingus laisvuosius radikalus – junginius, kurie gali pažeisti ląsteles ir sukelti lėtines ligas. Skirtingai nuo tradicinės žaliosios arbatos, kurios lapeliai mirkomi vandenyje, o vėliau yra išmetami, matcha yra milteliai, pagaminti iš sumaltų arbatos lapelių. Taigi gamindami šią arbatą, miltelius suberiame į karštą vandenį arba pieną. Rezultatas – suvartojame visą arbatos lapelį ir kartu gauname didesnę lapų maistingųjų medžiagų koncentraciją. Taip gauname didesnį kofeino, antioksidantų ir katechinų kiekį nei geriant žaliąją arbatą, tiesiog mirkant lapelius vandenyje. Taip pat, mokslininkų skaičiavimais, matcha arbatoje tam tikrų katechinų yra net 137 kartus daugiau nei kitose žaliosios arbatos rūšyse, o jos lapelyje esantys antioksidantai gali mažinti kraujospūdį, širdies ligų riziką ir net skatinti medžiagų apykaitą.

Matcha milteliai yra antioksidantų, vitaminų, riboflavino, folio rūgšties, kalio, geležies šaltinis. Juose esantys mikroelementai padeda organizmą apsaugoti nuo oksidacinio streso, skatina protinę veiklą. Vitaminas B2 mažina nuovargio požymius ir energijos stoką, o vitaminas C skatina kolageno gamybą ir prisideda prie skaisčios odos puoselėjimo. Tad jei turite rūpesčių dėl odos, rekomenduojame bent savaitę vietoje kavos išbandyti šią žalią arbatą. Kalbant apie kavą, šios arbatos milteliuose yra maždaug tris kartus daugiau kofeino nei kitų rūšių virtoje arbatoje, tačiau jie nesukelia tokio svaiginančio pojūčio kaip kava.

Energijos šaltinis

Dėl arbatoje esančios amino rūgšties pavadinimu L-teaninas, „stabdančios“ kofeino pasisavinimą ir staigų jo poveikį, organizmas kofeiną pasisavina po truputį, lygiais intervalais, todėl energija yra gaunama tolygiai. Lėtas kofeino išsiskyrimas lemia tai, kad išgėrę šios arbatos jaučiamės energingesni bei žvalesni ilgesnę dienos dalį. Viename puodelyje arbatos yra 70 mg kofeino. Tai yra maždaug tiek pat energijos arba šiek tiek mažiau nei puodelis kavos, kurios viename puodelyje yra apie 96 mg kofeino. Be to, įrodyta, kad jau minėtas L-teaninas didina alfa bangų aktyvumą smegenyse. Šios alfa bangos skatina atsipalaidavimą ir sukelia gilų proto aiškumo jausmą bei budresnę būseną – panašią būseną galima patirti medituojant ir praktikuojant jogą. L-teaninas taip pat yra labai susijęs su atsipalaidavimo būsena, kuri jaučiama atsigėrus arbatos.

Papildoma pagalba imunitetui

Matcha stiprina imuninę sistemą ir riboja virusų bei bakterijų invaziją ir augimą organizme. Ypatingas katechino antioksidantas veiksmingai kovoja su įvairiomis bakterinėmis ir virusinėmis infekcijomis ir apsaugo organizmą nuo jų. Šis antioksidantas prisijungia prie organizmo ląstelių ir stabdo daugelio ligas sukeliančių mikroorganizmų, įskaitant A gripo virusą, hepatito virusą, herpeso virusą ir gerklės streptokoką sukeliančias bakterijas, augimą.

Ši žalioji arbata ypatinga tuo, kad naudoja riebalus kaip energijos šaltinį. Žaliosios arbatos katechinai suaktyvina termogeninę organizmo riebalų deginimo veiklą. Atlikus 12 savaičių trukmės tyrimą nustatyta, kad vartojant žaliąją arbatą gerokai sumažėjo sveikų japonų vyrų ir moterų KMI, liemens apimtis, kūno riebalų masė ir poodinių riebalų plotas. Jau minėtas katechino antioksidantas drauge su kofeinu natūraliai skatina medžiagų apykaitą ir padidina kasdien sudeginamų kalorijų skaičių.

Širdies ligų prevencija

Matcha žalioji arbata gali padėti apsisaugoti nuo širdies smūgio ar insulto, t.y., įtraukus ją į savo mitybos racioną, galite sumažinti insulto ar širdies smūgio riziką. Kalbant apie širdies sveikatą, šios arbatos milteliai yra daug efektyvesni lyginant su įprasta žaliąja arbata. Svarbu suprasti jog matcha nėra viskas, ko reikia sveikai širdžiai. Specialistai rekomenduoja sveiką ir reguliarią mitybą, į kurią įtraukti ir kiti produktai, gausūs maistingų medžiagų: neskaldyti grūdai, vaisiai ir daržovės, žuvis ir maisto produktai, kuriuose yra mažai cukraus, riebalų, natrio ir cholesterolio. Tinkama mityba ir fiziniai pratimai yra raktas į sveiką širdį!

Ši žalioji arbata turi didžiausią antioksidantų kiekį iš visų pagrindinių supermaisto produktų, ir tam įrodyti netgi atliktas testas. Pagal ORAC (angl. Oxygen Radical Absorption Capacity – deguonies radikalų absorbcijos talpa) testą, kuriuo matuojamas antioksidantų kiekis maisto produktuose, žaliojoje arbatoje yra 1384 vienetai viename grame. Tai 13 kartų daugiau antioksidantų nei granatai, 15 kartų daugiau nei mėlynės ir 125 kartus daugiau nei špinatai.

Atsisveikinkite su blogu burnos kvapu

Ar žinojote, kad 90% blogo burnos kvapo atsiranda dėl burnoje esančių bakterinių ertmių? Čia bakterijos sieros turinčias aminorūgštis suskaido į nemalonaus kvapo lakiuosius sieros junginius. Jei bakterijų kolonijos burnoje tampa nekontroliuojamos, blogas kvapas iš burnos ima sklisti laisvai. Atlikus bandymus su kramtomąja guma, mėtomis ir kitais maisto produktais, žaliosios arbatos antibakterinės savybės labiausiai sumažino dujų koncentraciją, prisidedančią prie blogo burnos kvapo. Vėl lyginant kavą su žaliąja arbata, svarbu paminėti, kad kava yra labai rūgšti, o tai reiškia, kad bakterijos dauginasi dar greičiau. Kai į kavą įpilame pieno ar grietinėlės, bakterijų dauginimasis burnoje ir toliau stiprėja. Šioje vietoje žalioji arbata vėl turi pranašumą – ji išlaiko jūsų dantis stiprius ir sveikus ir padės išvengti ėduonies susidarymo, nes neleis kauptis dantų apnašoms, o jau minėtos antibakterinės savybės slopins bakterijų dauginimąsi.

Švytinčios odos receptas

Vienas iš daugelio žaliosios arbatos privalumų susijęs su tuo, kad ji puikiai tinka jūsų odai! Galite ne tik gerti arbatą, bet pasigaminti veido kaukę. Žaliojoje arbatoje esantys katechinai sulaiko ir deaktyvuoja laisvuosius radikalus odoje, todėl sulėtėja senėjimo požymiai. Riebi oda yra viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurių mums išberia veidą. Arbatos sudėtyje esantys taninai iš tikrųjų sutraukia poras ir sumažina su spuogais susijusių riebalų gamybą. Ji ypač naudinga, nes pašalina riebalus iš odos ir sulėtina spuogus sukeliančių riebalų gamybą. Matcha milteliai turi daug priešuždegiminių savybių, kurios mažina paraudimą, susijusį su lėtinėmis odos ligomis, tokiomis kaip rožinė ir aknė. Ji yra pakankamai švelni visų tipų odai ir suteikia raminantį palengvėjimą. Jūsų oda ne tik geriau jausis, bet ir geriau atrodys.

Nors matcha nauda išties įvairiapusė, o ši žalioji arbata ir yra laikoma vienu naudingiausiu supermaisto produktų, pabrėžiame, kad kelionėje į sveikatingumą ir gerą savijautą mišinukas yra tik papildoma pagalba. Norint pasiekti geriausių rezultatų, svarbu atsižvelgti į visus mūsų organizmo sveikatai įtaką darančius veiksnius, tokius kaip mityba, išorinė priežiūra bei stresas.

Bendruomenė

Daugiau straipsnių