Pirmieji žingsniai sveikos gyvensenos link - Daily Spoon
Eiti prie turinio
JAU PREKYBOJE: RAMINANTIS IR ATPALAIDUOJANTIS RITUALAS DE-STRESS
Mityba ir sveikata
Sportas

Pirmieji žingsniai sveikos gyvensenos link

Mažais žingsniais sveikos gyvensenos link

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sveikatą apibrėžia kaip visiškos fizinės, psichinės ir socialinės gerovės būseną, o ne tik kaip ligos nebuvimą. Tikrasis sveikos gyvensenos apibrėžimas – tai žingsniai, veiksmai ir strategijos, kurių imamasi siekiant optimalios sveikatos. Sveika gyvensena – tai atsakomybės už savo sprendimus prisiėmimas ir protingi pasirinkimai galvojant ne tik apie šiandieną, bet ir apie ateitį. Du svarbiausi komponentai – fizinė ir emocinė sveikata. Kiekvienas iš jų dar yra skirstomas į smulkesnius.

Fizinė sveikata

  • subalansuota ir visapusiška mityba;
  • reguliarus fizinis aktyvumas;
  • pakankamas poilsis;
  • tinkamas streso valdymas.

Emocinė sveikata

  • pasitikėjimas savimi;
  • teigiamos mintys ir požiūris;
  • teigiamas savęs matymas.

Kodėl tai svarbu?

Kasdienis rūpinimasis savimi ir savo sveikata padeda sumažinti sveikatos sutrikimų dažnumą ir poveikį, pasveikti, susidoroti su gyvenimo iššūkiais ir pagerinti gyvenimo kokybę. Vis daugiau mokslinių įrodymų rodo, kad mūsų gyvenimo būdas turi didžiulę įtaką mūsų sveikatai. Nuo to, ką valgome ir geriame, kiek sportuojame, kokiu žalingus įpročius turime – visa tai turi įtakos mūsų sveikatai, gyvenimo trukmei ir tam, kiek ilgai galime tikėtis gyventi nesusirgdami lėtinėmis ligomis.

Pirmieji žingsniai

Kai esate pradedantysis ar naujas žmogus, nesvarbu, kas tai bebūtų, pradžia neretai yra bauginanti. Kodėl? Todėl, kad pradžioje yra daug naujovių. Nuo ko pradėti, ką daryti, kaip pradėti sveiką gyvenimo būdą, prisideda ir nemažas kiekis abejonių savimi, kurios gali atitolinti nuo pirmojo žingsnio žengimo. Kas tada nutinka? Arba nusprendžiate kopti į kalną, arba pasitraukiate, nes jaučiatės vieniši ir pasimetę arba manote, kad tai – ne jums. Nemažai žmonių jaučiasi panašiai galvodami ir apie subalansuotos mitybos įpročius bei jų ugdymą, į kuriuos šįkart ir atkreipsime daugiausia dėmesio. Ir išties, pradėti gilintis į visapusišką mitybą gali būti sudėtinga, kadangi iš pradžių gali būti sunku ‘prisiversti’ išbandyti naujus dalykus – visuomet jaučiamės geriau būdami savo komforto zonoje. Tačiau su laiku, dideliu noru ir pastangomis galite pasiekti savo tikslą, nesvarbu, ar tai būtų svorio reguliavimas, ar paprasčiausiai noras pradėti daugiau dėmesio skirti savo sveikatai ir gerovei maisto pagalba. Pirmas tikras žingsnis į subalansuotą mitybą – suvokti, kad tai nereiškia atimti iš savęs visų mėgstamų maisto produktų ir patiekalų. Reikia rasti pusiausvyrą tarp to, ką mėgstate valgyti, ir išlavinti kai kuriuos įpročius, kad jūsų mityba taptų labiau subalansuota ir jums tinkama.

Skubame į pagalbą

Tai ir yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl atsirado Daily Spoon – pradėti maitintis maistingai ir užtikrinti organizmo aprūpinimą reikalingomis medžiagomis ne visada lengva, bet tai neturi būti neįmanoma. Tokį požiūrį turi ir Radvilė, pasakodama, kaip Daily Spoon produktai padeda tai daryti:

“Viskas prasidėjo ypač banaliai. Studentavimo metais dėl prastos mitybos kentėjo mano odos sveikata, aš niekuomet neturėjau energijos ir mano svoris šokinėjo į viršų ir į apačią. Tuo metu dirbau maisto industrijoje ir mačiau, kaip detox ar maisto piliulės dalina didelius pažadus dėl savo efekto ir nėra nuoširdūs su savo klientais. Tuo metu, kartu su savo partneriu Emonu pradėjome kalbėti, kad norėtume matyti kitokį produktą. Tokį, kuris būtų sukurtas specialistų ir tiesiog būtų nuoširdus dėl savo efekto. Taip gimė Daily Spoon. Kartu su sertifikuota mitybos specialiste mes sukūrėme supermišinius, kurie yra skirti jūsų norimam efektui. Ar tai būtų odos sveikata, žarnyno puoselėjimas ar hormonų balansas. Jokių pažadų, tiesiog natūralūs ir maistingi ingredientai. Šioje kelionėje jau esame du metus. Ir aš esu ypač dėkinga, kad per tą laiką mes padėjome tūkstančiams moterų jaustis geriau savo kūne.”

Švari mityba

Švari mityba nėra susijusi su švariu ar nešvariu maistu. Tai paprasčiausiai reiškia, kad reikia rinktis kuo mažiau apdorotus, tikrus maisto produktus, kurie teikia maksimalią maistinę naudą (pavyzdžiui, supermaistą). Esmė – vartoti maisto produktus, kurie yra kuo artimesni natūraliam jų būviui. Tai tikrai nėra sudėtinga, tačiau visgi reikia šiek tiek pastangų ir planavimo. Nereikia skaičiuoti angliavandenių, cukraus, kalorijų ar makroelementų. Tai nėra dieta. Tai – gyvenimo būdo pakeitimas. Švari mityba yra puikus “atspirties taškas” norint ugdyti ilgalaikius maistingos mitybos įpročius. Tai paprastas ir tikrai pasiekiamas gyvenimo būdo pokytis. Tiesiog svarbu priimant sprendimus dėl maisto, mitybos ir sveikatos, stengtis pirmiausia orientuotis į tai, kas jums praktiška ir įgyvendinama. Madingų dietų problema yra ta, kad jų beveik neįmanoma laikytis ilgą laiką arba jos reikalauja per daug drastiškų pokyčių per trumpą laiką ir išsekina organizmą. Kas nori visą likusį gyvenimą skaičiuoti kalorijas, angliavandenius ar atsisakyti obuolio? Kas nori jausti kaltę dėl to, kad suvalgė šviežiai iškeptos duonos riekelę? Niekas! Švari ir subalansuota mityba leidžia mėgautis mėgstamu maistu ir įdėti šiek tiek daugiau pastangų gaminant maistą, tačiau nejausti jokios kaltės.

Potraukis ‘nesveikam’ maistui

Nemėgstame naudoti terminų ‘sveikas/nesveikas’ kalbant apie maistą – dažniau renkamės maistingas/nemaistingas. Naudingomis maistinėmis medžiagomis nepasižymintis ‘nesveikas’ maistas neretai yra lengvai prieinamas ir įperkamas. Juk išties lengva nuvažiuoti į parduotuvę ir nusipirkti ką nors jau paruošto, nes jo yra visur. Patogumo veiksnys šioje vietoje atlieka svarbų vaidmenį. Palyginkite tai su bandymu rasti šviežių vaisių ar daržovių, tuomet leisti laiką gaminant su jais patiekalus – tikrai daug paprasčiau (o galbūt ir skoniu labiau vilioja) į orkaitė penkiolikai minučių įdėti šaldytą picą. Nemaistingas, stipriai perdirbtas maistas daugeliu atvejų ne tik lengviau prieinamas, bet ir sukurtas taip, kad sukeltų priklausomybę. Tokie maisto produktai kaip traškučiai, sausainiai ir saldainiai sukurti taip, kad veiktų visus reikiamus mūsų smegenų ‘mygtukus’: jie sūrūs, saldūs, traškūs ir pan. Juose gausu cheminių medžiagų ir kitų ingredientų, skatinančių jus norėti jų labiau ir labiau. Valgant tokį maistą, jūsų smegenyse išsiskiria dopaminas, todėl esame linkę rinktis traškučių pakelį vietoje saujos riešutų. Kiti veiksniai, pavyzdžiui, kandida (mielės), gali užvaldyti jūsų žarnyno sveikatą, siųsdami signalus į smegenis, kurios liepia jums maitintis cukrumi. Daugelis žmonių į žarnyno sveikatą ir kandida peraugimą nežiūri rimtai, tačiau tai yra viena iš labiausiai kontroliuojančių bakterijų, kuri gali būti jūsų potraukio cukrui kaltininkė. Nors išsiugdyti ilgalaikius subalansuotos mitybos įpročius gali atrodyti neįmanoma, taip tikrai nėra. Su pastangomis, pasiruošimu ir noru galima ‘perauklėti’ tiek savo smegenis, tiek ir visą organizmą, kad ilgainiui daugiau džiaugsmo imtų kelti išties maistingi produktai.

Savęs palaikymas

Kai nuolat save spaudžiate ir kritikuojate – sukuriate daug neigiamų emocijų, o iš neigiamos emocinės būsenos sukurti teigiamus ir ilgalaikius pokyčius labai sunku (ar netgi neįmanoma). Taigi, pasiryžkite su savimi elgtis švelniau. Nusiteikite sėkmei, tačiau nebauskite savęs, jei kartais neįveiktumėte iššūkių – svarbu į viską žiūrėti lanksčiai ir taikytis prie esamų situacijų. Taip pat, nepamirškite karts nuo karto savęs pagirti. Savęs gyrimas ugdo pasitikėjimą savimi ir padeda sustiprinti pozityvų mąstymą bei elgesį. Jis padeda nustumti į šalį mūsų neigiamas savivokos istorijas.

Nepamirškite skysčių

Pats paprasčiausias ir visiems žinomas patarimas – gerti daug vandens. Jau tikriausiai skamba banaliai, tačiau tai niekaip nesumažina šio dalyko svarbumo. Vanduo yra pats natūraliausias gėrimas, kokį tik galite gerti. Jame nėra priedų, cukraus, dirbtinių saldiklių ar kitų abejotinų ingredientų. Geriant vandenį galima išvengti dehidratacijos, kuri gali sukelti neaiškų mąstymą, nuotaikų kaitą, organizmo perkaitimą, vidurių užkietėjimą ir inkstų akmenligę. Priešingai, cukrumi saldinti gėrimai siejami su 2 tipo diabetu, nutukimu ir kitomis ligomis. Svarbu paminėti ir tai, kad per didelis vaisių sulčių vartojimas siejamas su daugeliu tų pačių problemų, kaip ir daugelis vaisių kokteilių, kuriuose yra daug pridėtinio cukraus. Nesaldinta kava ir arbata taip pat yra geras pasirinkimas ir teikia nemažai naudos sveikatai, tačiau žmonėms, kurie yra jautrūs kofeinui, gali tekti šiuos gėrimus vartoti saikingai. Be to, jei kyla sunkumų išgeriant reikiamą vandens kiekį per dieną, įdėkite supjaustytų vaisių arba paprasąiausiai sumaišykite su Daily Spoon supermaisto mišiniais – jie ne tik padės išgerti daugiau vandens, bet ir padidins suvartojamų vaisių ir daržovių kiekį dienoje, kartu su jais palepindami organizmą ir reikalingomis maistinėmis medžiagomis.

Bendruomenė

Daugiau straipsnių