Riebaluojasi plaukai: dažniausios priežastys ir patarimai | Daily Spoon
Eiti prie turinio
PASKUTINIAI VIENETAI: ADAPTOGENINIS ŠOKOLADAS, KARAMELINĖ CHAI LATTE IR VANILINĖ MATCHA
Grožio gidas

Riebaluojasi plaukai: dažniausios priežastys ir naudingi patarimai kovojantiems su šia problema

Vitaminai riebiai galvos odai

Skirtingų šaltinių duomenimis, maždaug 30–40 proc. žmonių galvos oda gamina per daug riebalų, to pasekoje riebaluojasi plaukai. 

Tenka pripažinti, kad riebūs plaukai nemenkai erzina visų pirma dėl to, kad riebią galvos odą niežti, plaukai atrodo tamsesni, yra sulipę, prigludę, be to, gali skleisti nemalonų kvapą.

Taigi, ką galime padaryti, kad pažabotume riebius plaukus?

Kodėl riebaluojasi plaukai? Dažniausios priežastys

Galvos odos riebalinės liaukos gamina riebalus – vadinamąjį sebumą. Kai riebalų išskiriama per gausiai, plaukai greitai susiriebaluoja. 

Galiausiai sebumas susigeria į plaukus, besiliečiančius su galvos oda: jie sulimpa, tarsi sušoka į atskiras sruogeles.

Plaukai riebaluojasi dėl kelių dažnų priežasčių:

  • Naudojate plaukus apsunkinančias formavimo priemones. Norėdami padidinti plaukų apimtį, tiesiog naudokite lengvesnės tekstūros ir formulės plaukų priežiūrai skirtus produktus.
  • Naudojate netinkamą šampūną arba prastai jį išplaunate. Kai kurie šampūnai padaro mūsų plaukus blizgius ir švelnius, kai kurie – apsunkina, iškart po plovimo plaukai jau atrodo tarsi susiriebalavę, tad labai svarbu rasti tinkamas priemones.
  • Plaukų kondicionierius, balzamus ir kaukes tepate ir ant šaknų. Visas šias išvardytas plaukų priežiūros priemones reikia tepti tik ant pačių plaukų, o ne įtrinti į šaknis, kurios ir taip gauna daugiausia maisto medžiagų ir yra drėkinamos natūraliai.
  • Plaukus labai dažnai liečiate, šukuojate. Šukavimas – naudingas, nes suaktyvina kraujotaką, tačiau per dažnai šukuojant plaukus, suintensyvėja riebalinių liaukų veikla. Iš pradžių plaukų šaknys atrodys blizgesnės, tačiau labai greitai pastebėsite, kad jos jau stipriai susiriebalavo.
  • Sutrikusi hormonų pusiausvyra. Riebalinių liaukų aktyvumą kontroliuoja hormonai. Jų pusiausvyrai pakitus, liaukos pradeda išskirti daugiau riebalų. Plaukai intensyviau riebaluotis pradeda brendimo laikotarpiu, taip pat moterims, vartojančioms hormoninę kontracepciją. Taip pat hormonų lygį gali paveikti stresas.
  • Sergate tam tikromis odos ligomis. Plaukų riebalavimąsi skatina ir kai kurios odos ligos: seborėja, egzema bei žvynelinė.
  • Plaukų riebalavimąsi nulėmė genetiniai veiksniai. Kartais riebius plaukus mes tiesiog paveldime.
Tirpūs vandenyje vitaminai plaukams

Riebių plaukų priežiūra: esminės taisyklės

Yra nemažai veiksmingų būdų riebalų pertekliui sumažinti. Pirmiausia reikės išsirinkti tinkamas plaukų priežiūros priemones, pasistengti jas teisingai naudoti bei prižiūrėti galvos odą.

Kuo mažiau intervencijų riebiai galvos odai

Jei turite įprotį dažnai plaukus šukuoti, vis patvarkyti šukuoseną rankomis ar mėgstate galvos masažą, teks pasistengti riebią galvos odą kuo dažniau palikti ramybėje.

Pirmiausia pasirinkite tinkamą šampūną

Investuokite į kokybišką šampūną, skirtą riebiems plaukams. Šampūno likučius kruopščiai išskalaukite, mat jie gali sudirginti galvos odą, būti it magnetas, pritraukiantis dar daugiau riebalų ir nešvarumų.

Venkite plaukus plauti per dažnai: pakaitomis naudokite sausą šampūną

Sausi šampūnai sugeria riebalus, jums nereikia trinkti galvos duše. Sausas šampūnas puikiai tinka po treniruotės ar esant drėgnam orui. 

Tiesa, sausą šampūną naudokite ne kelias dienas iš eilės, bet pakaitomis su įprastu. Anksčiau buvo patariama riebius plaukus plauti kuo rečiau, tačiau naujesniuose tyrimuose[1] teigiama, kad geriau plaukus trinkti dažniau negu per retai.

Plaukus plaukite vėsiu vandeniu, džiovinkite vėsiu džiovintuvu

Šiluma skatina riebalų išsiskyrimą, todėl vasarą plaukai riebaluojasi greičiau nei šaltuoju metų laiku. Maudynės po karštu dušu yra tikrai malonios, tačiau kai plausite plaukus, nureguliuokite vėsesnį vandenį. 

Apskritai vėsus vanduo plaukus kondicionuoja, padeda užverti jų žvynelius. Taip pat plaukus džiovinkite tik vėsia oro srove: dėl karščio ne tik greičiau susiriebaluos galvos oda, bet ir išsausės plaukų galiukai.

Sveikai maitinkitės, gerkite daug vandens

Valgant daug riebaus maisto, kuriame gausu nesočiųjų riebalų, natūraliai riebesnė taps ir galvos oda. Tačiau nesočiųjų riebalų turintys produktai, pavyzdžiui, augalinis aliejus ir žuvis, yra labai vertingi. Taip pat galite plaukus pastiprinti iš vidaus – pavartoti specialiai jiems subalansuotų papildų.

Daug teigiamų vešlių garbanų savininkių atsiliepimų sulaukė ritualas „Hair“. Jo sudėtyje esantis keratinas aprūpins svarbiausiomis plaukams aminorūgštimis, o L-glicinas – pagrindinė kolageno sudedamoji dalis – bei L-glutaminas padės geriau įsisavinti aktyviąsias medžiagas. 

Be to, „Hair“ ritualas organizmą prisotins visų svarbiausių „grožio“ vitaminų: cinko, vario, biotino bei seleno, kurie padeda ir atsiauginti plaukus. O, pavyzdžiui, cinkas ne tik skatina plaukų augimą, bet ir sumažina odos išskiriamų riebalų kiekį[2].

Riebi galvos oda, sausi plaukai: ką daryti tokiu netipiniu atveju?

Gana dažnas atvejis kai riebaluoti plaukai yra linkę į sausumą – riebaluojasi plaukų šaknys. Taigi, keli patarimai, ką daryti, kai galvos oda ir patys plaukai yra tarsi du atskiri poliai?

  1. Įsigykite drėkinamąjį plaukų kondicionierių ir kaukę. Švelnios sudėties kondicionieriumi ir kauke tepkite plaukus per visą jų ilgį, tik jokiu būdu ne ant galvos odos.
  2. Riebiems plaukams nenaudokite aliejinių kaukių, o jei retkarčiais ir panaudosite, tai šiukštu nelaikykite jų per naktį. Aliejų tepkite tik ant pačių plaukų ir laikykite nei ilgiau nei 1 val. Riebūs plaukai gausiai naudojant aliejus gali tapti dar riebesni.

Taigi, tikimės, kad visi šie patarimai padės rasti išeitį, kai intensyviai riebaluojasi plaukai. Visuomet prisiminkite, kad plaukų sveikatą lemia ir mūsų rutina, tad išsiugdykite įprotį bent retkarčiais palepinti plaukus išties veiksmingomis priemonėmis.

Vitaminai plaukams su keratinu ir biotinu

Šaltiniai:

Bendruomenė

Daugiau straipsnių